Ne oslanjajte se na Play Protect: Googleov sistem za zaštitu Androida nije prošao antivirusne testove

Mobilni telefoni, 10.03.2020, 04:00 AM

Ne oslanjajte se na Play Protect: Googleov sistem za zaštitu Androida nije prošao antivirusne testove

Googleov sistem zaštite za Android Play Protect nije prošao testove nemačke laboratorije AV-Test, i dobio je nulu od maksimalnih šest bodova zbog vrlo slabih performansi kada je reč o otkrivanju zlonamernog softvera.

Ugrađena zaštita od zlonamernog softvera Google Play Protect za Android najavljena je pre tri godine, tokom Google I/O konferencije održane u maju 2017., a zaštitu su dobili svi Android uređaji tokom jula iste godine.

Googleov Play Protect danas je na više od 2,5 milijardi aktivnih Android uređaja.

Prema rezultatima AV-testa, Google Play Protect uspeo je da otkrije jedva nešto više od trećine od otprilike 6700 uzoraka zlonamernog softvera koji su korišćeni tokom testova, što znači da je više od 4000 njih moglo da zarazi test uređaje.

Google Play Protect otkrio je 37% od 3300 novootkrivenih uzoraka - ne starija od dva do 24 sata - u fazi testiranja u realnom vremenu i 33,1% na testu referentnog skupa na kojem je korišćeno 3300 uzoraka zlonamernog softvera koji su u ekosistemu do 4 nedelje.

Oba rezultata dovela su Play Protect na dno rang liste, a sva ostala mobilna antivirusna sigurnosna rešenja imaju stope detekcije iznad 98% na oba testa zaštite.

Google Play Protect takođe je imao problema sa lažnim alarmima, jer je pogrešno označio oko 30 bezopasnih aplikacija kao pretnju za test uređaje.

Zapravo, od svih mobilnih bezbednosnih paketa, Avira, Bitdefender, G Data, Kaspersky, NortonLifeLock, SK Telecom i Trend Micro dostižu savršenu stopostotnu detekciju.

„Google Play Protect obećava zaštitu od zaraženih programa“, kaže AV-Test. „Zato se alat automatski pokreće na svim novijim Android sistemima, skenirajući dostupne aplikacije. Međutim, trenutno test ukazuje da Android korisnici ne bi trebalo da se oslanjaju samo na Play Protect. Pošto su stope detekcije Google Play Protecta zaista prilično loše, preporučuje se korišćenje dobre sigurnosne aplikacije.“

Ovo nije prvi put da Androidova ugrađena bezbednosna aplikacija nije uspela da prođe test s obzirom da je Google Play Protect takođe bio na dnu rang liste zaštite ispod ostalih sigurnosnih alata za mobilne uređaje u oktobru 2017. godine, odmah nakon objavljivanja.

Prema Googleu, Play Protect skenira svakodnevno više od 100 milijardi aplikacija, što je 50 milijardi više u odnosu na 2018. godinu i korisnicima Androida pruža informacije o potencijalnim bezbednosnim problemima i radnjama potrebnim da bi se njihovi uređaji zaštitili.

Prošle godine Google se udružio sa ESET-om, Lookoutom i Zimperiumom u Alijansu za odbranu aplikacija kako bi poboljšao otkrivanje zlonamernih Android aplikacija i blokiranje takvih aplikacija pre objavljivanja u Play prodavnici.

Google je takođe poboljšao sistem za detekciju baziran na mašinskom učenju koji Google Play Protect koristi za analizu koda Android aplikacija, metapodataka i signala angažmana korisnika sa ciljem otkrivanja sumnjivog sadržaja i ponašanja.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Novi Android malver otkriven u lažnoj aplikaciji ''Telegram Premium''

Novi Android malver otkriven u lažnoj aplikaciji ''Telegram Premium''

Istraživači kompanije Cyfirma otkrili su FireScam, Android malver prerušen u premijum verziju popularne aplikacije Telegram, „Telegram Premiu... Dalje

Opasni malver otkriven u bezazlenoj aplikaciji za izračunavanje indeksa telesne mase

Opasni malver otkriven u bezazlenoj aplikaciji za izračunavanje indeksa telesne mase

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije McAfee otkrili su da aplikacija BMI CalculationVsn, koja se mogla preuzeti sa Amazon Appstore, u pozadin... Dalje

Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje

Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje

Google će ažurirati upozorenja za nepoznate uređaje za praćenje koja bi vlasnicima Android uređaja trebalo da olakšaju njihovo otkrivanje, najav... Dalje

Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android

Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android

Tim istraživača Zlabsa iz kompanije Zimperium otkrio je sofisticiranu mobilnu phishing kampanju (Mishing) koja distribuira novu varijantu bankarskog... Dalje

Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play

Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play

Istraživači Citizen Lab-a otkrili su novi malver za Android analizirajući softver koji je ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) instalirala na ... Dalje