Šta aplikacije za smart telefone znaju o nama
Mobilni telefoni, 03.02.2014, 07:05 AM
Svaka treća aplikacija za smart telefone može da prati lokaciju korinika, pokazala je analiza više od 800000 Android aplikacija, a 3% ovih aplikacija mogu da pristupe podacima o lokaciji čak i kada aplikacija radi u pozadini, bez znanja korisnika o tome. Više od 6% ovih aplikacija mogu da pošalju podatke o lokaciji uređaja preko interneta.
Analiza 836021 Android aplikacije na Google Play Store koju je sprovela kompanija BitDefender otkrila je da svaka 20. aplikacija može da pronađe i otvori privatne fotografije korisnika na smart telefonu.
Jedna od 30 analiziranih aplikacija može otkriti email adresu korisnika - 1749 aplikacija prenose email adrese preko šifrovane veze a 1661 preko nešifrovane veze.
Svaka deseta testirana aplikacija traži dozvolu za čitanje kontakata. Mnoge aplikacije imaju realnu potrebu za tim podacima, ali ima mnogo i onih koje nemaju dobro opravdanje za to.
“Naša najnovija analiza pokazuje da većina vlasnika smart telefona ili tableta ima bar jednu aplikaciju, a verovatno i više njih, koje mogu biti iskorišćene za izvačenje osetljivih informacija sa uređaja”, kaže Katalin Kozoi, glavni strateg za bezbednost u kompaniji BitDefender.
“Značajan deo aplikacija pokazuju da su u stanju da otkriju detalje (o korisniku) preko interneta koristeći nešifrovanu vezu. Telefoni sada sve više liče na mini računare, što je naročito zabrinjavajuće kada se uzme u obzir količina veoma ličnih podataka o nečijem identitetu, rasporedu, prijateljima, aktivnostima i poslu koje svaki uređaj može sadržati.”
Neovlašćene dozvole mogu omogućiti pristup lokaciji uređaja, adresaru, telefonskim pozivima i geografskim podacima iz fotografija otpremljenih na sajtove društvenih mreža preko mobilnih aplikacija. I Facebook i Twitter uklanjaju metapodatke pre objavljivanja fotografija, ali treća strana može duplirati ove informacije dok putuju kroz mrežu mobilnog provajdera i sačuvati ih za dalju upotrebu. To se može dogoditi i kada provajderi oglasa treće strane uzimaju podatke sa telefona za ciljano oglašavanje.
Dozvole koje se odnose na društvene mreže i senzore uređaja kao što su kamera, mikrofon i GPS, verovatno služe tome da se takvi podaci prikupljaju. Iz BitDefender-a savetuju korisnicima da ne instaliraju takve aplikacije osim ako im ne smeta da takve informacije završe u rukama nekog trećeg.
Izdvojeno
Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje
Google će ažurirati upozorenja za nepoznate uređaje za praćenje koja bi vlasnicima Android uređaja trebalo da olakšaju njihovo otkrivanje, najav... Dalje
Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android
Tim istraživača Zlabsa iz kompanije Zimperium otkrio je sofisticiranu mobilnu phishing kampanju (Mishing) koja distribuira novu varijantu bankarskog... Dalje
Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play
Istraživači Citizen Lab-a otkrili su novi malver za Android analizirajući softver koji je ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) instalirala na ... Dalje
Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi
Moćni špijunski softver Pegaz mogao bi biti rašireniji nego što se ranije mislilo. Mobilna bezbednosna platforma iVerify otkrila je sedam infekci... Dalje
Novi Android bankarski trojanac krade lozinke za aplikacije banaka i kripto-berze
Istraživači iz kompanije Cleafy otkrili su novog Android bankarskog trojanca pod nazivom „DroidBot“ koji krade podatke za prijavljivanje... Dalje
Pratite nas
Nagrade