Zašto je Apple odlučio da sakrije od 128 miliona korisnika iPhonea da su im uređaji hakovani
Mobilni telefoni, 13.05.2021, 11:30 AM
Zahvaljujući činjenici da su dve kompanije, Apple i Epic Games u pravnom sporu, na internetu se pojavio šokantan materijal koji je otkrio kako je Apple namerno prećutao masovno hakovanje iPhone uređaja.
Email koji je podnet sudu otkrio je da je Apple odlučio da ne upozori 128 miliona korisnika iPhonea na ozbiljan incident koji se dogodio 2015. godine kada je prvi put predstavljena iPhone 6s serija.
Masovno hakovanje je otkriveno kada su istraživači otkrili 40 zlonamernih aplikacija u App Store, a taj broj brzo je porastao na 4000 kako se sve više istraživača pridruživalo pretrazi App Storea. Aplikacije su sadržale malver koji je pretvarao iPhone i iPad uređaje u botove koji kradu potencijalno osetljive korisničke podatke.
Prema onome što piše u emailu koji je prošle nedelje podnet sudu u parnici Epic Gamesa protiv Applea, Appleovi menadžeri su 21. septembra 2015. otkrili 2500 zlonamernih aplikacija, koje je 128 miliona korisnika preuzelo ukupno 203 miliona puta, od čega 18 miliona korisnika iz Sjedinjenih Država.
„Džos, Tom i Kristin - zbog velikog broja potencijalno pogođenih kupaca, da li želimo da svima pošaljemo email?“, napisao je tada potpredsednik App Storea Metju Fišer Appleovom potpredsedniku za globalni marketing Gregu Džosviaku, i Tomu Nejmaru i Kristin Monegan, koji rade u odnosima sa javnošću.
„Imajte na umu da će ovo predstavljati izazov u pogledu jezičke lokalizacije emailova, jer su se preuzimanja ovih aplikacija dešavala u širokom spektru prodajnih mesta AppStorea (npr. ne bismo želeli da pošaljemo email na engleskom jeziku kupcu koji je preuzeo jednu ili više ovih aplikacija iz brazilske App Store, gde bi brazilski portugalski bio prikladniji jezik)”, stoji u nastavku emaila.
Dejl Begvel iz tima zaduženog za korisničko iskustvo je 10 sati kasnije govorio o složenosti obaveštavanja svih 128 miliona pogođenih kupaca, lokalizaciji ažuriranja na jeziku svakog korisnika i „tačnom uključivanju imena aplikacija za svakog klijenta“.
Iako se razgovaralo o logistici obaveštavanja korisnika, Apple, nažalost, to nikada nije sproveo u delo. Na sudu, predstavnik kompanije Apple nije uspeo da da nijedan dokaz koji bi pokazao da je takav email poslat oštećenim kupcima.
Masovno hakovanje uređaja bilo je rezultat toga što su programeri aplikacija koristili kopiju Appleovog razvojnog alata Xcode koji je ubacio zlonamerni kod u aplikacije.
Uzimajući u obzir Appleovo stalno isticanje da su privatnost i bezbednost korisnika prioriteti za kompaniju, odluka da ne obaveste korisnike o najvećem hakovanju iOS-a je u najmanju ruku razočaravajuća.
Pravni spor koji je u toku vodi se po tužbi kompanije Epic Games koja stoji iz popularne video igre Fortnite. Epic optužuje Apple za monopol jer omogućava kupovinu u aplikacijama na iPhone uređajima preko sopstvenog sistema plaćanja, pri čemu naplaćuje proviziju od 30% pri svakoj kupovini, koju kritičari nazivaju “Appleovim porezom”.
Izdvojeno
Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje
Google će ažurirati upozorenja za nepoznate uređaje za praćenje koja bi vlasnicima Android uređaja trebalo da olakšaju njihovo otkrivanje, najav... Dalje
Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android
Tim istraživača Zlabsa iz kompanije Zimperium otkrio je sofisticiranu mobilnu phishing kampanju (Mishing) koja distribuira novu varijantu bankarskog... Dalje
Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play
Istraživači Citizen Lab-a otkrili su novi malver za Android analizirajući softver koji je ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) instalirala na ... Dalje
Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi
Moćni špijunski softver Pegaz mogao bi biti rašireniji nego što se ranije mislilo. Mobilna bezbednosna platforma iVerify otkrila je sedam infekci... Dalje
Novi Android bankarski trojanac krade lozinke za aplikacije banaka i kripto-berze
Istraživači iz kompanije Cleafy otkrili su novog Android bankarskog trojanca pod nazivom „DroidBot“ koji krade podatke za prijavljivanje... Dalje
Pratite nas
Nagrade