Istraživači tvrde da Kina malverima za Android i iOS špijunira demonstrante u Hong Kongu

Mobilni telefoni, 02.10.2014, 08:55 AM

Istraživači tvrde da Kina malverima za Android i iOS  špijunira demonstrante u Hong Kongu

Prodemokratski demonstranti u Hong Kongu koji protestvuju protiv odluke kineske vlade da ne dozvoli otvoreno nominovanje kandidata za izbore za sledećeg lidera Hong Konga dobijaju poruke preko aplikacije WhatsApp sa linkom za preuzimanje Android aplikacije koju je navodno napravila grupa aktivista, a koja je nastala sa ciljem da pomogne u koordinaciji protesta nazvanog “Okupirajmo centar”.

Grupa programera Code4HK koja se spominje u poruci zaista postoji. Reč je o grupi aktivista programera koji pomažu širenju informacija o protestima. Međutim, i predstavnici Code4HK i vođe pokreta “Okupirajmo centar” kažu da oni nemaju veze sa tim porukama i aplikacijom koja se u njima spominje.

Firma Lacoon Mobile Security analizirala je aplikaciju za koju iz ove firme kažu da je špijunski program sa dugom listom dozvola koje traži.

Kada se aplikacija pokrene, malver traži da bude ažuriran, čime se ustvari aktiviraju njegovi špijunski kapaciteti.

Informacije koje ova špijunska aplikacija može izvući iz uređaja se kreću u rasponu od kontakata, preko poruka, istorije poziva, multimedijalnih fajlova, emailova, istorije pretrage interneta, pa do identifikacionih informacija o uređaju (broj telefona, IP adresa, SIM kod) i geolokacije. Pored ovoga, aplikacija može da snima i zvuk.

Iako je teško sa sigurnošću reći ko stoji iza ove aplikacije, u Lacoon Mobile Security, na osnovu podataka sa servera za komandu i kontrolu (C&C server) koje su analizirali, kao i na osnovu toga ko su ciljevi napada, veruju da iza napada stoje kineske vlasti.

U ovoj firmi smatraju da ova aplikacija nije običan špijunski alat, već da je reč o naprednom alatu koji može imati široku primenu i koji je mogao biti razvijen uz podršku vlasti.

Na istom serveru sa koga se preuzima malver za Android, istraživači su pronašli još jedan špijunski program namenjen iOS uređajima, koji ima otprilike iste mogućnosti kao i njegov Androd dvojnik.

U Lacoonu su ovaj malver nazvali Xsser mRAT (mobilni trojanac za daljinski pristup) i označili ga kao “najnaprednijeg, potpuno operativnog kineskog iOS trojanca koji je otkriven do sada”. Za sada nema informacija o tome kako je ovaj trojanac korišćen u napadima. Trojanac je namenjen isključivo jailbreakovanim iOS uređajima.

"Napadi koji ciljaju i na iOS i na Android uređaje su retki, i ukazuju da ovo može da sprovodi veoma velika organizacija ili država. Činjenica da se ovaj napad koristi protiv demonstranata i da ga vode napadači koji govore kineski, nagoveštava da je ovo prvi iOS trojanac koji je povezan sa sajber aktivnostima kineske vlade”, kažu iz Lacoon Mobile Security. Karakteristike malvera podržavaju ovu pretpostavku.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje

Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje

Google će ažurirati upozorenja za nepoznate uređaje za praćenje koja bi vlasnicima Android uređaja trebalo da olakšaju njihovo otkrivanje, najav... Dalje

Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android

Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android

Tim istraživača Zlabsa iz kompanije Zimperium otkrio je sofisticiranu mobilnu phishing kampanju (Mishing) koja distribuira novu varijantu bankarskog... Dalje

Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play

Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play

Istraživači Citizen Lab-a otkrili su novi malver za Android analizirajući softver koji je ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) instalirala na ... Dalje

Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi

Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi

Moćni špijunski softver Pegaz mogao bi biti rašireniji nego što se ranije mislilo. Mobilna bezbednosna platforma iVerify otkrila je sedam infekci... Dalje

Novi Android bankarski trojanac krade lozinke za aplikacije banaka i kripto-berze

Novi Android bankarski trojanac krade lozinke za aplikacije banaka i kripto-berze

Istraživači iz kompanije Cleafy otkrili su novog Android bankarskog trojanca pod nazivom „DroidBot“ koji krade podatke za prijavljivanje... Dalje