Apple odgovorio na optužbe iz Kine da je iPhone pretnja za nacionalnu bezbednost

Mobilni telefoni, 13.07.2014, 22:01 PM

Apple odgovorio na optužbe iz Kine da je iPhone pretnja za nacionalnu bezbednost

Kineska centralna državna televizija je u petak, prošle nedelje, objavila prilog u kome se tvrdi da iPhone predstavlja pretnju za nacionalnu bezbednost zato što uređaj može biti iskorišćen za praćenje kineskih korisnika pa čak i za otkrivanje državnih tajni.

U prilogu koji je prikazan na kineskoj televiziji CCTV vlasnicima iPhone uređaja je poručeno da ovi uređaji nisu bezbedni zbog funkcinalnosti iOS 7 “Frequent Locations” koja prikuplja informacije o mestima na kojima je korisnik bio, kao i o vremenu provedenom na tim mestima. Frequent Locations je dizajniran sa idejom da korisnik iPhonea sazna za najvažnije lokalitete o kojima iPhone poseduje određene informacije.

CCTV je upozorio vlasnike iPhone uređaja da ova funkcionalnost Appleovih mobilnih telefona može otkriti zanimanje korisnika, radno mesto, kućnu adresu, tako da se dobije sveobuhvatna slika o korisniku. Televizija je prenela mišljenja lokalnih stručnjaka koji su istakli da zahvaljujući ovoj funkcionalnosti svi noviji modeli iPhonea mogu otkriti američkim vlastima sve što žele da znaju o kineskoj ekonomiji, pa čak im i omogućiti da saznaju državne tajne, ako su njihovi korisnici visokorangirani kineski državni službenici.

Frequent Locations je uključen u osnovnom podešavanju, ali ga korisnik može isključiti. Ovakve informacije se čuvaju isključivo na uređaju i ne šalju se Appleu bez znanja korisnika, odgovaraju iz Applea.

“Frequent Locations se čuvaju samo na korisnikovom iOS uređaju, one nisu podržane na iTunes ili iCloud, i širfovane su”, kaže se u odgovoru kompanije Apple na tvrdnje koje je iznela kineska CCTV. Iz Applea kažu da kompanija nema pristup Frequent Locations ili podacima sačuvanim na telefonu.

Apple je na kineskom sajtu kompanije objavio obiman PR dokument na kineskom i engleskom jeziku, pod nazivom “Privatnost vaše lokacije”. U dokumentu je naglašeno da je Apple veoma posvećen zaštiti privatnosti svih svojih korisnika.

Mediji u Kini, koji su pod kontrolom kineskih vlasti, često kritikuju zapadne tehnološke kompanije, a analitičari smatraju da na taj način kineske vlasti žele da daju prednost domaćim kompanijama na tržištu.

Kineski mediji su u maju preneli vest da centralni vladin centar za nabavke ubuduće neće kupovati uređaje namenjene državnim institucijama sa operativnim sistemom Windows 8. Istovremeno, neki mediji u ovoj zemlji, među kojima i glasilo kineske Komunističke partije i People's Daily, označili su kompanije Microsoft, Apple, Facebook, Google, Yahoo i druge kao pione američke Nacionalne bezbednosne agencije (NSA).

Za Apple je kinesko tržište veoma značajno. Kompanija je objavila rezultate poslovanja iz prvog kvartala ove godine koji pokazuju da je za 20% ukupne prodaje proizvoda kompanije zaslužan region koji obuhvata Kinu, Hong Kong i Tajvan.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje

Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje

Google će ažurirati upozorenja za nepoznate uređaje za praćenje koja bi vlasnicima Android uređaja trebalo da olakšaju njihovo otkrivanje, najav... Dalje

Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android

Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android

Tim istraživača Zlabsa iz kompanije Zimperium otkrio je sofisticiranu mobilnu phishing kampanju (Mishing) koja distribuira novu varijantu bankarskog... Dalje

Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play

Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play

Istraživači Citizen Lab-a otkrili su novi malver za Android analizirajući softver koji je ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) instalirala na ... Dalje

Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi

Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi

Moćni špijunski softver Pegaz mogao bi biti rašireniji nego što se ranije mislilo. Mobilna bezbednosna platforma iVerify otkrila je sedam infekci... Dalje

Novi Android bankarski trojanac krade lozinke za aplikacije banaka i kripto-berze

Novi Android bankarski trojanac krade lozinke za aplikacije banaka i kripto-berze

Istraživači iz kompanije Cleafy otkrili su novog Android bankarskog trojanca pod nazivom „DroidBot“ koji krade podatke za prijavljivanje... Dalje