Zašto korisnici mobilnih telefona imaju veće šanse da postanu žrtve fišinga od korisnika desktop računara
Mobilni telefoni, 10.01.2013, 12:11 PM
Čak i ako ste iskusni korisnik interneta i računara, kada surfujete internetom iz brauzera mobilnog telefona zbog ograničenja korisničkog interfejsa mnogo ćete teže proceniti da li je neki sajt opasan nego kada surfujete internetom sa računara.
Najveći problem predstavlja način na koji se u mobilnom brauzeru prikazuju informacije o SSL. U poređenju sa brauzerima za desktop računare, mobilni brauzeri imaju mnogo ograničenije mogućnosti da prikažu da li sajt koristi SSL. Osim katanca koji se prikazuje u slučaju da sajt koristi SSL, druga obeležja nisu tako očigledna.
Pored toga, prostor na mobilnom uređaju je mnogo ograničeniji u poređenju sa bilo kojim personalnim računarom. Jedan od prioriteta u dizajniranju mobilnog korisničkog interfejsa je jednostavnost pa je i to dodatni razlog zbog koga količina informacija koje se prikazuju u mobilnom brauzeru nekada nije dovoljna za procenu da li je sajt opasan.
Zbog toga stručnjaci smatraju da su korisnici mobilnih telefona mnogo više izloženi riziku od fišing napada nego korisnici desktop računara. Povrh svega, možda i više od tehničkih razloga, razlozi za ovo mogu biti i stavovi korisnika.
Korisnici mobilnih telefona ove uređaje vide kao uređaje koji ne predstavljaju bilo kakav rizik po bezbednost. A takav stav je daleko od istine. Današnji mobilni uređaji imaju kapacitete računara. Mobilni brauzeri mogu da pokrenu iste skripte kao i verzije brauzera za desktop računare.
U većini slučajeva to nam kao korisnicima interneta koji mu pristupaju sa mobilnih uređaja odgovara. Ali isto tako, ti kapaciteti mogu biti zloupotrebljeni. Tako dobijamo lošu kombinaciju moćnih brauzera i neopreznih korisnika. To je recept za nevolju.
Problemi zbog korišćenja interneta putem mobilnih uređaja nisu još uvek naročito izraženi. Za e-banking korisnici i dalje više koriste konvencionalne računare, a čak i oni koji preferiraju mobilne uređaje, radije se odlučuju da koriste aplikaciju nego mobilni brauzer.
I hakeri nisu još uvek previše zainteresovani za mobilni web jer je on značajno manji od desktop web-a, s obzirom da statistički podaci o upotrebi brauzera govore da 87% brauzera koji se koriste za surfovanje internetom su verzije za desktop računare.
Ipak, rizik postoji i shodno tome kada internetu pristupate sa mobilnog telefona važe ista pravila kao i kad to činite sa desktop računara: ne otvarajte sumnjive emailove, ne klikćite na sumnjive linkove, i naravno, oprezno sa aplikacijama.
Izdvojeno
Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje
Google će ažurirati upozorenja za nepoznate uređaje za praćenje koja bi vlasnicima Android uređaja trebalo da olakšaju njihovo otkrivanje, najav... Dalje
Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android
Tim istraživača Zlabsa iz kompanije Zimperium otkrio je sofisticiranu mobilnu phishing kampanju (Mishing) koja distribuira novu varijantu bankarskog... Dalje
Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play
Istraživači Citizen Lab-a otkrili su novi malver za Android analizirajući softver koji je ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) instalirala na ... Dalje
Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi
Moćni špijunski softver Pegaz mogao bi biti rašireniji nego što se ranije mislilo. Mobilna bezbednosna platforma iVerify otkrila je sedam infekci... Dalje
Novi Android bankarski trojanac krade lozinke za aplikacije banaka i kripto-berze
Istraživači iz kompanije Cleafy otkrili su novog Android bankarskog trojanca pod nazivom „DroidBot“ koji krade podatke za prijavljivanje... Dalje
Pratite nas
Nagrade