Kako kriminalci koriste zabrinutost korisnika zbog ''Android Installer Hijacking'' baga
Mobilni telefoni, 08.04.2015, 08:00 AM
Krajem marta istraživači iz firme Palo Alto Networks otkrili su bezbednosni propust nazvan “Android Installer Hijacking” i upozorili da je skoro polovina Android uređaja ranjiva zbog ovog propusta i podložna infekcijama malvera. Palo Alto Networks je tada objavio skener uz pomoć koga korisnici mogu da provere da li su njihovi mobilni uređaji ranjivi zbog ovog propusta, a taj skener dostupan je korisnicima u Googleovoj Play prodavnici.
Propust “Android Installer Hijacking” omogućava napadaču da izmeni ili zameni naizgled benignu Android aplikaciju malicioznom aplikacijom, a da to korisnik uređaja i ne primeti.
Sajber kriminalci nisu propustili priliku da iskoriste vesti o ovom značajnom bezbednosnom propustu.
Istraživači iz kompanije Trend Micro su, očekujući da su kriminalci ponudili korisnicima malicioznu verziju skenera za ovaj propust, koristili odgovarajuće ključne reči i tako došli do tri web sajta na kojima se reklamiraju “skeneri” za ovu ranjivost u Androidu, od kojih neki čak koriste ime pravog skenera koji se može naći u Play prodavnici. Na web sajtovima se nalazi link za alat ali zapravo ovi sajtovi služe da se korisnici presumeravaju na sumnjive web stranice i to kada kliknu na link za preuzmanje ili kada kliknu bilo gde na stranici.
U jednom slučaju, kriminalci su postavili agresivni pop-up prozor koji neće nestati čak i ako kliknete na dugme “Ok”. Ni zatvaranje browsera ne rešava problem sa ovim pop-up prozorom. Isti tab browsera ostaje otvoren i nakon ponovnog pokretanja browsera. Međutim, nijedan fajl se ne preuzima na mobilni uređaj.
U drugom slučaju, link za preuzimanje vodi do legitimne aplikacije u Google Play prodavnici aplikacija, ali ne pre nego što korisnik bude preusmeren na jedan drugi web sajt.
Ali iako korisnik klikne negde na sajtu, izvan dugmeta za preuzimanje, browser učitava web sajtove koji vode online anketa ili navodnih ažuriranja programa.
Osim toga, automatski se preuzimaju fajlovi. Istraživači su identifikovali tri fajla, od kojih jedan pretplaćuje mobilnog korisnika na premium SMS servis, dok je drugi adware, oglašivački program koji prikazuje reklame. Treći fajl je legitimna aplikacija.
Treći sajt na koji su naišli istraživači takođe nudi link za preuzimanje Installer Hijacking skenera, ali nema preuzimanja fajlova. Link za Google Play učitava sumnjiv sajt, ali pokušaji istraživača da provere preusmeravanja su propali zbog “bad error requests”.
Istraživači su primetili da jedan od sajtova povremeno nije radio dok su istraživali prevare. Oni pretpostavljaju da je razlog za to pokušaj kriminalaca da izbegnu istraživanje stručnjaka za bezbednost jer bi oni zbog toga mogli zaključiti da sajt ne radi ili da se više ne koristi.
“Umesto pretnji koje iskorišćavaju ranjivost u Androidu, pronašli smo pretnje koje iskorišćavaju strah od baga. Iskorišćavanje aktuelne teme ili trenutnog događaja je uobičajeno za društveni inženjering”, kažu iz kompanije Trend Micro.
Korisnicima se u ovom, a i svim drugim slučajevima, savetuje da posećuju samo renomirane sajtove gde se programi proveravaju pre nego što budu objavljeni.
Izdvojeno
Opasni malver otkriven u bezazlenoj aplikaciji za izračunavanje indeksa telesne mase
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije McAfee otkrili su da aplikacija BMI CalculationVsn, koja se mogla preuzeti sa Amazon Appstore, u pozadin... Dalje
Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje
Google će ažurirati upozorenja za nepoznate uređaje za praćenje koja bi vlasnicima Android uređaja trebalo da olakšaju njihovo otkrivanje, najav... Dalje
Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android
Tim istraživača Zlabsa iz kompanije Zimperium otkrio je sofisticiranu mobilnu phishing kampanju (Mishing) koja distribuira novu varijantu bankarskog... Dalje
Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play
Istraživači Citizen Lab-a otkrili su novi malver za Android analizirajući softver koji je ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) instalirala na ... Dalje
Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi
Moćni špijunski softver Pegaz mogao bi biti rašireniji nego što se ranije mislilo. Mobilna bezbednosna platforma iVerify otkrila je sedam infekci... Dalje
Pratite nas
Nagrade