90% onih koje špijunira NSA nisu njeni ''legitimni ciljevi'' već nedužni internet korisnici
Ostale vesti, 09.07.2014, 08:28 AM
NSA prikuplja daleko više sadržaja iz komunikacija običnih korisnika, kako Amerikanaca, tako i onih koji nisu građani SAD, nego što je to slučaj sa njenim “legalnim ciljevima”, stranim državljanima koji su predmet namenskog nadzora NSA.
Ovo je otkrila četvoromesečna istraga koju je sproveo Vašington Post tokom koje je analizirana ogromna kolekcija komunikacija koje je presretala američka Nacionalna agencija za bezbednost (NSA).
Devet od deset naloga koji su pronađeni u sačuvanim presretnutim komunikacijama, koje je bivši saradnik NSA Edvard Snouden dostavio Postu, ne pripadaju ciljevima čiju komunikaciju NSA planirano nadzire, već je reč o komunikacijama koje su “uhvaćene u mrežu koju je agencija postavila za nekog drugog”, navodi Vašington Post.
Mnogi od njih su Amerikanci. Skoro polovina prikupljenih fajlova sadrži imena, email adrese i druge informacije na osnovu kojih se lako zaključuje da pripadaju američkim državljanima ili stanovnicima SAD. To znači da je NSA jasno znala čije podatke prikuplja, iako agencija tvrdi suprotno.
Kada je reč o podacima koje je NSA prikupila od svojih pravih ciljeva, oni često imaju veliku obaveštajnu vrednost. Primera radi, među podacima koje je analizirao Post, nalaze se i informacije od tajnom nuklearnom projektu u inostranstvu, identiteti agresivnih uljeza u američke kompjuterske mreže, informacije koje otkrivaju dvoličnost saveznika i druge.
Još jedan primer koji navodi Post, iako na zahtev CIA ne navodi detalje da ne bi ugrozio istragu, je praćenje komunikacije više od 50 naloga tokom nekoliko meseci, koje je NSA dovelo do bombaša Muahameda Tahira Šazada i Umara Pateka, koji su 2011. uhapšeni u Pakistanu. Patek je već bio osumnjičen za teroristički bombaški napad na indonežanskom ostrvu Bali 2002. godine.
Materijal u koji je Post imao uvid uključuje 160000 presretnutih emailova i poruka, kao i skoro 8000 dokumenata prikupljenih sa 11000 online naloga u periodu od 2009. do 2012. godine.
Komunikacije 10000 ljudi koji nisu bili na spisku ciljeva koje je NSA planirano špijunirala, su presretnute i sačuvane, a taj materijal sadrži gotovo voajerske detalje, kao što su oni o ljubavnim vezama, raskidima, nedozvoljenim seksualnim vezama, psihičkim problemima, zatim, razgovore o politici i religiji, finansijskim problemima i izneverenim nadama vlasnika naloga koji uopšte nisu bili "legitimni ciljevi" NSA.
Tu je i skoro 5000 fotografija koje su presretnute na isti način, što ovo narušavanje privatnosti internet korisnika od strane NSA čini još ozbiljnijim.
Prema američkom zakonu, NSA može da nadzire komunikacije samo stranih državljana koji žive u inostranstvu.
NSA je odbila da potvrdi ili opovrgne autentičnost sadržaja koje je Snouden dostavio Postu.
Izdvojeno
Netflix kažnjen sa 4,75 miliona evra zbog nedovoljne transparentnosti u vezi korišćenja podataka korisnika
Holandski regulator za zaštitu podataka (DPA) kaznio je Netflix sa 4,75 miliona evra jer nije pružio korisnicima dovoljno informacija o tome kako su... Dalje
Rusija zabranila Viber
Rusija je blokirala pristup popularnoj aplikaciji Viber, pošto je ruska savezna služba za nadzor u oblasti telekomunikacija, informacionih tehnologi... Dalje
Apple uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Store zbog pritiska vlade
Apple je uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Storea na zahtev ruskog državnog nadzornog organa za komunikacije Roskomnadzor, prenose ruski ... Dalje
Zbog ''bezbednosnih razloga'' Apple morao da ukloni WhatsApp i Threads iz kineske prodavnice aplikacija
Po nalogu kineske vlade, Apple je uklonio Metine aplikacije WhatsApp i Threads iz kineske verzije svoje prodavnice aplikacija, App Store. Kineska vlad... Dalje
Edge krade kartice i druge podatke iz Google Chromea bez dozvole
Microsoftov pretraživač Edge uvozi otvorene Chrome kartice i druge podatke iz Googleovog pretraživača bez dozvole, čak i ako je opcija koja omogu... Dalje
Pratite nas
Nagrade