Lažna aplikacija Camera+ prošla Apple-ovu kontrolu za App Store
Mobilni telefoni, 24.01.2012, 07:31 AM
Lažna verzija popularne aplikacije za iPhone Camera+ prošla je kroz proces odobrenja i tokom vikenda našla se u Apple-ovoj online prodavnici aplikacija (App Store).
Istraživači koji su primetili ovaj propust ne znaju da li je lažna aplikacija sadržala malver zato što je Apple povukao program iz svoje prodavnice pre nego što su oni uspeli da dođu do njega.
Vest je objavljena na iPhoneography blogu u nedelju a kompanija se našla na meti kritika zbog postupka odobravanja aplikacija koji je omogućio lažnom programu da se nađe u ponudi u Apple-ovoj online prodavnici uprkos tome što je reakcija kompanije bila brza.
Tap Tap Tap, kompanija koja je proizvođač prave aplikacije Camera+ zabeležila je veliki uspeh zahvaljujući svom proizvodu od pojave iPhone 4S u oktobru. Od tada je kompanija od prodaje Camera+ zaradila preko 5 miliona dolara a statistika pokazuje da se Camera+ kupuje svake tri sekunde.
Oni koji stoje iza lažne aplikacije očigledno su želeli da iskoriste popularnost prave, mada nije jasno da li je lažna aplikacija sadržala malver ili je razvijena sa ciljem ostvarivanja profita od prodaje. Lažna Camera+ pojavila se kao verzija 4.0 a korisnicima je ponuđena po ceni od 0.99 dolara. Prava Camera+ se prodaje po istoj ceni ali samo u verziji 2.4. Proizvođač lažne Camera+ je kompanija Pursuit Special, a aplikaciju je 21. januara, u subotu objavio Hiep Nguyen.
Proizvođač aplikacije Camera+, kompanija Tap Tap Tap je sa svog profila na Twitter-u izrazila razočarenje procesom odobrenja aplikacija koje treba da se nađu u Apple-ovom App Store.
Ipak treba reći da Apple, za razliku od Google-a, proverava svaku aplikaciju koja konkuriše za mesto u online prodavnici aplikacija. Lažne aplikacije od kojih su neke bile maliciozne su se u nekoliko navrata pojavljivale na Android Marketu, pa je tako Google prošlog meseca bio primoran da povuče 22 aplikacije zaražene malverom iz svoje oficijalne prodavnice aplikacija. Sa druge strane, ovaj incident privukao je pažnju stručnjaka za bezbednost s obzirom da iPhone važi za bezbedniju platformu od Androida.
Zanimljivo je, primećuje Grejam Kluli, analitičar Sophos-a, da je Camera+ 14. najprodavanija aplikacija u Apple App Store pa je neobično da Apple nije primetio da neko drugi, umesto legitimnog proizvođača Camera+, pokušava da plasira aplikaciju u online prodavnicu.
Izdvojeno
Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje
Google će ažurirati upozorenja za nepoznate uređaje za praćenje koja bi vlasnicima Android uređaja trebalo da olakšaju njihovo otkrivanje, najav... Dalje
Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android
Tim istraživača Zlabsa iz kompanije Zimperium otkrio je sofisticiranu mobilnu phishing kampanju (Mishing) koja distribuira novu varijantu bankarskog... Dalje
Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play
Istraživači Citizen Lab-a otkrili su novi malver za Android analizirajući softver koji je ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) instalirala na ... Dalje
Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi
Moćni špijunski softver Pegaz mogao bi biti rašireniji nego što se ranije mislilo. Mobilna bezbednosna platforma iVerify otkrila je sedam infekci... Dalje
Novi Android bankarski trojanac krade lozinke za aplikacije banaka i kripto-berze
Istraživači iz kompanije Cleafy otkrili su novog Android bankarskog trojanca pod nazivom „DroidBot“ koji krade podatke za prijavljivanje... Dalje
Pratite nas
Nagrade