Chrome koji će blokirati ''loše reklame'' biće objavljen početkom 2018.
Ostale vesti, 06.06.2017, 01:00 AM
Google je potvrdio da se radi na verziji Chromea sa ugrađenim funkcijama za blokiranje reklama, a u kompaniji se nadaju da će ova verzija browsera biti objavljena početkom iduće godine.
Glasine o tome su se pojavile sredinom aprila, a sada ih je zvanično potvrdio jedan od Googleovih potpredsednika Sridar Ramasvami.
Prema njegovim rečima, kompanija planira da doda Chromeu funkciju blokiranja reklama, ali ne na način na koji se to mislilo. Google zapravo neće dodati svom browseru ad blocker, već će blokirati samo "loše reklame".
Pod takvim reklamama se podrazumevaju reklame koje nisu usaglašene sa "Standardima o boljim reklama" koje je zimus objavila Koalicija za bolje oglase.
Ovi standardi su vodič za vlasnike web sajtova. Google namerava da konfiguriše Chrome tako da se učitavaju samo reklame koje su u skladu sa standardima, dok reklame koji krše pravila neće biti prikazivane u Chromeu.
Ovakvim pristupom, koji se razlikuje od onog koji pružaju dodaci za blokiranje reklama, Google prebacuje odgovornost za loše reklame na vlasnike web sajtova a ne na oglasne mreže koje isporučuju reklame.
Na ovaj način Google će pokušati da ne ometa poslovanje kompanija koje zavise od reklama.
Sajtovi koji poštuju svoje korisnike mogu da budu sigurni da Chrome neće blokirati njihove reklame, dok će oni koji koriste prljave taktike morati da se prilagode ili će zarađivati mnogo manje od reklama.
Da bi pokazao svoju posvećenost ovakvom pristupu, Google će blokirati i svoje sopstvene reklame ako web sajt koji ih učitava ne poštuje standarde industrije.
Chrome trenutno ima udeo na tržištu veći od 50%, što znači da ove promene neće ostati nezapažene. Browseri kao što su Opera ili Brave imaju ugrađene tehnologije za blokiranje reklama, ali one nisu podrazumevano uključene. Još uvek se ne zna da li će nova funkcija Chromea biti uključena po defaultu.
Među reklamama koje nisu u skladu sa pomenutim standardima su pop-up reklame koji iskaču i blokiraju glavni sadržaj stranice. One se pojavljuju kada sadržaj stranice počne da se učitava. Ove reklame spadaju u one koji najviše smetaju korisnicima interneta. Pop-up reklame imaju mnogo verzija, ali uglavnom ih možemo svrstati u dve grupe - one koji prekrivaju deo ekrana, i one koji prekrivaju ceo ekran.
Video reklame čiji se zvuk automatski emituje bez interakcije korisnika posebno su destruktivne za iskustvo korisnika. Često ih uhvate nespremne, i primoravaju ih da brzo zatvore prozor ili karticu da bi zaustavili zvuk.
U reklame koji krše pravila spadaju i reklame koji se pojavljuju pre nego što se učita sadržaj stranice i koje primoravaju korisnike da sačekaju određeni broj sekundi koje se odbrojavaju da bi reklama mogla biti uklonjena, ili čak da se reklama sama isključi.
"Velike lepljive reklame" koji se nalaze na ivici stranice bez obzira na pokušaje korisnika da skroluju stranicu, ne mogu se pomeriti. Kako korisnik pregledava stranicu, ovakva statična reklama zauzima više od 30% ekrana.
Slična je situacija i na mobilnim uređajima. I korisnici mobilnih uređaja imaju problem sa pop-up reklamama koje se ponašaju kao i na desktop uređajima. Njihovo iskustvo remete i reklame koje se pojavljuju na mobilnoj stranici pre učitavanja sadržaja, sprečavajući korisnika da nastavi prema sadržaju koji je tražio. Njihova veličina varira, od celog do dela ekrana koji pokrivaju. Oni takođe mogu biti u formi samostalne stranice koja sprečava korisnika da dođe do glavnog sadržaja.
Kada reklame na mobilnoj stranici zauzimaju više od 30% stranice u vertikali, remeti se korisničko iskustvo, bez obzira o kakvoj je reklami reč - teksualnoj reklami, videu ili slici. To ometa korisnika da se usresredi na sadržaj, baš kao i animirane i flash reklame koje brzo menjaju boje i pozadinu i koje veoma ometaju korisnike u pokušaju da pregledaju sadržaj stranice.
Izdvojeno
Netflix kažnjen sa 4,75 miliona evra zbog nedovoljne transparentnosti u vezi korišćenja podataka korisnika
Holandski regulator za zaštitu podataka (DPA) kaznio je Netflix sa 4,75 miliona evra jer nije pružio korisnicima dovoljno informacija o tome kako su... Dalje
Rusija zabranila Viber
Rusija je blokirala pristup popularnoj aplikaciji Viber, pošto je ruska savezna služba za nadzor u oblasti telekomunikacija, informacionih tehnologi... Dalje
Apple uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Store zbog pritiska vlade
Apple je uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Storea na zahtev ruskog državnog nadzornog organa za komunikacije Roskomnadzor, prenose ruski ... Dalje
Zbog ''bezbednosnih razloga'' Apple morao da ukloni WhatsApp i Threads iz kineske prodavnice aplikacija
Po nalogu kineske vlade, Apple je uklonio Metine aplikacije WhatsApp i Threads iz kineske verzije svoje prodavnice aplikacija, App Store. Kineska vlad... Dalje
Edge krade kartice i druge podatke iz Google Chromea bez dozvole
Microsoftov pretraživač Edge uvozi otvorene Chrome kartice i druge podatke iz Googleovog pretraživača bez dozvole, čak i ako je opcija koja omogu... Dalje
Pratite nas
Nagrade