Kaspersky objavio alat za otkrivanje špijunskog softvera na telefonu
Mobilni telefoni, 18.01.2024, 10:30 AM

Tim za globalno istraživanje i analizu (GreAT) kompanije Kaspersky predstavio je novi alat koji omogućava korisnicima iPhone uređaja da otkriju Pegaz, popularni špijunski softver poznat po tome što se uglavnom koristi za špijuniranje novinara i aktivista. Ovaj metod/alat pod nazivom iShutdown će identifikovati znake špijunskog softvera na iOS uređajima, uključujući ozloglašeni špijunski softver Pegaz, ali i Reign i Predator.
iShutdown je objavljen nekoliko nedelja nakon što su istraživači sajber bezbednosti kompanije Kaspersky otkrili nove detalje o operaciji Triangulacija. Cilj njihove istrage je bio da se utvrdi kako špijunski softver kompromituje iPhone.
iShutdown je sada dostupan javnosti, sedam meseci nakon što je Kaspersky Labs prijavio hakovanje iPhonea svojih zaposlenih, što je bio deo operacije koja je nazvana Triangulacija.
Metoda kompanije Kaspersky je testirana na iPhone uređajima kompromitovanim Pegazom.
Prema objašnjenju istraživača, tragovi procesa povezanih sa Pegazom otkriveni su u sistemskom log fajlu pod nazivom „Shutdown.log“ na iPhone uređajima kompromitovanim špijunskim softverom.
Taj fajl se čuva u sysdiagnose arhivi iOS uređaja. On beleži svako ponovno pokretanje uređaja ali je generalno zanemaren forenzički artefakt. Može imati unose koji datiraju nekoliko godina unazad, pružajući dragocene informacije.
Njegova analiza je otkrila „lepljive“ procese koji ometaju ponovno pokretanje. Procesi povezani sa Pegazom pronađeni su u više od četiri obaveštenja o odlaganju ponovnog pokretanja. Ove anomalije tokom procedura ponovnog pokretanja omogućile su alatu da označi potencijalne infekcije sa velikom preciznošću. Slično se dešava i sa softverom Reign i Predator.
Istraživač kompanije Kaspersky Maher Jamut kaže da njihov alat nudi poboljšanu zaštitu široj bazi korisnika i da je, u poređenju sa drugim metodama koje oduzimaju više vremena, ovaj metod prilično jednostavan.
Kaspersky preporučuje korisnicima da obavljaju svakodnevna restartovanja uređaja, koriste režim zaključavanja, onemoguće iMessage i FaceTime, redovno ažuriraju iOS i proveravaju rezervne kopije.
Foto: Pixabay

Izdvojeno
Android dobija funkciju automatskog restartovanja koja blokira izvlačenje podataka sa zaplenjenih ili ukradenih uređaja

Google uvodi novi bezbednosni mehanizam za Android uređaje koji će automatski restartovati zaključane, nekorišćene uređaje nakon tri uzastopna... Dalje
Jeftini Android telefoni, lažni WhatsApp i krađa kriptovaluta

Iz godine u godinu, kriptovalute su sve češće sredstavo plaćanja. Prema podacima za 2023. godinu, u razvijenim zemljama oko 20% stanovništva je... Dalje
Zloglasni malver SpyNote primećen na lažnim Google Play stranicama
.jpg)
Istraživači iz DomainTools-a primetili su veb sajtove hostovane na nedavno registrovanim domenima koji služe za distribuciju SpyNote-a, moćnog tr... Dalje
Google objavio zakrpe za ranjivosti Androida koje se koriste u napadima
.jpg)
Google je objavio zakrpe za 62 ranjivosti, od kojih su dve, kako je rekla kompanija, iskorišćene u napadima.Dve od 62 ranjivosti su veoma ozbiljne.... Dalje
Nova verzija poznatog trojanca Triada pronađena na kopijama popularnih modela Android pametnih telefona
.jpg)
Nova verzija trojanca Triada pronađena je na hiljadama novih Android uređaja. Preinstalirani trojanac omogućava hakerima da ukradu podatke čim se... Dalje
Pratite nas
Nagrade