FBI uspeo da otključa dva iPhonea teroriste, sada kritikuje Apple zato što nije pomogao

Mobilni telefoni, 21.05.2020, 10:00 AM

FBI uspeo da otključa dva iPhonea teroriste, sada kritikuje Apple zato što nije pomogao

FBI je uspeo da hakuje dva iPhonea Mohameda Alšamranija, pripadnika ratnog vazduhoplovstva Saudijske Arabije koji je bio na obuci u SAD a koji je odgovoran za prošlogodišnji oružani napad u mornaričkoj bazi u Pensakoli na Floridi, u kojem su ubijene tri osobe a osmoro ljudi je povređeno. Hakovanjem njegovih telefona FBI je pronašao dokaze da je Alšamrani dobijao instrukcije od Al Kaide, koja je kasnije i preuzela odgovornost za njegov napad. Ono što je pronađeno u njegovim telefonima potvrdilo je da je Alšamrani održavao redovne kontakte sa Al Kaidom.

Pošto se otključavanje iPhonea koji su pripadali napadaču smatralo ključnim za istragu u kojoj Apple nije želeo da pomogne na način na koji je to očekivao FBI, zvaničnici biroa sada koriste priliku da ponovo pokrenu svoju javnu ofanzivu na Apple.

Direktor FBI Kristofer Vrej kaže da je otključavanje iPhonea obavljeno “efikasno ali bez pomoći Applea", sugerišući da je tehnološki gigant odbio da pruži pomoć u istrazi.

Apple je u više navrata odbio da provali u svoje uređaje, ocenjujući potencijalno hakovanje kao pretnju nacionalnoj bezbednosti koja bi na kraju mogla da ugrozi sve koji imaju iPhone.

Državni tužilac Vilijem Bar takođe je javno kritikovao Apple zbog toga što nije pomogao FBI.

„Apple je doneo poslovnu i marketinšku odluku da dizajnira svoje telefone na način da samo korisnik može otključati sadržaj bez obzira na okolnosti. U slučajevima poput ovog, gde je korisnik terorista, ili u drugim slučajevima kada je korisnik nasilni zločinac, krijumčar ljudi, pedofil, Appleova odluka ima opasne posledice po javnu i nacionalnu bezbednost i po mojoj je proceni neprihvatljiva”, kaže Bar.

Ali to jednostavno nije tačno, kaže Apple u odgovoru na ove optužbe. Kompanija kaže da je zapravo pomogla istražiteljima sa svim podacima koje poseduje, uključujući i informacije koje su bile sačuvane u oblaku.

„Dali smo svaki raspoloživ podatak, uključujući ‌iCloud‌ rezervne kopije, podatke o računima i podatke o transakcijama za više računa, i mesecima smo pružali kontinuiranu tehničku i istražnu podršku kancelarijama FBI u Džeksonvilu, Pensakoli i Njujorku”, kaže Apple.

Kompanija tvrdi da je ovo samo još jedan pokušaj da se ponovo pokrenu razgovori o backdooru, objašnjavajući da su takve ideje zapravo pretnja za šifrovanje dostupno na pametnim telefonima.

“Lažne tvrdnje o našoj kompaniji su izgovor za slabljenje enkripcije i drugih mera bezbednosti koje štite milione korisnika i našu nacionalnu bezbednost”, kaže Apple.

Apple stalno insistira na tome da je backdoor koji bi bio namenjen samo policiji prilično nerealna ideja, jer bi pre ili kasnije takav kod završio u pogrešnim rukama, što bi na kraju ugrozilo sigurnost svih iPhonea.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Rokarolla: dok prazni račune, novi trojanac blokira upozorenja banaka o sumnjivim transakcijama

Rokarolla: dok prazni račune, novi trojanac blokira upozorenja banaka o sumnjivim transakcijama

Istraživači kompanije Zimperium otkrili su novog Android bankarskog trojanca nazvanog Rokarolla koji, pored krađe podataka i novca, pokušava da ž... Dalje

Google uvodi plavi indikator za aplikacije koje koriste lokaciju, mišljenja korisnika podeljena

Google uvodi plavi indikator za aplikacije koje koriste lokaciju, mišljenja korisnika podeljena

Google uvodi novu funkciju privatnosti za Android uređaje koja korisnike obaveštava kada neka aplikacija koristi podatke o njihovoj lokaciji. Nova f... Dalje

WhatsApp otkrio nove pokušaje širenja Pegaza i traži sankcije protiv NSO Group

WhatsApp otkrio nove pokušaje širenja Pegaza i traži sankcije protiv NSO Group

WhatsApp je otkrio i zaustavio nove pokušaje isporuke špijunskog softvera povezane sa izraelskom kompanijom NSO Group, poznatom po razvoju špijunsk... Dalje

MagicAd zatrpava Android uređaje reklamama i nakon zatvaranja zaraženih aplikacija

MagicAd zatrpava Android uređaje reklamama i nakon zatvaranja zaraženih aplikacija

Istraživači kompanije Dr.Web otkrili su Android trojanca nazvanog MagicAd koji prikazuje reklame na zaraženim uređajima čak i nakon što korisnik... Dalje

Kako hakeri mogu zloupotrebiti Android obaveštenja za manipulaciju Gemini asistentom

Kako hakeri mogu zloupotrebiti Android obaveštenja za manipulaciju Gemini asistentom

Istraživači kompanije SafeBreach otkrili su bezbednosni propust koji je mogao da omogući napadačima da utiču na ponašanje Google Geminija na And... Dalje