Šta se krije iza bezazlenih wallpaper Android aplikacija na Google Play
Mobilni telefoni, 23.07.2013, 08:52 AM
Aplikacije koje vam omogućavaju promenu pozadine telefona su među najpopularnijim među korisnicima Android smart telefona. Iako se čine bezazlenim, namere autora ovih aplikacija ne moraju nužno biti takve.
Appthority, kompanija koja se bavi analizom aplikacija, otkrila je nekoliko wallpaper aplikacija na Google Play marketu koje prikupljaju podatke korisnika bez njihovog znanja i prikazuju im spam reklame. Osim što nisu bezopasne kako se čini na prvi pogled, ove aplikacije zloupotrebljavaju popularnost i reputaciju brendova kao što su Dizni i različiti proizvođači automobila.
Jedan takav primer je aplikacija Disneys Princess HD Pictures sa Google Play, koja uprkos svom nazivu, nema nikakve veze sa kompanijom Dizni već samo upadljivo koristi taj brend za promociju aplikacije sa slikama junakinja različitih Diznijevih crtanih filmova.
Ova aplikacija prikuplja privatne podatke korisnika, ime, email adresu, broj telefona, i šalje ih nekolicini analitičkih i reklamnih mreža u obliku teksta.
Programer ove aplikacije, „mbrlealye“, potpisuje i nekoliko drugih sličnih Disneys Princess aplikacija i Batman aplikacije koje se takođe nalaze na Google Play i imaju slične karakteristike u smislu namera. Izgleda da je ovaj programer najpre objavio aplikacije pod drugim imenom pre nego što su one postavljene na Google Play sa ovog naloga. Nije sasvim jasno da li su aplikacije obrisane sa tog drugog naloga ili ih je Google osporio i suspendovao nalog.
Druge potencijalno opasne aplikacije koje koriste Diznijev brend a na koje upozorava Appthority su The Ultimate Disney Movie Quiz (RevolutionApps), Drawing Disney Cartoons (App9.org), Disney Trivia (LiquidIceStudios), Lovely Disneyland Locker Theme (Locker theme World), Disneyland in Night LW (Paarshv Inc), Disney Movie Songs Videos (AndroidBeautyGirl) i Disney Movie Quotes (TovsonApps). Walt Disney Studios Park Wallpapers i Backgrounds (Ivana Ahardert), Disneys Princess Theme ("akamonandy") i Disneyland HD Live Wallpaper (Pro Soft) su uklonjene sa marketa i ako ste ih instalirali trebalo bi da razmislite o tome da ih uklonite sa telefona.
Appthority upozorava i na aplikaciju Superman HD Wallpapers koja se promoviše kao novi alat za pretragu. Osim što postavlja ikonicu na home screen telefona, dodaje označene linkove i menja homepage browser-a, aplikacija takođe prikuplja informacije o aplikacijama instaliranim na uređaju i šalje ove podatke reklamnim mrežama, kao i podatke lokaciji korisnika. Superman HD Wallpaper onemogućava korisnika da klikne na „back“ dugme i tako ga primorava da oceni aplikaciju. Aplikacija tako veštački dodaje ocene da bi izgledala kao renormirana.
I ovo nisu jedine aplikacije koje primenjuju isti ili sličan recept.
Ovo ukazuje da bi trebalo analizirati ponašanje aplikacija pre nego što se one nađu na Google Play i primenjivati opštu, univerzalnu politiku za sve aplikacije koje treba da se nađu u zvaničnoj Google-ovoj prodavnici aplikacija.
Izdvojeno
Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje
Google će ažurirati upozorenja za nepoznate uređaje za praćenje koja bi vlasnicima Android uređaja trebalo da olakšaju njihovo otkrivanje, najav... Dalje
Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android
Tim istraživača Zlabsa iz kompanije Zimperium otkrio je sofisticiranu mobilnu phishing kampanju (Mishing) koja distribuira novu varijantu bankarskog... Dalje
Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play
Istraživači Citizen Lab-a otkrili su novi malver za Android analizirajući softver koji je ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) instalirala na ... Dalje
Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi
Moćni špijunski softver Pegaz mogao bi biti rašireniji nego što se ranije mislilo. Mobilna bezbednosna platforma iVerify otkrila je sedam infekci... Dalje
Novi Android bankarski trojanac krade lozinke za aplikacije banaka i kripto-berze
Istraživači iz kompanije Cleafy otkrili su novog Android bankarskog trojanca pod nazivom „DroidBot“ koji krade podatke za prijavljivanje... Dalje
Pratite nas
Nagrade