Novi Android ransomware se pretvara da je Avast antivirus
Mobilni telefoni, 17.09.2013, 09:20 AM
Stručnjaci kompanije Symantec otkrili su nedavno registrovan domen koji služi za distribuciju nove ransomware aplikacije Android FakeAV. Oni veruju da su autori aplikacije isti oni koji stoje iza Android.Fakedefender-a, zlonamernog programa za Android koji je otkriven u junu ove godine. Dizajn i način plaćanja se razlikuju ali nova verzija programa sadrži i neke slike koju je imala i starija verzija programa.
Program se najverovatnije širi preko spam poruka linkom za malicozni sajt. Korisnik dobija i pomoć autora malvera u vidu uputstva za instaliranje aplikacija sa sajtova izvan Google Play marketa.
Maliciozna aplikacija je maskirana u oficijelnu aplikaciju jednog pornografskog sajta, a njeno instaliranje zaključava zaraženi Android uređaj.
Posle instalacije korisnik će videti upozorenje kojim se od njega traži da pokrene antivirusno skeniranje da bi mogao da u potpunosti koristi aplikaciju.
Prethodna verzija malvera je bila imitacija aplikacije Android Defender. Ova verzija koristi Avast-ov brend.
Kada se predstava sa antivirusnim skeniranjem završi, korisnik se obaveštava da mu je uređaj navodno zaražen različitim pretnjama i virusima te da je zaključan zbog zaštite.
Ova verzija malvera zahteva od korisnika plaćanje putem servisa MoneyPak. Korisnik treba da plati 100 dolara za otključavanje uređaja za razliku od ranije verzije koja je zahtevala broj kreditne kartice korisnika u zamenu za otključavanje telefona.
Lažni antivirusi i ransomware su godinama unazad uspešan poslovni model za sajber kriminalce, a njihov razvoj, nove tehnike i dizajn, govore u prilog predviđanjima da u skorije vreme nećemo videti njihovo povlačenje sa scene. Umesto toga, njima će se pridružiti srodni program namenjeni sve popularnijoj Android platformi koji će na isti ili sličan način pokušati da varaju korisnike ne bi li iznudili od njih otkup za zaključane uređaje.
Android.FakeDefender ne pokušava da zaustavi korisnika u nameri da ukloni program kao što to rade neki drugi programi. Autori ovog programa se oslanjaju na društveni inženjering i jednostavne trikove kao što je neprestano prikazivanje prozora kojima se pokušava iznuditi otkup u zamenu za otključavanje uređaja.
To je dobra vest jer oni čiji su mobilni uređaji već zaraženi malverom Android.FakeDefender.B mogu sami, ručno, ukloniti program u Application Manager-u svog Android uređaja.
Izdvojeno
Otkriven trojanac u 8 aplikacija na Google Play koje je preuzelo više od 2 miliona korisnika
Osam Android aplikacija u Google Play prodavnici, koje su preuzeli milioni korisnika, sadrže trojanca Android.FakeApp koji krade korisničke podatke.... Dalje
Android dobija nove zaštite od telefonskih prevara i malvera
Google je najavio novu AI funkciju „Scam detection“ koja prati telefonske razgovore na Google Pixel uređajima kako bi otkrila obrasce koj... Dalje
iPhone ima novu bezbednosnu funkciju koja hakerima ali i policiji blokira pristup podacima na uređaju
Sa ažuriranjem iOS 18.1 objavljenim prošlog meseca, Apple je dodao novu bezbednosnu funkciju, tajmer neaktivnosti, tako da se iPhone automatski pono... Dalje
Novi moćni trojanac ToxicPanda ugrožava bankovne račune korisnika Androida širom sveta
Tim istraživača iz kompanije Cleafy upozorio je na novi opasni malver koji se širi širom sveta i koji je pretnja za svačije bankovne račune. Re... Dalje
Android malver preusmerava korisničke pozive bankama na brojeve koje kontrolišu hakeri
Nova verzija malvera za Android FakeCall otima odlazne pozive korisnika ka njihovoj banci, i preusmerava ih na telefonski broj napadača. Cilj najnovi... Dalje
Pratite nas
Nagrade