Lažne aplikacije za praćenje kontakata zaraženih korona virusom kriju trojance

Mobilni telefoni, 12.06.2020, 02:30 AM

Lažne aplikacije za praćenje kontakata zaraženih korona virusom kriju trojance

Istraživači iz kompanije Anomali otkrili su 12 aplikacija koje se predstavljaju kao aplikacije za praćenje zaraženih korona virusom a koje su u stvari dizajnirane za krađu ličnih i finansijskih podataka od korisnika Android uređaja koji ih instaliraju.

Aplikacije se predstavljaju kao zvanične aplikacije za praćenje zaraženih kontakata iza kojih stoje vlade Italije, Rusije, Singapura i nekih drugih država. Međutim, one kriju malvere, koji mogu da prikupljaju podatke sa korisničkih uređaja, upozorili su istraživači kompanije Anomali.

To je najnoviji primer kako sajber-kriminalci i prevaranti iskorišćavaju globalne događaje da bi prevarili zabrinute korisnike pametnih telefona koji, u ovom slučaju, veruju da preuzimaju aplikaciju namenjenu sprečavanju širenja COVID-19 u svojoj zajednici.

Nijedna od spornih aplikacija nije se mogla naći u Google Play prodavnici. Istraživači su aplikacije pronašli na sumnjivim veb sajtovima i u nezvaničnim prodavnicama aplikacija. Oni nisu mogli da utvrde koliko je ljudi preuzelo sumnjive aplikacije, a izgleda i da ove aplikacije nisu deo koordinisane operacije.

Četiri od 12 aplikacija kriju bankarskog trojanca Anubis, koji može snimati telefonske pozive i pritiske tastera, ili trojanca SpyNote, koji pristupa tekstualnim porukama, kontaktima i GPS podacima. Ostalih osam aplikacija sadrže neke druge više generičke malvere.

Kada korisnici preuzmu Arrogya Setu aplikaciju, koja izgleda kao “korona aplikacija” indijske vlade, oni svoj telefon nehotice inficiraju trojancem SpyNote. Malver funkcioniše slično kao i drugi trojanci koji obezbeđuju daljinski pristup, tako da može da pregleda druge aplikacije instalirane na telefonu, pristupa njihovim porukama i izvuče podatke sa zaraženih uređaja. Ova aplikacija je opasna zbog mogućnosti zloupotrebe. Legitimna verzija aplikacije preuzeta je više od 100 miliona puta, a indijski ministar informacionih tehnologija rekao je prošlog meseca da je ona obavezna za indijske državne službenike. Svrha prave Aarogya Setu aplikacije je da obavesti korisnike kada su u blizini osobe koja je zaražena sa COVID-19. Potom se procenjuje rizik od zaraze za korisnika i korisnik podstiče da poštuje preporuke da se bolest dalje ne bi širila.

Kada korisnici preuzmu aplikaciju koja se predstavlja kao korona aplikacija brazilske vlade, pokreće se preuzimanje trojanca Anubis. Sajber-kriminalci su trojanca Anubis distribuirali u različitim oblicima od 2017. godine, često u Android aplikacijama ili kao lažno ažuriranje softvera. Umesto da korisnicima pomogne da saznaju da li je neko od njihovih prijatelja ili komšija zaražen, ova aplikacija omogućava napadačima da tajno da kradu podatke kao što su korisnička imena i lozinke u drugim aplikacijama. Ova zlonamerna aplikacija nađena je na veb sajtu koji se reklamira kao menjačnica kriptovaluta.

Ostale aplikacije ciljaju korisnike u Jermeniji, Kolumbiji, Indoneziji, Iranu, Kirgistanu i indijskoj saveznoj državi Čatisgar.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Bankarski malver sakriven u antivirusnoj aplikaciji

Bankarski malver sakriven u antivirusnoj aplikaciji

Istraživači kompanije Fox-IT otkrili su novu verziju bankarskog trojanca „Vultur“ za Android koja u odnosu na ranije verzije ima napredn... Dalje

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Istraživači iz kompanije HUMAN pronašli su na Google Play 28 VPN aplikacija koje pretvaraju Android uređaje u rezidencijalne proksije koji se vero... Dalje

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp je poslednjih godina uveo niz opcija da bi ojačao bezbednost platforme i korisnika. Tako na WhatsAppu možete da delite privatne fotografije... Dalje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple je ove nedelje objavio hitna bezbednosna ažuriranja kako bi popravio dve ranjivosti nultog dana iOS-a koje su korišćene u napadima na iPhone... Dalje

Signal uveo podršku za korisnička imena u aplikaciji

Signal uveo podršku za korisnička imena u aplikaciji

Signal je uveo podršku za korisnička imena tako da sada svako može dodati opcionalno korisničko ime koje će ih povezati sa drugima bez deljenja ... Dalje