Igrači Minecrafta najčešće mete sajber-kriminalaca

Mobilni telefoni, 07.11.2023, 10:30 AM

Igrači Minecrafta najčešće mete sajber-kriminalaca

Trojanac SpyNote, kamufliran kao mod za igru Roblox, koristi se za napade na korisnike Androida, upozoravaju istraživači kompanije Kaspersky.

Ovaj mobilni malver može da evidentira pritiske tastera, snima ekran, strimuje video sa kamere telefona i lažno predstavlja Google i Facebook aplikacije kako bi prevario korisnike da otkriju svoje lozinke.

Ovi nalazi su deo najnovijeg izveštaja kompanije Kaspersky koja je sprovela istraživanje koje je trajalo od jula 2022. do jula 2023. U ovom izveštaju, Kaspersky otkriva ranjivosti koje sajber-kriminalci iskorišćavaju kada je reč o video igrama i korisnicima.

Njihove taktike obuhvataju niz napada, uključujući ranjivosti na vebu, DDoS napade, rudarenje kriptovaluta i trojanske ili fišing kampanje.

Tokom navedenog perioda, proizvodi kompanije Kaspersky otkrili su 4.076.530 pokušaja preuzimanja 30.684 jedinstvenih fajlova maskiranih u popularne igre, modifikacije, varalice i drugi softver koji je u vezi video igara. Ovi pokušaji su uticali na 192.456 korisnika širom sveta.

Najčešće su otkrivani preuzimači - downloaderi (89,70%). Iako nisu sami po sebi opasni, oni mogu da preuzimaju druge programe, uključujući i zlonamerne, na uređaje korisnika. Adware (5,25%) i trojanci (2,39%) takođe su bili značajne pretnje za igrače.

Minecraft je bio najciljanija igra, uzrokujući 70,29% svih upozorenja Kaspersky softvera na uređajima 130.619 igrača. Roblox je na drugom mestu, sa 20,37% svih upozorenja na uređajima 30.367 korisnika.

Pored toga, Kaspersky je dokumentovao 436.786 pokušaja infekcije mobilnih uređaja. Još jednom, igrači Minecrafta su bili primarna meta, jer je na njih izvršeno 90,37% napada.

„U dinamičnoj industriji igara, u kojoj se nalazi mnoštvo ličnih i finansijskih podataka, sajber-kriminalci koriste primamljive prilike. Oni iskorišćavaju naloge za igre tako što kradu imovinu u igrici, virtuelnu valutu i prodaju kompromitovane naloge igrača, često sa stvarnom vrednošću“, rekao je Vasilij Kolesnikov, stručnjak za sajber bezbednost u kompaniji Kaspersky.

„Sa porastom zarade i broja gejmera, industrija igara i dalje je unosna meta za sajber-kriminalce, sa dugo očekivanim i popularnim naslovima koji se koriste kao mamac u zlonamernim kampanjama. S obzirom da je skoro četvrtina igrača maloletna, oni mogu biti lak plen za napadače.“

Kaspersky je preporučio korisnicima da preuzimaju igre samo iz zvaničnih prodavnica, kao što su Steam, Apple App Store, Google Play ili Amazon Appstore, da izbegavaju preuzimanje piratskog softvera, da budu oprezni prema nepoznatim igračima, i da koriste pouzdana bezbednosna rešenja da bi se zaštitili od ovakvih sajber pretnji.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Opasni malver otkriven u bezazlenoj aplikaciji za izračunavanje indeksa telesne mase

Opasni malver otkriven u bezazlenoj aplikaciji za izračunavanje indeksa telesne mase

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije McAfee otkrili su da aplikacija BMI CalculationVsn, koja se mogla preuzeti sa Amazon Appstore, u pozadin... Dalje

Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje

Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje

Google će ažurirati upozorenja za nepoznate uređaje za praćenje koja bi vlasnicima Android uređaja trebalo da olakšaju njihovo otkrivanje, najav... Dalje

Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android

Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android

Tim istraživača Zlabsa iz kompanije Zimperium otkrio je sofisticiranu mobilnu phishing kampanju (Mishing) koja distribuira novu varijantu bankarskog... Dalje

Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play

Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play

Istraživači Citizen Lab-a otkrili su novi malver za Android analizirajući softver koji je ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) instalirala na ... Dalje

Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi

Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi

Moćni špijunski softver Pegaz mogao bi biti rašireniji nego što se ranije mislilo. Mobilna bezbednosna platforma iVerify otkrila je sedam infekci... Dalje