Kaspersky objavio alat za otkrivanje špijunskog softvera na telefonu
Mobilni telefoni, 18.01.2024, 10:30 AM
Tim za globalno istraživanje i analizu (GreAT) kompanije Kaspersky predstavio je novi alat koji omogućava korisnicima iPhone uređaja da otkriju Pegaz, popularni špijunski softver poznat po tome što se uglavnom koristi za špijuniranje novinara i aktivista. Ovaj metod/alat pod nazivom iShutdown će identifikovati znake špijunskog softvera na iOS uređajima, uključujući ozloglašeni špijunski softver Pegaz, ali i Reign i Predator.
iShutdown je objavljen nekoliko nedelja nakon što su istraživači sajber bezbednosti kompanije Kaspersky otkrili nove detalje o operaciji Triangulacija. Cilj njihove istrage je bio da se utvrdi kako špijunski softver kompromituje iPhone.
iShutdown je sada dostupan javnosti, sedam meseci nakon što je Kaspersky Labs prijavio hakovanje iPhonea svojih zaposlenih, što je bio deo operacije koja je nazvana Triangulacija.
Metoda kompanije Kaspersky je testirana na iPhone uređajima kompromitovanim Pegazom.
Prema objašnjenju istraživača, tragovi procesa povezanih sa Pegazom otkriveni su u sistemskom log fajlu pod nazivom „Shutdown.log“ na iPhone uređajima kompromitovanim špijunskim softverom.
Taj fajl se čuva u sysdiagnose arhivi iOS uređaja. On beleži svako ponovno pokretanje uređaja ali je generalno zanemaren forenzički artefakt. Može imati unose koji datiraju nekoliko godina unazad, pružajući dragocene informacije.
Njegova analiza je otkrila „lepljive“ procese koji ometaju ponovno pokretanje. Procesi povezani sa Pegazom pronađeni su u više od četiri obaveštenja o odlaganju ponovnog pokretanja. Ove anomalije tokom procedura ponovnog pokretanja omogućile su alatu da označi potencijalne infekcije sa velikom preciznošću. Slično se dešava i sa softverom Reign i Predator.
Istraživač kompanije Kaspersky Maher Jamut kaže da njihov alat nudi poboljšanu zaštitu široj bazi korisnika i da je, u poređenju sa drugim metodama koje oduzimaju više vremena, ovaj metod prilično jednostavan.
Kaspersky preporučuje korisnicima da obavljaju svakodnevna restartovanja uređaja, koriste režim zaključavanja, onemoguće iMessage i FaceTime, redovno ažuriraju iOS i proveravaju rezervne kopije.
Foto: Pixabay
Izdvojeno
Otkriven trojanac u 8 aplikacija na Google Play koje je preuzelo više od 2 miliona korisnika
Osam Android aplikacija u Google Play prodavnici, koje su preuzeli milioni korisnika, sadrže trojanca Android.FakeApp koji krade korisničke podatke.... Dalje
Android dobija nove zaštite od telefonskih prevara i malvera
Google je najavio novu AI funkciju „Scam detection“ koja prati telefonske razgovore na Google Pixel uređajima kako bi otkrila obrasce koj... Dalje
iPhone ima novu bezbednosnu funkciju koja hakerima ali i policiji blokira pristup podacima na uređaju
Sa ažuriranjem iOS 18.1 objavljenim prošlog meseca, Apple je dodao novu bezbednosnu funkciju, tajmer neaktivnosti, tako da se iPhone automatski pono... Dalje
Novi moćni trojanac ToxicPanda ugrožava bankovne račune korisnika Androida širom sveta
Tim istraživača iz kompanije Cleafy upozorio je na novi opasni malver koji se širi širom sveta i koji je pretnja za svačije bankovne račune. Re... Dalje
Android malver preusmerava korisničke pozive bankama na brojeve koje kontrolišu hakeri
Nova verzija malvera za Android FakeCall otima odlazne pozive korisnika ka njihovoj banci, i preusmerava ih na telefonski broj napadača. Cilj najnovi... Dalje
Pratite nas
Nagrade