Prodavnica u prodavnici: aplikacija u Apple App Store nudila korisnicima prodavnicu piratskih iOS aplikacija
Mobilni telefoni, 23.02.2016, 00:30 AM
Kineski programeri, autori aplikacije pod nazivom 开心日常英语 (Happy Daily English), uspeli su da zaobiđu Appleov proces provere aplikacija i da ubace potpuno funkcionalnu prodavnicu iOS aplikacija unutar pomenute aplikacije koja se mogla preuzeti preko Appleove oficijelne prodavnice aplikacija, a koja je korisnicima u Kini nudila mogućnost da instaliraju izmenjene verzije iOS aplikacija na nejailbreakovanim uređajima.
Aplikaciju potpisuje firma XY Helper, koja je ovo uradila tako što je napravila iOS aplikaciju koja se različito ponaša u zavisnosti od geografske lokacije korisnika.
Za korisnike izvan Kine, aplikacija je jednostavna edukativna aplikacija koja kineske korisnike uči engleski, ali za kineske korisnike, aplikacija se transformiše u prodavnicu aplikacija koja im omogućava da instaliraju piratske ili krekovane aplikacije.
Aplikacija je odobrena jer oni koji su je pregledali a koji nisu u Kini, nisu primetili ništa čudno, jer su mogli da vide samo njen edukativni interfejs. Međutim, pravo lice aplikacija prikazuje samo onima koji se nalaze u Kini.
Aplikacija je kodirana u programskom jeziku Lua, što omogućava programerima da daljinski ažuriraju aplikaciju tako da ne pokrenu Appleov proces provere aplikacija.
Aplikacija je bila dostupna za preuzimanje u App Store tri i po meseca, od 30. oktobra prošle godine pa do kraja prošle nedelje, kada je uklonjena.
Istraživači iz firme Palo Alto nisu primetili da ova “prodavnica u prodavnici” koju su nazvali ZergHelper ima bilo kakve maliciozne funkcionalnosti, ali s obzirom na njene mogućnosti, ona se može smatrati rizičnom. Oni su otkrili više od 50 verzija aplikacije koje su distribuirane preko alternativnih kanala.
ZergHelper omogućava instalaciju modifikovanih i potencijalno malicioznih verzija iOS aplikacija, zloupotrebljava sertifikate firmi i personalne sertifikate za potpisivanje i distribuciju aplikacija, traži od korisnika da unesu Apple ID i koristi ga za prijavljivanje na Appleov server da bi izvodio operacije u pozadini, i nudi validne ID-jeve korisnicima koji ih nemaju ili ne žele da koriste svoje sopstvene. Još uvek se ne zna odakle su došli ti Appleovi ID-jevi.
Izgleda da ZergHelper nije krao informacije o nalozima, već je samo prikupljao neke informacije o uređajima za potrebe statistike.
“Izgleda da je glavna funkcionalnost ZergHelpera da omogući još jednu prodavnicu aplikacija koja uključuje piratske i krekovane iOS aplikacije i igre”, kažu istraživači.
Izdvojeno
Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje
Google će ažurirati upozorenja za nepoznate uređaje za praćenje koja bi vlasnicima Android uređaja trebalo da olakšaju njihovo otkrivanje, najav... Dalje
Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android
Tim istraživača Zlabsa iz kompanije Zimperium otkrio je sofisticiranu mobilnu phishing kampanju (Mishing) koja distribuira novu varijantu bankarskog... Dalje
Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play
Istraživači Citizen Lab-a otkrili su novi malver za Android analizirajući softver koji je ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) instalirala na ... Dalje
Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi
Moćni špijunski softver Pegaz mogao bi biti rašireniji nego što se ranije mislilo. Mobilna bezbednosna platforma iVerify otkrila je sedam infekci... Dalje
Novi Android bankarski trojanac krade lozinke za aplikacije banaka i kripto-berze
Istraživači iz kompanije Cleafy otkrili su novog Android bankarskog trojanca pod nazivom „DroidBot“ koji krade podatke za prijavljivanje... Dalje
Pratite nas
Nagrade