Apple seli podatke kineskih korisnika iClouda u Kinu
Ostale vesti, 05.03.2018, 09:00 AM
Apple je konačno pristao da sledećeg meseca preseli podatke svojih kineskih korisnika u Kinu kako bi se kompanija usaglasila sa novim kineskim kontroverznim zakonom o zaštiti podataka.
Iako su aktivisti koji se bore za ljudska prava zabrinuti zbog toga, Apple će premestiti kriptografske ključeve svojih kineskih korisnika iClouda u centre podataka kojima rukovodi državna kompanija Cloud Big Data Industrial Development Co.
Kina je 2017. godine donela Zakon o sajber bezbednosti koji zahteva od tehnoloških kompanija da podatke kineskh korisnicika čuvaju unutar granica zemlje, što je primoralo Apple na partnerstvo sa novim kineskim centrom podataka.
Kineska vlada je već imala Zakon o nacionalnoj sigurnosti, usvojen 2015. godine, koji policiji daje nadležnost da zahteva od kompanija da joj pomognu da zaobiđu enkripciju ili druge sigurnosne alate za pristup ličnim podacima.
Sada će Apple po prvi put čuvati ključeve potrebne za otključavanje iCloud naloga svojih korisnika izvan Sjedinjenih Država. To znači da u teoriji, kineske institucije zadužene za sprovođenje zakona neće morati da traže od američkih sudova da primoraju Apple da im dostavi podatke o kineskim korisnicima. Umesto toga, kineski istražni organi će jednostavno koristiti svoj pravni sistem da bi od Applea dobili pristup kriptografskim ključevima potrebnim za otključavanje iCloud naloga koji su uskladišteni u Kini, što će olakšati pristup korisničkim podacima, kao što su poruke, emailovi i fotografije.
Međutim, Apple je rekao da će samo kompanija imati pristup iCloud ključevima i da kineske vlasti neće imati skriveni pristup podacima.
Iz Applea kažu da kompanija nije vlastima dostavljala nikakve informacije o nalozima kineskih korisnika uprkos tome što je od 2013. do 2017. godine primila 176 zahteva, koji su doduše upućeni kompaniji pre stupanja na snagu novog zakona o sajber bezbednosti.
Ovo nije jedini ustupak kompanije Apple kineskim vlastima. Prošle godine Apple je uklonio VPN aplikacije iz svoje App Store u Kini kako bi se usaglasio sa propisima koji se primenjuju u kineskom sajber prostoru, što je otežalo korisnicima interneta zaobilaženje kineski Velikog zaštitnog zida.
Prošle godine Apple je uklonio aplikaciju New York Timesa iz svoje kineske App Store jer je aplikacija "kršila lokalne propise".
Izdvojeno
Netflix kažnjen sa 4,75 miliona evra zbog nedovoljne transparentnosti u vezi korišćenja podataka korisnika
Holandski regulator za zaštitu podataka (DPA) kaznio je Netflix sa 4,75 miliona evra jer nije pružio korisnicima dovoljno informacija o tome kako su... Dalje
Rusija zabranila Viber
Rusija je blokirala pristup popularnoj aplikaciji Viber, pošto je ruska savezna služba za nadzor u oblasti telekomunikacija, informacionih tehnologi... Dalje
Apple uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Store zbog pritiska vlade
Apple je uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Storea na zahtev ruskog državnog nadzornog organa za komunikacije Roskomnadzor, prenose ruski ... Dalje
Zbog ''bezbednosnih razloga'' Apple morao da ukloni WhatsApp i Threads iz kineske prodavnice aplikacija
Po nalogu kineske vlade, Apple je uklonio Metine aplikacije WhatsApp i Threads iz kineske verzije svoje prodavnice aplikacija, App Store. Kineska vlad... Dalje
Edge krade kartice i druge podatke iz Google Chromea bez dozvole
Microsoftov pretraživač Edge uvozi otvorene Chrome kartice i druge podatke iz Googleovog pretraživača bez dozvole, čak i ako je opcija koja omogu... Dalje
Pratite nas
Nagrade