Bankarski Trojanac Zeus za Android telefone
Mobilni telefoni, 13.07.2011, 11:06 AM

Denis Maslenikov za Secure list
Prva verzija bankarskog Trojanca Zeus (Zeus-in-the-Mobile - ZitMo), čija je meta bio zaštitni sistem za autorizaciju finansijskih transakcija korisnika (mTAN - Transaction authentication number, TAN ili T.A.N.), otkrivena je u septembru 2010. godine. Kasnije su otkrivene i ZitMo verzije pisane za Windows Mobile i Blackberry. Sve ovo nije bilo iznenađenje za istraživače bezbednosti koliko činjenica da sve do jula 2011. godine nije otkriven ZitMo za Android platformu. Tako je bilo sve do sada.
ZitMo za Android se veoma mnogo razlikuje od verzija pisanih za Symbian, Windows Mobile i Blackberry. Funkcionalnost i logika ZitMo Trojanaca pisanih za Symbian, Windows Mobile i Blackberry su u osnovi iste: C&C broj mobilnog telefona, SMS komande, mogućnost prosleđivanja SMS poruka sa određenog broja, kao i sposobnost menjanja C&C.
ZitMo za Android je daleko jednostavniji. APK fajl je veličine oko 19k. On je predstavljen kao zaštitna alatka kompanije Trusteer. Kada korisnik instalira ovu zlonamernu aplikaciju, u glavnom meniju se pojavljuje ikonica “Trusteer Rapport”:
Nakon klika na ikonicu na ekranu telefona će se pojaviti sledeće:
ZitMo je veoma jednostavan kada je reč o funkcijama koje ima. Zapravo, jedino što on može je da šalje sve dolazne SMS poruke (uključujući i one sa mTAN) ka udaljenom veb serveru http://******rifty.com/security.jsp i to u sledećem formatu:
f0={SMS_sender_number}&b0={SMS_text}&pid={infected_device_ID}
Način na koji se Android inficira ovim malware-om je sledeći. Na slici ispod vidite predlog za instalaciju navodnog zaštitnog rešenja kompanije Trusteer, koje garantuje bezbednost telefona prilikom obavljanja finansijskih transakcija, prijema i slanja SMS poruka i poziva:
Ukoliko korisnik odabere Android sa ponuđene liste operativnih sistema, i potom klikne na dugme "Continue" biće preusmeren na stranicu na kojoj će mu biti zatraženo da preuzme "zaštitnu alatku":
Međutim, ukoliko odabere neki drugi operativni sistem (‘iOS (iPhone)’, ‘BlackBerry’, ‘Symbian (Nokia)’ ili ‘Other’) neće dobiti ništa:
Drugim rečima, ovaj malware pogađa samo Android uređaje.
Osim na sajtu http://*************.com/tr.apk ZitMo za Android našao se u jednom trenutku i na Android Marketu. Sporna aplikacija je sada uklonjena, a postavljena je na Android Market verovatno 18. juna i o tome ima podataka na veb sajtovima koji čuvaju sve podatke o programima koje je odobrio Google:

Izdvojeno
Android dobija funkciju automatskog restartovanja koja blokira izvlačenje podataka sa zaplenjenih ili ukradenih uređaja

Google uvodi novi bezbednosni mehanizam za Android uređaje koji će automatski restartovati zaključane, nekorišćene uređaje nakon tri uzastopna... Dalje
Jeftini Android telefoni, lažni WhatsApp i krađa kriptovaluta

Iz godine u godinu, kriptovalute su sve češće sredstavo plaćanja. Prema podacima za 2023. godinu, u razvijenim zemljama oko 20% stanovništva je... Dalje
Zloglasni malver SpyNote primećen na lažnim Google Play stranicama
.jpg)
Istraživači iz DomainTools-a primetili su veb sajtove hostovane na nedavno registrovanim domenima koji služe za distribuciju SpyNote-a, moćnog tr... Dalje
Google objavio zakrpe za ranjivosti Androida koje se koriste u napadima
.jpg)
Google je objavio zakrpe za 62 ranjivosti, od kojih su dve, kako je rekla kompanija, iskorišćene u napadima.Dve od 62 ranjivosti su veoma ozbiljne.... Dalje
Nova verzija poznatog trojanca Triada pronađena na kopijama popularnih modela Android pametnih telefona
.jpg)
Nova verzija trojanca Triada pronađena je na hiljadama novih Android uređaja. Preinstalirani trojanac omogućava hakerima da ukradu podatke čim se... Dalje
Pratite nas
Nagrade