Novi malver za Android ''HijackRAT''

Mobilni telefoni, 04.07.2014, 09:46 AM

Novi malver za Android ''HijackRAT''

Istraživači firme Fire-Eye upozorili su na novi napredni malver za Android koji raspolaže neuobičajenim paketom zlonamernih funkcionalnosti, kao što su krađa i slanje SMS poruka, kontakata i kredencijala za online bankovne naloge. Uz sve to, ovaj malver omogućava napadačima daljinski pristup uređaju, a sposoban je i da isključi antivirus instaliran na telefonu.

U ovom trenutku žrtve malvera su samo korejski korisnici Androida, a malver krade informacije o online računima korisnika osam korejskih banaka. Ipak, stručnjaci kažu da bi spisak banaka na čije korisnike cilja malver mogao biti produžen, što je pola sata posla za autore malvera.

Bankarski Trojanac koji je nazvan "HijackRAT" predstavlja se kao legitimna aplikacija Google Service Framework. Kada se instalira, malver postavlja ikonu na početni ekran, predstavljajući se kao Google Services.

Kada korisnik pokrene aplikaciju, malver traži administratorske privilegije što bi mu verovatno, s obzirom da aplikacija izgleda legitimno, većina korisnika odobrila. Korisnici koji odobre ove privilegije, neće moći da uklone aplikaciju, osim ako ne opozovu date privilegije u podešavanjima telefona.

Prilikom ponovnog pokušaja pokretanja aplikacije pojavljuje se poruka o grešci: App isn't installed”. Uklanjanjem ikone sa početnog ekrana, malver briše tragove svog prisustva na uređaju.

Posle toga, malver započinje komunikaciju sa komandno-kontrolnim serverom (C&C server), koji su istraživači locirali i koji se nalazi u Hong Kongu. Od C&C servera malver dobija spisak zadataka, koji uključuju izvlačenje privatnih podataka korisnika sa telefona kao i slanje informacija o uređaju.

Prvo što će malver uraditi je da pošalje informacije o telefonu (broj i ID uređaja), kao i spisak kontakata, koji možda mogu biti zloupotrebljeni za širenje malvera.

Malver zatim traži legitimnu aplikaciju jedne od banaka sa svog spiska i ako je instalirana na telefonu, pokušaće da je zameni svojom aplikacijom.

Osam aplikacija banaka koje se nalaze na spisku malvera zahtevaju instalaciju antivirusnog programa "com.ahnlab.c3mobileplus" sa Google Play. Da bi izbegao otkrivanje, malver može da isključi antivirus tako da može da manipuliše aplikacijama banaka.

HijackRAT tada prikazuje obaveštenje u pop-up prozoru: “Objavljena je nova verzija. Molimo vas da je koristite posle ponovne instalacije.” Malver će zatim započeti navodno ažuriranje aplikacije, dok ustvari u tom trenutku deinstalira legitimnu aplikaciju banke.

Ipak, ova funkcija ne radi baš najbolje, kažu iz firme FireEye, jer po svemu sudeći, deo posle instalacije lažne aplikacije banke još uvek nije završen.

Ipak, jedinstvena priroda ove zlonamerne aplikacije, posebni njena sposobnost da krade privatne podatke korisnika sa uređaja i da se predstavlja kao aplikacija banke, ukazuje na to da bi ovi napadi na korisnike korejskih banaka mogli biti samo test i da bismo uskoro mogli videti još moćnije aplikacije.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje

Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje

Google će ažurirati upozorenja za nepoznate uređaje za praćenje koja bi vlasnicima Android uređaja trebalo da olakšaju njihovo otkrivanje, najav... Dalje

Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android

Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android

Tim istraživača Zlabsa iz kompanije Zimperium otkrio je sofisticiranu mobilnu phishing kampanju (Mishing) koja distribuira novu varijantu bankarskog... Dalje

Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play

Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play

Istraživači Citizen Lab-a otkrili su novi malver za Android analizirajući softver koji je ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) instalirala na ... Dalje

Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi

Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi

Moćni špijunski softver Pegaz mogao bi biti rašireniji nego što se ranije mislilo. Mobilna bezbednosna platforma iVerify otkrila je sedam infekci... Dalje

Novi Android bankarski trojanac krade lozinke za aplikacije banaka i kripto-berze

Novi Android bankarski trojanac krade lozinke za aplikacije banaka i kripto-berze

Istraživači iz kompanije Cleafy otkrili su novog Android bankarskog trojanca pod nazivom „DroidBot“ koji krade podatke za prijavljivanje... Dalje