Lažne igrice na Google Play marketu
Mobilni telefoni, 21.01.2013, 11:00 AM
Sudeći po brojnim lažnim aplikacijama koje se i dalje pojavljuju u zvaničnoj Google-ovoj prodavnici aplikacija za Android, Google Play, Google-ova provera aplikacija očigledno ne funkcioniše najbolje, smatraju stručnjaci kompanije Sophos.
Lažne aplikacije koje korisnici preuzimaju sa Google Play marketa, verujući da im Google garantuje bezbednost, koriste nazive legitimnih aplikacija kao mamac.
Primer su aplikacije koje potpisuje programer „abbaradon“. Među aplikacijama koje je razvio Abbaradon su neke veoma poznate igrice, uključujući i „Plants vs Zombies“ i „PES 2012“ (Pro Evolution Soccer). Prava verzija igre „Plants vs Zombies“ koju razvija „Electronic Arts“ košta nekoliko dolara i ima nekoliko hiljada ocena. Lažna verzija je besplatna i zapravo se ne radi o igrici Plants vs Zombies već o puzzle igrici koja koristi sliku iz originalne igrice. U opisu aplikacije je i napomena da njeni autori koriste servis za pretragu zahvaljujući kome su njihove aplikacije profitabilne što im omogućava, prema njihovim rečima, da razvijaju i ponude korisnicima još novih besplatnih aplikacija.
Drugi primer je „PES 2012“, odnosno lažna verzija igrice „Pro Evolutionn Soccer“. Njeni autori u okviru License Agreement priznaju da je reč o aplikaciji podržanoj reklamama i da će aplikacija prikazivati reklame unutar aplikacije i u traci za obaveštenja uređaja. Pored toga, pažljivi korisnik će u ugovoru primetiti da je jasno naznačeno da aplikacija prikuplja podatke o korisniku, uključujući i email adresu i broj telefona ukoliko korisnik klikne na bilo koju reklamu, i da se ti podaci dostavljaju trećim stranama. I tu se aplikacija ne zaustavlja. Ona takođe menja početnu stranicu browser-a i dodaje ikonu home screen-u uređaja. Sve ovo obezbeđuje profit autorima aplikacije.
Pored svega toga, na ekranu Android uređaja aplikacija dodaje i ikonu za pretragu a klik na ikonu vodi vas do pretraživača Moberium.com.
Google nije blag prema programerima aplikacija koji varaju korisnike na ovaj način. Ali prevaranti lako izlaze na kraj sa Google-om, koristeći druge sertfikate i imena.
Oprezni korisnik će relativno lako prepoznati lažnu aplikaciju, ali izgleda da je za Google-ove automatizovane sisteme to ne tako lak zadatak.
Malveri za Android postaju sve veći problem, a lažne aplikacije koje pronalaze put do Google Play marketa čine taj problem još većim.
Izdvojeno
Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje
Google će ažurirati upozorenja za nepoznate uređaje za praćenje koja bi vlasnicima Android uređaja trebalo da olakšaju njihovo otkrivanje, najav... Dalje
Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android
Tim istraživača Zlabsa iz kompanije Zimperium otkrio je sofisticiranu mobilnu phishing kampanju (Mishing) koja distribuira novu varijantu bankarskog... Dalje
Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play
Istraživači Citizen Lab-a otkrili su novi malver za Android analizirajući softver koji je ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) instalirala na ... Dalje
Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi
Moćni špijunski softver Pegaz mogao bi biti rašireniji nego što se ranije mislilo. Mobilna bezbednosna platforma iVerify otkrila je sedam infekci... Dalje
Novi Android bankarski trojanac krade lozinke za aplikacije banaka i kripto-berze
Istraživači iz kompanije Cleafy otkrili su novog Android bankarskog trojanca pod nazivom „DroidBot“ koji krade podatke za prijavljivanje... Dalje
Pratite nas
Nagrade