Mobilni telefoni čuvaju naše tajne: zašto smo onda nemarni prema njihovoj bezbednosti

Mobilni telefoni, 10.09.2012, 10:18 AM

Mobilni telefoni čuvaju naše tajne: zašto smo onda nemarni prema njihovoj bezbednosti

Kada je reč o sve učestalijim incidentima sa objavljivanjem privatnih fotografija slavnih do kojih se došlo hakovanjem telefona, mnogi “obični” ljudi veruju da se radi o namernim pokušajima pridobijanja pažnje javnosti.

Bez obzira kakva je pozadina takvih incidenata oni treba da posluže kao podsećanje i upozorenje da svako treba da zaštiti sebe od raznih pretnji koje ugrožavaju bezbednost mobilnih telefona. Ipak, istraživanje koje je sproveo NQ Mobile pokazuje da manji broj korisnika to i čini. Svega 53% vlasnika smart telefona štiti svoj uređaj lozinkom.

Ovo je iznenađujući podatak s obzirom da je isto istraživanje otkrilo da 87% vlasnika pametnih telefona na svojim uređajima čuva sadržaj čiju bi privatnost želeli da zaštite. To uključuje porodične fotografije (52%), privatne kontakte (52%), poslovna dokumenta (40%), poruke romantične ili seksualne sadržine (35%) i medija fajlove preuzete sa interneta.

Pored svega, izgleda da slavni nisu jedini koji u svojim moilnim telefonima čuvaju kompromitujuće fotografije jer je čak 15% ispitanika priznalo da u svojim smart telefonima čuva takve svoje fotografije.

Bez obzira što niste slavni i što vam publicitet nije potreban ne oslanjajte se na to da nikome niste zanimljivi. Priče o hakovanju telefona poznatih ličnosti možda i nisu sasvim istinite, ali lopovi, virusi za mobilne telefone, hakeri ili obični radoznalci jesu realnost. Za one koji bi da zaštite svoje telefone i sebe od neprijatnosti, NQ Mobile je ponudio nekoliko korisnih saveta:

  • Zaključajte svoj telefon: Ostavljajući svoj telefon nezaključanim izlažete svoje privatne podatke nepotrebnom riziku da budu lako dostupni lopovima i radoznalcima. Korišćenje opcije automatskog zaključavanja telefona je najjednostavniji način za zaštitu mobilnog uređaja. Nivo više u zaštiti je podešavanje tajmera tako da vreme do automatskog zaključavanja bude kraće.

  • Oprezno sa objavljivanjem podataka na društvenim mrežama: Društveno umrežavanje je promenilo definiciju prijateljstva i stvorilo nove navike kada je reč o deljenju intimnih detalja iz naših života sa potpunim strancima. Vodite računa o tome da ne objavljujete previše podataka koji bi hakerima mogli biti od pomoći ukoliko pokušaju da upadnu u vaše naloge. Kao i u stvarnom životu, ne otkrivajte previše o sebi. Ako ste objavili nešto što vam se u jednom trenutku učinilo zabavnim da biste kasnije shvatili da je taj potez bio pogrešan, teško ćete moći da sanirate štetu kao da se ništa nije dogodilo.

  • Istražujte: Instalacija aplikacije je prilika da razmislite pre nego što kliknete na “Accept” da proverite da li je aplikacija bezbedna. Pročitajte politiku privatnosti kako biste bili sigurni da ste saglasni sa načinom, obimom i vrstom podataka koje će aplikacija koju nameravate da instalirate koristiti. Obavezno pročitajte komentare korisnika o aplikaciji.

  • Naoružajte svoj mobilni telefon: Verovatno svoj laptop računar ne biste ostavili bez antivirusne zaštite ili sa neažuriranim operativnim sistemom i programima. Nema opravdanja da drugačije postupate sa svojim mobilnim telefonom koji je izložen istim ili sličnim rizicima. Vodite računa o tome da je operatvni sistem vašeg telefona ažuriran kao i aplikacije instalirane na telefonu. I najzad, instalirajte neku respektabilnu zaštitnu aplikaciju koja će štititi vaš mobilni telefon od neovlašćenih upada i curenja podataka.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Bankarski malver sakriven u antivirusnoj aplikaciji

Bankarski malver sakriven u antivirusnoj aplikaciji

Istraživači kompanije Fox-IT otkrili su novu verziju bankarskog trojanca „Vultur“ za Android koja u odnosu na ranije verzije ima napredn... Dalje

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Istraživači iz kompanije HUMAN pronašli su na Google Play 28 VPN aplikacija koje pretvaraju Android uređaje u rezidencijalne proksije koji se vero... Dalje

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp je poslednjih godina uveo niz opcija da bi ojačao bezbednost platforme i korisnika. Tako na WhatsAppu možete da delite privatne fotografije... Dalje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple je ove nedelje objavio hitna bezbednosna ažuriranja kako bi popravio dve ranjivosti nultog dana iOS-a koje su korišćene u napadima na iPhone... Dalje

Signal uveo podršku za korisnička imena u aplikaciji

Signal uveo podršku za korisnička imena u aplikaciji

Signal je uveo podršku za korisnička imena tako da sada svako može dodati opcionalno korisničko ime koje će ih povezati sa drugima bez deljenja ... Dalje