Novi OpFake malver za Android dolazi u paketu sa Opera Mini brauzerom
Mobilni telefoni, 26.07.2012, 11:04 AM
Istraživači GFI Labs otkrili su novu verziju OpFake malvera koja se pojavila u paketu sa Opera Mini brauzerom za mobilne telefone. Potencijalne žrtve malvera su korisnici Android telefona.
Malver je osposobljen da krade novac od korisnika zaraženih telefona šaljući SMS poruke na premijum brojeve koji se naplaćuju po posebnoj višoj tarafi. Slanje SMS poruka i prikupljanje podataka o zaraženom uređaju su aktivnosti malvera koje se odvijaju tiho, u pozadini, tako da korisnik toga nije svetan.
Za razliku od ranijih verzija OpFake malvera, nova verzija je maskirana popularnim brauzerom za mobilne telefone Opera Mini. Šta više, korisnik koji preuzme OpFake malver zaista preuzima i kopiju brauzera za mobilne telefone. Napadači su napravili lažni Opera Mini veb sajt očigledno sa idejom da ohrabre korisnike da preuzmu brauzer. Klik na link koji se nalazi na tom sajtu pokreće preuzimanje paketa pod nazivom “opera_mini_65.apk”.
Tokom instalacije korisnik Android telefona koji je naseo na prevaru će videti dve stranice sa zahtevom da se odobri instalacija. Prvi takav zahtev dolazi od samog malvera koji traži dozvolu za čitanje i izmenu svih SMS i MMS poruka, svih kontakata koji se nalaze na telefonu korisnika kao i dozvolu za izmene i brisanje SD kartice.
Kada se nađe na Android uređaju, malver će preusmeriti korisnika ka legitimnoj stranici za preuzimanje Opera Mini brauzera, i to verovatno sa ciljem da bi instalacija malvera izgledala autentično. Ukoliko korisnik odluči da instalra brauzer, legitimna verzija Opera Mini brauzera će se pojaviti na njegovom telefonu. Ali malver ostaje u pozadini i nastavlja svoje aktivnosti.
Prva takva aktivnost je slanje SMS poruke ka premijum broju koji je pod kontrolom napadača. Zaraženi Android se povezuje sa serverom za komandu i kontrolu kako bi dobio instrukcije za malver.
Podaci koje OpFake malver prikuplja o svakom zaraženom uređaju su: lokacija (država u kojoj se nalazi korisnik), operater, verzija operativnog sistema, model telefona, i ID uređaja (IMEI).
Savet stručnjaka korisnicima je da preuzimaju aplikacije samo sa sajtova proizvođača i zvaničnog online marketa. S obzirom da je veoma teško proceniti pouzdanost marketa i sajtova koji nude aplikacije za Android, najbolji izbor je zvničan Google Play market.
Izdvojeno
Novi Android malver otkriven u lažnoj aplikaciji ''Telegram Premium''
Istraživači kompanije Cyfirma otkrili su FireScam, Android malver prerušen u premijum verziju popularne aplikacije Telegram, „Telegram Premiu... Dalje
Opasni malver otkriven u bezazlenoj aplikaciji za izračunavanje indeksa telesne mase
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije McAfee otkrili su da aplikacija BMI CalculationVsn, koja se mogla preuzeti sa Amazon Appstore, u pozadin... Dalje
Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje
Google će ažurirati upozorenja za nepoznate uređaje za praćenje koja bi vlasnicima Android uređaja trebalo da olakšaju njihovo otkrivanje, najav... Dalje
Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android
Tim istraživača Zlabsa iz kompanije Zimperium otkrio je sofisticiranu mobilnu phishing kampanju (Mishing) koja distribuira novu varijantu bankarskog... Dalje
Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play
Istraživači Citizen Lab-a otkrili su novi malver za Android analizirajući softver koji je ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) instalirala na ... Dalje
Pratite nas
Nagrade