'Mac sindrom': Da li virusi za mobilne telefone uopšte postoje

Mobilni telefoni, 05.10.2012, 09:14 AM

'Mac sindrom': Da li virusi za mobilne telefone uopšte postoje

Iako virusi za mobilne telefone odavno nisu novost, većina korisnika ovih uređaja zaraženih malverom ne zna za infekciju zato što ili ne znaju ili, čak i ako u čuli za to, ne veruju da virusi za mobilne telefone uopšte postoje.

Sara Jin, novinarka sajta pcmag.com, ovo ignorisanje činjenica naziva “Mac sindromom”, aludirajući na korisnike Mac računara od kojih mnoge ni nedavno otkriće bot mreže Flashback sa preko pola miliona Mac računara nije uspelo da ubedi da virusi za Mac ipak postoje.

Znaci infekcije računara su prilično očigledni i virusi se često (mada ponekad i neopravdano) okrivljuju za probleme u radu računara. Računar čiji je rad usporen do nivoa neupotrebljivosti, brauzer koji vas preusmerava na sajtove koje niste imali nameru da posetite, prijatelji koji vas kontakiraju sa pitanjem da li ste promenili posao s obzirom da distribuirate Viagru (što je znak da još neko osim vas ima pristup vašem email nalogu) - sve su to razlozi zbog kojih će se većina korisnika računara obratiti stručnjaku sa sumnjom da im je računar zaražen nekim virusom.

Kada je reč o mobilnim telefonima, korisnici obično i ne primete da nešto nije u redu sve dok ne stigne račun za telefon za koji nemaju objašnjenje i u kome ne prepoznaju brojeve na koje su poslate SMS poruke koje su naplaćene po posebnoj, višoj tarifi, kaže Tim Armstrong, istraživač Kaspersky Lab-a.

SMS Trojanci koji šalju tekstualne poruke koje se naplaćuju po premium tarifi su najčešći tip malvera za mobilne telefone. Malver je obično prerušen u aplikaciju koja izgleda kao i svaka druga legitimna aplikacija, i bez znanja i pristanka korisnika salje SMS poruke na račun vlasnika zaraženog računara i za račun sajber kriminalaca koji na ovaj način kontrolišu uređaj.

Međutim, SMS Trojanci nisu jedini koji ugrožavaju bezbednost mobilnih telefona. Ostali najčešće zastupljeni malveri za Android kradu podatke koje potom šalju sajber kriminalcima, pretplaćuju se na razne premium servise bez dozvole i znanja korisnika, učestvuju u prevarama sa klikovima preko reklamnih mreža gde svaki klik donosi zaradu kriminalcima, preuzimaju druge malvere i zlonamerne aplikacije na već zaražene uređaje, prate GPS podatke i šalju ih kriminalcima ili nekom drugom ili preuzimaju potpunu kontrolu nad telefonom i njegovim funkcionalnostima.

Još jedan znak infekcije mobilnog telefona može biti i iznenadno skraćenje vremena trajanja baterije.

Provera dozvola koje je zahtevala aplikacija prilikom instalacije nije nešto na osnovu čega bi prosečan korisnik mogao da prepozna infekciju telefona. Armstrong kaže da je često nemoguće među desetinama dozvola razaznati koje su legitimne a koje znaci upozorenja da nešto sa aplikacijom nije u redu.

Podaci koje je objavio Trend Micro pokazuju da prosečno 3,5 novih pretnji koje se pojave svake sekunde i koje uključuju pretnje koje vrebaju sa Facebook-a, zlonamerne URL-ove i fišing sajtove, ugrožavaju i mobilne uređaje jer im se može pristupiti i sa mobilnih telefona.

Očigledno je da prosečnom korisniku nije lako da prepozna infekciju mobilnog telefona. Jedini način da potvrdi svoje sumnje je instalacija pouzdanog antivirusnog programa. Pored toga, stručnjaci savetuju obavezno korišćenje lozinke ili druge opcije za zaključavanje telefona, isključivanje opcije za automatsko povezivanje na Wi-Fi, preuzimanje aplikacija samo iz pouzdanih izvora i obavezna provera dozvola koje aplikacija zahteva prilikom instalacije.

Prema tome, nema izgovora za nezaštićen telefon.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje

Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje

Google će ažurirati upozorenja za nepoznate uređaje za praćenje koja bi vlasnicima Android uređaja trebalo da olakšaju njihovo otkrivanje, najav... Dalje

Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android

Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android

Tim istraživača Zlabsa iz kompanije Zimperium otkrio je sofisticiranu mobilnu phishing kampanju (Mishing) koja distribuira novu varijantu bankarskog... Dalje

Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play

Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play

Istraživači Citizen Lab-a otkrili su novi malver za Android analizirajući softver koji je ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) instalirala na ... Dalje

Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi

Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi

Moćni špijunski softver Pegaz mogao bi biti rašireniji nego što se ranije mislilo. Mobilna bezbednosna platforma iVerify otkrila je sedam infekci... Dalje

Novi Android bankarski trojanac krade lozinke za aplikacije banaka i kripto-berze

Novi Android bankarski trojanac krade lozinke za aplikacije banaka i kripto-berze

Istraživači iz kompanije Cleafy otkrili su novog Android bankarskog trojanca pod nazivom „DroidBot“ koji krade podatke za prijavljivanje... Dalje