Bankarski Trojanac Zeus za Android telefone
Mobilni telefoni, 13.07.2011, 11:06 AM
Denis Maslenikov za Secure list
Prva verzija bankarskog Trojanca Zeus (Zeus-in-the-Mobile - ZitMo), čija je meta bio zaštitni sistem za autorizaciju finansijskih transakcija korisnika (mTAN - Transaction authentication number, TAN ili T.A.N.), otkrivena je u septembru 2010. godine. Kasnije su otkrivene i ZitMo verzije pisane za Windows Mobile i Blackberry. Sve ovo nije bilo iznenađenje za istraživače bezbednosti koliko činjenica da sve do jula 2011. godine nije otkriven ZitMo za Android platformu. Tako je bilo sve do sada.
ZitMo za Android se veoma mnogo razlikuje od verzija pisanih za Symbian, Windows Mobile i Blackberry. Funkcionalnost i logika ZitMo Trojanaca pisanih za Symbian, Windows Mobile i Blackberry su u osnovi iste: C&C broj mobilnog telefona, SMS komande, mogućnost prosleđivanja SMS poruka sa određenog broja, kao i sposobnost menjanja C&C.
ZitMo za Android je daleko jednostavniji. APK fajl je veličine oko 19k. On je predstavljen kao zaštitna alatka kompanije Trusteer. Kada korisnik instalira ovu zlonamernu aplikaciju, u glavnom meniju se pojavljuje ikonica “Trusteer Rapport”:
Nakon klika na ikonicu na ekranu telefona će se pojaviti sledeće:
ZitMo je veoma jednostavan kada je reč o funkcijama koje ima. Zapravo, jedino što on može je da šalje sve dolazne SMS poruke (uključujući i one sa mTAN) ka udaljenom veb serveru http://******rifty.com/security.jsp i to u sledećem formatu:
f0={SMS_sender_number}&b0={SMS_text}&pid={infected_device_ID}
Način na koji se Android inficira ovim malware-om je sledeći. Na slici ispod vidite predlog za instalaciju navodnog zaštitnog rešenja kompanije Trusteer, koje garantuje bezbednost telefona prilikom obavljanja finansijskih transakcija, prijema i slanja SMS poruka i poziva:
Ukoliko korisnik odabere Android sa ponuđene liste operativnih sistema, i potom klikne na dugme "Continue" biće preusmeren na stranicu na kojoj će mu biti zatraženo da preuzme "zaštitnu alatku":
Međutim, ukoliko odabere neki drugi operativni sistem (‘iOS (iPhone)’, ‘BlackBerry’, ‘Symbian (Nokia)’ ili ‘Other’) neće dobiti ništa:
Drugim rečima, ovaj malware pogađa samo Android uređaje.
Osim na sajtu http://*************.com/tr.apk ZitMo za Android našao se u jednom trenutku i na Android Marketu. Sporna aplikacija je sada uklonjena, a postavljena je na Android Market verovatno 18. juna i o tome ima podataka na veb sajtovima koji čuvaju sve podatke o programima koje je odobrio Google:
Izdvojeno
Otkriven trojanac u 8 aplikacija na Google Play koje je preuzelo više od 2 miliona korisnika
Osam Android aplikacija u Google Play prodavnici, koje su preuzeli milioni korisnika, sadrže trojanca Android.FakeApp koji krade korisničke podatke.... Dalje
Android dobija nove zaštite od telefonskih prevara i malvera
Google je najavio novu AI funkciju „Scam detection“ koja prati telefonske razgovore na Google Pixel uređajima kako bi otkrila obrasce koj... Dalje
iPhone ima novu bezbednosnu funkciju koja hakerima ali i policiji blokira pristup podacima na uređaju
Sa ažuriranjem iOS 18.1 objavljenim prošlog meseca, Apple je dodao novu bezbednosnu funkciju, tajmer neaktivnosti, tako da se iPhone automatski pono... Dalje
Novi moćni trojanac ToxicPanda ugrožava bankovne račune korisnika Androida širom sveta
Tim istraživača iz kompanije Cleafy upozorio je na novi opasni malver koji se širi širom sveta i koji je pretnja za svačije bankovne račune. Re... Dalje
Android malver preusmerava korisničke pozive bankama na brojeve koje kontrolišu hakeri
Nova verzija malvera za Android FakeCall otima odlazne pozive korisnika ka njihovoj banci, i preusmerava ih na telefonski broj napadača. Cilj najnovi... Dalje
Pratite nas
Nagrade