Krysanec, novi trojanac za Android sakriven u legitimnim aplikacijama
Mobilni telefoni, 13.08.2014, 09:24 AM
Postoji razlog zbog čega stručnjaci savetuju korisnicima Androida da se uzdrže od preuzimanja aplikacija sa nepouzdanih lokacija i da se drže oficijelnog marketa Google Play. To ne znači da je Google Play apsolutno bezbedan - i tamo se s vremena na vreme pojavi poneki malver, ali je zahvaljujući skeneru Google Bouncer, Google Play bolje kontrolisan od alternativnih prodavnica aplikacija. Evo još jedne potvrde za to.
Stručnjaci kompanije ESET otkrili su trojanski program za daljinski pristup (Remote Access Trojan, RAT) koji se širi maskiran u nekoliko legitimnih Android aplikacija.
To je inače jedan od najčešćih načina širenja infekcije za malvere za Android - malveri su maskirani u popularne legitimne aplikacije, od igrica do manje ili više korisnih programa. Često ove aplikacije rade ono što korisnici očekuju od njih kada ih preuzimaju, a zahvaljujući sakrivenim trojancima i više od toga. Često se za ovakve aplikacije tvrdi da su krekovane verzije popularnih komercijalnih aplikacija.
Stručnajci ESET-a pronašli su novi RAT za Android nazvan Krysanec u mobilnoj aplikaciji ruske Sberbanke, u aplikaciji 3G Traffic Guard, i nekoliko drugih aplikacija, uključujući i ESET-ovu Mobile Security.
Malver se distribuira preko nekoliko kanala, uključujući i sajtove na kojima se deli piratski sadržaj, kao i rusku društvenu mrežu.
Zaražene aplikacije sadrže Android verziju multiplatformnog trojanskog alata za daljinski pristup Unrecom.
Android/Spy.Krysanec može da prikuplja različite informacije sa zaraženog uređaja, povezujući se sa svojim C&C (Command & Control) serverom i preuzimajući dodatne module.
Zahvaljujući ovim modulima backdoor može da pravi fotografije, snima zvuk pomoću mikrofona uređaja, da beleži trenutnu GPS lokaciju, da dobije spisak instaliranih aplikacija i otvorenih web stranica, da pregleda pozive, kontakte, SMS poruke i poruke poslate i primljene preko aplikacije Whatssapp itd.
Zanimljivo je i da su se uzorci malvera koje je analizirao ESET povezivali sa C&C serverom hostovanim na domenu koji pripada provajderu No-IP (Vitalwerks), koji je nedavno imao spor sa Microsoftom kada je Microsoft preuzeo kontrolu nad 22 domena kompanije koji su se koristili za širenje malvera.
Preporuka stručnjaka ESET-a je da korisnici preuzimaju aplikacije samo iz pouzdanih izvora, kao što je Google Play prodavnica aplikacija. Ekosistem Android aplikacija nudi zaštitu od modifikacija legitimnih aplikacija kao što je ova sa RAT Krysanec - aplikacije se digitalno potpisuju sa sertifikatima programera. Aplikacije koje kriju Krysanec nemaju važeće sertifikate. Ali ne ispituju svi korisnici pažljivo aplikacije koje instaliraju na telefonima, kažu u ESET-u, a to posebno važi za one koji traže aplikacije na alternativnim marketima i forumima, bez obzira da li to rade zbog toga što žele krekovane verzije komercijalnih aplikacija ili iz nekog drugog razloga.
Screenshot from Android/Spy.Krysanec control panel
Izdvojeno
Google prošle godine blokirao objavljivanje 2,3 miliona potencijalno opasnih aplikacija u Google Play prodavnici
Google je prošle godine zbog kršenja smernica i potencijalnog rizika za korisnike blokirao 2,3 miliona Android aplikacija u u zvaničnoj Android pro... Dalje
Google će sada automatski uklanjati dozvole za štetne aplikacije na Android uređajima
Googleova usluga skeniranja malvera Play Protect će sada automatski isključiti dozvole za Android aplikaciju ako je potencijalno štetna. Ova funkc... Dalje
Provera identiteta - nova funkcija Androida za zaštitu od krađe
Google uvodi novu funkciju pod nazivom Identity Check (Provera identiteta) za podržane Android uređaje koja zaključava osetljiva podešavanja iza b... Dalje
Novi Android malver otkriven u lažnoj aplikaciji ''Telegram Premium''
Istraživači kompanije Cyfirma otkrili su FireScam, Android malver prerušen u premijum verziju popularne aplikacije Telegram, „Telegram Premiu... Dalje
Opasni malver otkriven u bezazlenoj aplikaciji za izračunavanje indeksa telesne mase
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije McAfee otkrili su da aplikacija BMI CalculationVsn, koja se mogla preuzeti sa Amazon Appstore, u pozadin... Dalje
Pratite nas
Nagrade