Trojanci u aplikacijama na Google Play
Mobilni telefoni, 27.10.2023, 10:30 AM
Analitičari kompanije Doctor Web otkrili su trojance u nizu aplikacija na Google Play koje su instalirane više od 2 miliona puta. Reč je o poznatim trojancima „FakeApp“, „Joker“ i „HiddenAds“ koji bombarduju korisnike zaraženih uređaja reklamama.
Malver HiddenAds pronađen je u igrama Super Skibydi Killer (milion preuzimanja), Agent Shooter (500.000 preuzimanja), Rainbow Stretch (50.000 preuzimanja) i Rubber Punch 3D (500.000 preuzimanja).
Kada se instaliraju ove aplikacije, malver zamenjuje ikonicu aplikacije ikonicom Google Chromea, ili providnom slikom ikonice. Aplikacije nakon pokretanja rade u pozadini koristeći pretraživač za prikazivanje oglasa od kojih zarađuju distributeri malvera.
Trojanac FakeApp pronađen je u nekoliko aplikacija povezanih sa investicionim prevarama. FakeApp je pronađen i u igrama koje učitavaju sumnjive veb sajtove onlajn kazina, čime aplikacije krše smernice Google Play prodavnice.
FakeApp je pronađen u aplikacijama Eternal Maze (50.000 preuzimanja), Jungle Jewels (10.000 preuzimanja), Stellar Secrets (10.000 preuzimanja), Fire Fruits (10.000 preuzimanja), Cowboy's Frontier (10.000 preuzimanja) i Enchanted Elixir (10.000 preuzimanja).
Poznati trojanac Joker pronađen je u aplikacijama Love Emoji Messenger (50.000 preuzimanja) i Beauty Wallpaper HD (1000 preuzimanja).
Sve navedene aplikacije sada su uklonjene sa Google Play. Ipak, korisnici koji su ih instalirali moraju ih sami obrisati sa svojih uređaja i zatim obaviti kompletno skeniranje uređaja pomoću Play Protecta i nekog mobilnog antivirusnog alata.
Savet za korisnike je da instaliraju samo aplikacije koje su im neophodne i da broj aplikacija instaliranih na uređaju drže na minimumu, da pre nego što preuzmu bilo koju aplikaciju pročitaju recenzije korisnika, posebno onih koji su aplikaciji dali loše ocene, i da uvek provere izdavača aplikacije.
Foto: Denny Müller / Unsplash
Izdvojeno
Otkriven trojanac u 8 aplikacija na Google Play koje je preuzelo više od 2 miliona korisnika
Osam Android aplikacija u Google Play prodavnici, koje su preuzeli milioni korisnika, sadrže trojanca Android.FakeApp koji krade korisničke podatke.... Dalje
Android dobija nove zaštite od telefonskih prevara i malvera
Google je najavio novu AI funkciju „Scam detection“ koja prati telefonske razgovore na Google Pixel uređajima kako bi otkrila obrasce koj... Dalje
iPhone ima novu bezbednosnu funkciju koja hakerima ali i policiji blokira pristup podacima na uređaju
Sa ažuriranjem iOS 18.1 objavljenim prošlog meseca, Apple je dodao novu bezbednosnu funkciju, tajmer neaktivnosti, tako da se iPhone automatski pono... Dalje
Novi moćni trojanac ToxicPanda ugrožava bankovne račune korisnika Androida širom sveta
Tim istraživača iz kompanije Cleafy upozorio je na novi opasni malver koji se širi širom sveta i koji je pretnja za svačije bankovne račune. Re... Dalje
Android malver preusmerava korisničke pozive bankama na brojeve koje kontrolišu hakeri
Nova verzija malvera za Android FakeCall otima odlazne pozive korisnika ka njihovoj banci, i preusmerava ih na telefonski broj napadača. Cilj najnovi... Dalje
Pratite nas
Nagrade