Lažna aplikacija Telegram špijunira korisnike Androida
Mobilni telefoni, 17.01.2023, 08:00 AM

Istraživači kompanije ESET otkrili su spyware (špijunski program) koji je sakriven u lažnoj verziji popularne aplikacije Telegram koja se nudi besplatno na veb sajtu koji se predstavlja kao Shagle - platforma za video ćaskanja koja nudi šifrovanu komunikaciju sa nepoznatima.
ESET je ovaj spyware opisao kao „trojanizovanu verziju“ Telegrama, a veruje se da je lažnu aplikaciju koristila grupa StrongPity koja špijunira svoje mete od novembra.
Za razliku od originalnog sajta Shagle koji ne nudi zvaničnu mobilnu aplikaciju za pristup svojim uslugama, lažni sajt nudi samo Android aplikaciju za preuzimanje jer nije moguće strimovanje na vebu.
Veruje se da StrongPity koristi kopiju veb sajta Shagle i lažnu aplikaciju Telegram za instaliranje backdoora koji grupi omogućava da snima telefonske razgovore, kao i da prikuplja SMS poruke, evidencije poziva i liste kontakata.
Ako žrtva odobri pristup aplikaciji, to će omogućiti hakerima da eksfiltriraju ili ukradu slične podatke iz 17 drugih aplikacija, uključujući Viber, Skype, Gmail, Messenger i Tinder.
ESET dodaje da je kampanja verovatno „veoma usko ciljana“ jer istraživači kompanije nisu uspeli da identifikuju konkretne žrtve pomoću telemetrije.
ESET kaže da ne zna kako su žrtve namamljene na lažni sajt Shagle, dodajući da lažna Telegram aplikacija nije bila dostupna na Google Play.
Grupa StrongPity koja je poznata pod imenom Promethium, je aktivna najmanje od 2012. Veruje se da je špijunska grupa plaćenika proširila prvobitne ciljeve na Bliskom istoku i Evropi i postala globalna pretnja.
Naslovna fotografija: ESET

Izdvojeno
Android dobija funkciju automatskog restartovanja koja blokira izvlačenje podataka sa zaplenjenih ili ukradenih uređaja

Google uvodi novi bezbednosni mehanizam za Android uređaje koji će automatski restartovati zaključane, nekorišćene uređaje nakon tri uzastopna... Dalje
Jeftini Android telefoni, lažni WhatsApp i krađa kriptovaluta

Iz godine u godinu, kriptovalute su sve češće sredstavo plaćanja. Prema podacima za 2023. godinu, u razvijenim zemljama oko 20% stanovništva je... Dalje
Zloglasni malver SpyNote primećen na lažnim Google Play stranicama
.jpg)
Istraživači iz DomainTools-a primetili su veb sajtove hostovane na nedavno registrovanim domenima koji služe za distribuciju SpyNote-a, moćnog tr... Dalje
Google objavio zakrpe za ranjivosti Androida koje se koriste u napadima
.jpg)
Google je objavio zakrpe za 62 ranjivosti, od kojih su dve, kako je rekla kompanija, iskorišćene u napadima.Dve od 62 ranjivosti su veoma ozbiljne.... Dalje
Nova verzija poznatog trojanca Triada pronađena na kopijama popularnih modela Android pametnih telefona
.jpg)
Nova verzija trojanca Triada pronađena je na hiljadama novih Android uređaja. Preinstalirani trojanac omogućava hakerima da ukradu podatke čim se... Dalje
Pratite nas
Nagrade