Ransomware koji blokira Android uređaje širi se sakriven u spam emailovima
Mobilni telefoni, 27.05.2015, 08:30 AM
15000 spam emailova sa zipovanim fajlovima poslato je na email adrese korisnika sa servera u Ukrajini. Razlog zbog koga su stručnjaci kompanije Bitdefender upozorili na ove emailove je ransomware koji se nalazi u njima, a koji zaključava mobilne uređaje i sadržaj na njima, i traži od žrtava da plate 500 dolara da bi mogle da pristupe uređaju.
Od korisnika koji sami pokušaju da otključaju svoje uređaje biće zatraženo da plate i više - 1500 dolara, a taj novac treba uplatiti preko Money Pak ili PayPal My Cash.
Malver u spam emailovima je predstavljen kao ažuriranje za Adobe Flash Player. On se preuzima i instalirao kao bezazleni Video Player. Kada korisnici pokušaju da ga pokrenu, prikazuje se lažna poruka o grešci.
Kada korisnik pritisne “OK”, videće upozorenje FBI koje neće moći da skloni sa ekrana. U upozorenju se kaže da je korisnik prekršio zakon posećujući pornografske web sajtove. Da bi upozorenje bilo ubedljivije, prikazuje se navodna istorija pregleda. I to nije sve. U upozorenju se tvrdi da postoje snimci žrtve i da je poznata njena lokacija.
Bitdefender detektuje ovu pretnju kao Android.Trojan.SLocker.DZ. To je jedna od najrasprostranjenijih familija ransomwarea za Android, jer autori ovog malvera stalno izbacuju nove verzije. Nekoliko verzija ove familije ransomwarea se trenutno distribuira sa spam porukama koje dolaze sa različitih .edu, .com, .org i .net domena.
Na žalost, korisnici ne mogu mnogo da urade kada dođe do infekcije ransomwareom, čak i ako konkretni ransomware ne šifruje fajlove na zaraženom uređaju. Tasteri uređaja ne rade, a ne pomaže ni isključivanje i uključivanje uređaja, jer se malver pokreće prilikom pokretanja sistema.
Korisnici Androida mogu povratiti kontrolu nad uređajima ako je uključen ADB (Android Data Bridge), tako da korisnici mogu deinstalirati spornu aplikaciju.
Ako to mobilni uređaj podržava, korisnici mogu da pokušaju da pokrenu uređaj u Safe Boot. Ova opcija učitava minimalnu konfiguraciju Androida i sprečava pokretanje malvera što može kupiti vreme za manuelnu deinstalaciju malvera.
Prevencija infekcije je ipak najbolje rešenje. Da biste sprečili infekciju uređaja nekim ovakvim malverom ne instalirajte aplikacije iz nepouzdanih izvora. Android po defaultu blokira instalaciju aplikacija koje nisu u Play Store, ali ima slučajeva kada su korisnici primorani da promene ove postavke. Ako je moguće, ne menjajte ovu opciju.
Redovan back up podataka u oblaku ili na eksternom disku je obavezan.
Koristite neko anti-malware rešenje za svoj Android uređaj i ažurirajte ga redovno. Redovno skenirajte uređaj antivirusom.
Izbegavajte sumnjive web sajtove, linkove i atačmente u emailovima koje dobijete od nepoznatih.
Izdvojeno
Opasni malver otkriven u bezazlenoj aplikaciji za izračunavanje indeksa telesne mase
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije McAfee otkrili su da aplikacija BMI CalculationVsn, koja se mogla preuzeti sa Amazon Appstore, u pozadin... Dalje
Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje
Google će ažurirati upozorenja za nepoznate uređaje za praćenje koja bi vlasnicima Android uređaja trebalo da olakšaju njihovo otkrivanje, najav... Dalje
Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android
Tim istraživača Zlabsa iz kompanije Zimperium otkrio je sofisticiranu mobilnu phishing kampanju (Mishing) koja distribuira novu varijantu bankarskog... Dalje
Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play
Istraživači Citizen Lab-a otkrili su novi malver za Android analizirajući softver koji je ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) instalirala na ... Dalje
Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi
Moćni špijunski softver Pegaz mogao bi biti rašireniji nego što se ranije mislilo. Mobilna bezbednosna platforma iVerify otkrila je sedam infekci... Dalje
Pratite nas
Nagrade