Procureli trojanac otkriven u aplikacijama na Google Play

Mobilni telefoni, 28.02.2017, 00:30 AM

Procureli trojanac otkriven u aplikacijama na Google Play

Kao što su stručnjaci predvideli, izvorni kod moćnog bankarskog trojanca za Android koji je procureo sredinom decembra, sada se koristi u napadima.

Stručnjaci kompanija Doctor Web i i ESET primetili su tri kampanje u kojima učestvuje trojanac čiji je izvorni kod objavio nezadovoljni kupac na jednom ruskom hakerskom forumu 19. decembra prošle godine.

S obzirom da je od tada izvorni kod moćnog malvera dostupan svima, bilo je samo pitanje vremena kada će kriminalci iskoristiti procureli kod malvera i napraviti svoju verziju trojanca koja se širi preko malicioznih aplikacija koje su dostupne u nezvaničnim prodavnicama aplikacija.

Prvu kampanju su sredinom januara primetili stručnjaci ruske kompanije Doctor Web. Prema njihovim rečima, kriminalci su napadali samo korisnike nekoliko ruskih banaka.

Druga i treća kampanja primećene su u poslednje dve nedelje, kada su istraživači iz firme ESET otkrili dve aplikacije u Googleovoj prodavnici aplikacija Play.

Način funkcionisanja poslednje dve kampanje je isti kao i onaj na koji je funkcionisala prva kampanja. Zbog toga u ESET-u veruju da su ove kampanje delo iste grupe.

U dve poslednje kampanje, kriminalci su koristili legitimnu Android aplikaciju za vremensku prognozu u koju su ubacivali izvorni kod trojanca. Zatim bi prepakovali aplikaciju i objavljivali je na Play Store, i tako zaobilazili Googleov skener Bouncer.

Aplikacije koje su otkrili i prijavili Googleu istraživači kompanije ESET su Good Weather koja je kopija istoimene aplikacije i Weather koja je kopija aplikacije World Weather.

Za potrebe druge kampanje, u kojoj se trojanac širi preko maliciozne kopije Good Weather, kriminalci su konfigurisali trojanca tako da prikazuje lažne stranice za prijavljivanje 22 aplikacije turskih banaka.

Treća kampanja je malo sofisticiranija i cilja veći broj korisnika jer je trojanac tako konfigurisan da prikazuje stranice za prijavljivanje 69 aplikacija banaka iz Velike Britanije, Austrije, Nemačke i Turske.

Doctor Web detektuje ovog trojanca kao Android.BankBot a ESET kao Trojan.Android/Spy.Banker.

U pitanju je veoma napredna pretnja koja osim što prikazuje lažne login stranice preko legitimnih aplikacija, može i da zaključa uređaj kao ransomware, kao i da presreće SMS poruke da bi prevario sistem dvofaktorne verifikacije.

Procureli izvorni kod trojanca uključuje i kontrolni panel, koji je potreban kriminalcima da bi kontrolisali malver posle infekcije uređaja.

U ovom trenutku nije jasno da li iza sve tri kampanje stoji jedna grupa hakera.

Dobra vest je da je Google brzo reagovao na upozorenje ESET-a tako da pomenute dve maliciozne aplikacije nisu preuzete više od 10000 puta.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje

Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje

Google će ažurirati upozorenja za nepoznate uređaje za praćenje koja bi vlasnicima Android uređaja trebalo da olakšaju njihovo otkrivanje, najav... Dalje

Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android

Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android

Tim istraživača Zlabsa iz kompanije Zimperium otkrio je sofisticiranu mobilnu phishing kampanju (Mishing) koja distribuira novu varijantu bankarskog... Dalje

Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play

Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play

Istraživači Citizen Lab-a otkrili su novi malver za Android analizirajući softver koji je ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) instalirala na ... Dalje

Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi

Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi

Moćni špijunski softver Pegaz mogao bi biti rašireniji nego što se ranije mislilo. Mobilna bezbednosna platforma iVerify otkrila je sedam infekci... Dalje

Novi Android bankarski trojanac krade lozinke za aplikacije banaka i kripto-berze

Novi Android bankarski trojanac krade lozinke za aplikacije banaka i kripto-berze

Istraživači iz kompanije Cleafy otkrili su novog Android bankarskog trojanca pod nazivom „DroidBot“ koji krade podatke za prijavljivanje... Dalje