Zbog bagova u aplikaciji Find My Mobile, Samsung telefoni podložni napadima
Mobilni telefoni, 14.08.2020, 11:00 AM
U “Find My Mobile”, Android aplikaciji koja je instalirana na većini Samsung pametnih telefona, otkriven je niz ozbiljnih bezbednosnih propusta koji bi mogli omogućiti udaljenim napadačima da prate lokaciju žrtava u realnom vremenu, prate telefonske pozive i poruke, pa čak i obrišu podatke sačuvane na telefonu.
Portugalska firma Char49 podelila je prošle nedelje svoja otkrića o bagovima u Samsungovoj aplikaciji Find My Mobile na konferenciji DEF CON.
Pedro Umbelino iz Char49 kaže da se ove greške mogu lako iskoristiti sa ozbiljnim posledicama za korisnika kao što je “trajno uskraćivanje usluge zaključavanjem telefona, potpuni gubitak podataka uz resetovanje na fabrička podešavanja (uključujući i SD karticu)", ali i da mogu imati ozbiljne implikacije na privatnost korisnika jer napadači mogu pratiti kretanja korisnika uređaja, i pristupati pozivima i SMS porukama.
Propusti su otkriveni u Samsung Galaxy S7, S8 i S9+ uređajima.
Samsungov Find My Mobile servis omogućava vlasnicima Samsung uređaja da lociraju ili zaključaju na daljinu svoj pametni telefon ili tablet, prave rezervne kopije podataka sačuvanih na uređajima u Samsung Cloud, obrišu lokalne podatke i blokiraju pristup Samsung Payu.
Prema rečima istraživača, u aplikaciji su otkrivene četiri različite ranjivosti koje bi zlonamerna aplikacija instalirana na ciljanom uređaju mogla iskoristiti “man-in-the-disk” napadom.
Propust potiče iz činjenice da aplikacija proverava prisustvo određenog fajla na SD kartici uređaja (“/mnt/sdcard/fmm.prop”) kako bi se učitao URL (“mg.URL”), omogućavajući tako da lažna aplikacija kreira ovaj fajl koji napadač može koristiti da preotme komunikaciju sa serverom. Napadač može dobiti mnogo detalja o korisniku: grubu lokaciju preko IP adrese, IMEI, marku uređaja, rezervne kopije aplikacija i nekoliko drugih informacija.
Da bi se to postiglo, zlonamerna aplikacija instalirana na uređaju koristi ove bezbednosne propuste da preusmeri komande poslate na Samsungove servere iz aplikacije Find My Mobile na drugi server koji je pod kontrolom napadača i izvršava naredbe napadača.
Server napadača takođe prosleđuje zahtev legitimnom serveru i preuzima odgovor, ali ne pre nego što ubaci sopstvene komande u odgovore servera.
Uspešan napad mogao bi omogućiti hakeru da prati lokaciju uređaja, dobija podatke o pozivima i porukama, zaključa telefon i traži novac od žrtve da bi ga otključao i obriše sve podatke resetovanjem uređaja na fabrička podešavanja.
Tako ove slabosti dovode u pitanje svrhu aplikacije koja prvenstveno treba da zaštiti korisnike od gubitka informacija.
Izdvojeno
Opasni malver otkriven u bezazlenoj aplikaciji za izračunavanje indeksa telesne mase
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije McAfee otkrili su da aplikacija BMI CalculationVsn, koja se mogla preuzeti sa Amazon Appstore, u pozadin... Dalje
Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje
Google će ažurirati upozorenja za nepoznate uređaje za praćenje koja bi vlasnicima Android uređaja trebalo da olakšaju njihovo otkrivanje, najav... Dalje
Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android
Tim istraživača Zlabsa iz kompanije Zimperium otkrio je sofisticiranu mobilnu phishing kampanju (Mishing) koja distribuira novu varijantu bankarskog... Dalje
Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play
Istraživači Citizen Lab-a otkrili su novi malver za Android analizirajući softver koji je ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) instalirala na ... Dalje
Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi
Moćni špijunski softver Pegaz mogao bi biti rašireniji nego što se ranije mislilo. Mobilna bezbednosna platforma iVerify otkrila je sedam infekci... Dalje
Pratite nas
Nagrade