Zbog mogućeg špijuniranja građana Google uklonio aplikaciju iranske vlade za testiranje i praćenje infekcija korona virusom

Mobilni telefoni, 12.03.2020, 04:00 AM

Zbog mogućeg špijuniranja građana Google uklonio aplikaciju iranske vlade za testiranje i praćenje infekcija korona virusom

Google je ove nedelje uklonio Android aplikaciju iz svoje Play prodavnice koju je iranska vlada razvila kako bi se građani testirali a vlasti pratile infekcije korona virusom.

Pre nego što je aplikacija uklonjena iz Play prodavnice, nekoliko korisnika optužilo je iransku vladu da koristi strah od virusa kako bi prevarila građane da instaliraju aplikaciju, a da vlasti zapravo prikupljaju telefonske brojeve i podatke o geolokaciji u realnom vremenu.

Sajt ZDNet je zatražio od Lukasa Stefanka, iz kompanije ESET, da pregleda aplikaciju a on je rekao da aplikacija nije trojanski niti špijunski softver.

Portparol Googlea nije odgovorio na zahtev za komentar o razlozima zbog kojih je aplikacija uklonjena. Međutim, izvori upoznati sa pravilima Play prodavnice rekli su ZDNetu da je aplikacija najverovatnije uklonjena zbog lažnih tvrdnji - da može otkriti infekcije COVID-19, nešto što je nemoguće pomoću aplikacije.

Aplikacija, koja nosi naziv AC19, objavljena je prošle nedelje i bila je dostupna preko namenskog web sajta, Play prodavnice i drugih prodavnica aplikacija.

Aplikacija je objavljena usred nacionalne zdravstvene krize koja je pogodila Iran, a ta zemlja jedna je od najugroženijih zemalja na svetu kada je reč o korona virusu.

Nakon objavljivanja, iransko ministarstvo zdravlja poslalo je SMS poruke svim Irancima pozivajući ih da instaliraju aplikaciju za proveru potencijalnih simptoma infekcije korona virusom.

Aplikacija dozvoljava korisnicima da se registruju putem svog telefonskog broja, a zatim traži od Iranaca da odgovore na niz pitanja koja se odnose na simptome infekcije. Ideja je bila da se Irancima pomogne da utvrde da li imaju ozbiljne simptome, kako bi se sprečilo da građani bespotrebno prave gužve u lokalnim bolnicama.

Međutim, aplikacija takođe traži pristup podacima o lokaciji u realnom vremenu, koje će odmah poslati na svoj server.

Iako se pristup podacima o geolokaciji traži i dobija od korisnika, dakle oni se sa tim moraju složiti, otkriveno je da je aplikaciju razvila kompanija koja je prethodno razvila i neke druge aplikacije za iranski režim.

Kompanija Smart Land Strategy, ranije je napravila dve kopije Telegrama pod nazivom Gold Telegram i HotGram. Obe aplikacije su uklonjene iz Play prodavnice pod optužbom da su tajno prikupljale korisničke podatke, a navodno su aplikacije razvijene po nalogu iranskih obaveštajnih agencija.

Međutim, Stefanko je rekao da AC19 nema sumnjivo ponašanje i da je aplikacija zatražila pristup podacima o lokaciji kao i svaka druga Android aplikacija. Štaviše, budući da je aplikacija vezana za zdravlje, takav zahtev ne bi bio nepotreban za ovu kategoriju aplikacija, dodao je Stefanko.

Moguće je i da je aplikacija uklonjena zbog sadržaja povezanog sa COVID-19. Mnoge tehnološke kompanije poput Applea, Facebooka i Googlea nedavno su započele sa uklanjanjem sadržaja koji se odnose na COVID-19, posebno onog koji navodno nudi usluge otkrivanja infekcije, lažne lekove, teorije zavere kao i drugog obmanjujećeg sadržaja.

Ali čak i ako je aplikacija AC19 u ovom trenutku čista, s obzirom na njenu povezanost sa Smart Landom, iranski disidenti koje citira ZDNet rekli da bi iranska vlada mogla da koristi pandemiju kao izgovor da milione Iranaca ubedi da instaliraju aplikaciju, a da tako prikupi informacije o njihovim uređajima i kretanju, a zatim instalira malver na uređaje naknadnim ažuriranjem.

Milioni Iranaca su već instalirali aplikaciju.

Prema podacima koje je na Twitteru objavio iranski ministar za informacione i komunikacione tehnologije, vlada je već prikupila podatke o lokaciji za više od četiri miliona Iranaca uz pomoć aplikacije.

Iako je aplikacija uklonjena iz Play prodavnice, ona se i dalje nudi za preuzimanje preko web sajta ac19.ir i drugih prodavnica aplikacija.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Istraživači iz kompanije HUMAN pronašli su na Google Play 28 VPN aplikacija koje pretvaraju Android uređaje u rezidencijalne proksije koji se vero... Dalje

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp je poslednjih godina uveo niz opcija da bi ojačao bezbednost platforme i korisnika. Tako na WhatsAppu možete da delite privatne fotografije... Dalje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple je ove nedelje objavio hitna bezbednosna ažuriranja kako bi popravio dve ranjivosti nultog dana iOS-a koje su korišćene u napadima na iPhone... Dalje

Signal uveo podršku za korisnička imena u aplikaciji

Signal uveo podršku za korisnička imena u aplikaciji

Signal je uveo podršku za korisnička imena tako da sada svako može dodati opcionalno korisničko ime koje će ih povezati sa drugima bez deljenja ... Dalje

Stručnjaci upozoravaju na dramatičan porast napada malvera na mobilne uređaje

Stručnjaci upozoravaju na dramatičan porast napada malvera na mobilne uređaje

Izveštaj kompanije Kaspersky predstavljen na Svetskom kongresu mobilnih tehnologija u Barseloni, otkrio je eskalaciju rizika sa kojima se korisnici m... Dalje