Lažni antivirus za Android mobilne telefone povezan sa kompjuterskim Trojancem Zeus
Mobilni telefoni, 20.06.2012, 10:10 AM

Lažni antivirusni program za Android telefone koji su nedavno otkrili istraživači Kaspersky Lab-a je mobilna verzija ozloglašenog kompjuterskog Trojanca Zeus, poznata pod nazivom ZitMo.
Maskiran u aplikaciju “Android Security Suite Premium”, ZitMo je osposobljen da krade SMS poruke i šalje ih udaljenom serveru. Kada se pokrene, aplikacija prikazuje sliku štita po kojoj su prepoznatljivi lažni antivirusni programi pisani za Windows.
I dok korisnik veruje da ga instalirana aplikacij štiti od malvera, ona ustvari prikuplja podatke o sistemu kao i SMS poruke i šalje ih serveru čija je URL adresa kodirana i nalazi se u kodu Trojanca.
ZitMo aplikacije su zlonamerne aplikacije za Android mobilne telefone koje su se pojavile 2010. godine kao odgovor na implementaciju zaštitnih mera banaka za korisnike online bankovnih naloga. Ove aplikacije su povezane sa kompjuterskim Trojancem Zeus a zajednički cilj kompjuterske i mobilne verzije Trojanca je krađa novca sa online bankovnih naloga. Naime, uloga ZitMo aplikcija je krađa mTANs brojeva za autorizaciju transakcija koje banke šalju svojim klijentima putem SMS poruka. Bez mTANs sajber kriminalci ne bi mogli da obave transakcije iako imaju ukradene podatke korisnika.
Denis Maslenikov iz Kaspersky Lab-a kaže da se podaci o registraciji domena kojima Android Security Suite Premium šalje ukradene SMS poruke podudaraju sa domenima za komandu i kontrolu kompjuterskog Trojanca Zeus iz 2011. godine. Ta činjenica, zajedno sa funkcionalnošću Trojanca koja omogućava krađu SMS poruka, su dokazi da je reč o novoj verziji ZitMo Trojanca, smatra Maslenikov.
On dodaje da Android Security Suite Premium nije scareware, iako aplikacija posle pokretanja prikazuje aktivacioni kod. Ipak, aplikacija ne prikazuje lažna obaveštenja o otkrivenim virusima u telefonu niti zahteva novac od korisnika kao što to inače čine scareware aplikacije.
Još uvek nije jasno kojim putem se distribuira ova aplikacija, ali je vrlo moguće da se i ovoga puta, kao i u slučajevima ranijih verzija ZitMo Trojanca, koriste metode društvenog inženjeringa kako bi se žrtve ubedile da preuzmu aplikaciju. Moguće je da se Android Security Suite Premium predstavlja korisnicima kao zaštitni program koji preporučuje banka korisnika zahvaljujući sposobnosti kompjuterskog Trojanca Zeus da prikazuje pop-up prozor u trenutku kada se korisnik zaraženog računara nnalazi na sajtu svoje banke. U ranijim slučajevima, ova funkcionalnost kompjuterske verzije Trojanca je korišćena za distribuciju ZitMo aplikacija koje su predstavljane kao zaštitna ažuriranja banaka.
Preporuka stručnjaka Singi Inženjeringa je da aplikacije za svoj Android telefon uvek preuzimate sa zvaničnog Google-ovog marketa Google Play. Pored toga, obratite pažnju na ocene aplikacije i statističke podatke o broju preuzimanja aplikacije koji vam mnogo mogu reći o tome da li se aplikaciji može verovati.

Izdvojeno
Android dobija funkciju automatskog restartovanja koja blokira izvlačenje podataka sa zaplenjenih ili ukradenih uređaja

Google uvodi novi bezbednosni mehanizam za Android uređaje koji će automatski restartovati zaključane, nekorišćene uređaje nakon tri uzastopna... Dalje
Jeftini Android telefoni, lažni WhatsApp i krađa kriptovaluta

Iz godine u godinu, kriptovalute su sve češće sredstavo plaćanja. Prema podacima za 2023. godinu, u razvijenim zemljama oko 20% stanovništva je... Dalje
Zloglasni malver SpyNote primećen na lažnim Google Play stranicama
.jpg)
Istraživači iz DomainTools-a primetili su veb sajtove hostovane na nedavno registrovanim domenima koji služe za distribuciju SpyNote-a, moćnog tr... Dalje
Google objavio zakrpe za ranjivosti Androida koje se koriste u napadima
.jpg)
Google je objavio zakrpe za 62 ranjivosti, od kojih su dve, kako je rekla kompanija, iskorišćene u napadima.Dve od 62 ranjivosti su veoma ozbiljne.... Dalje
Nova verzija poznatog trojanca Triada pronađena na kopijama popularnih modela Android pametnih telefona
.jpg)
Nova verzija trojanca Triada pronađena je na hiljadama novih Android uređaja. Preinstalirani trojanac omogućava hakerima da ukradu podatke čim se... Dalje
Pratite nas
Nagrade