Apple iOS bezbedniji od Androida
Mobilni telefoni, 06.12.2011, 07:05 AM
Prema najnovijoj analizi kompanije McAfee, Apple-ov iOS je bezbedniji od Andorida ali nijedan mobilni uređaj nije u potpunosti lišen rizika.
Prema analizi koju objavljuje McAfee, Apple je uradio bolji posao kada je reč o bezbednosti svojih uređaja, jer za sada nisu otkriveni maliciozni programi čija je meta iPhone.
Jedan od razloga zbog kojeg je iPhone bezbedniji od Androida je ograničenje u pogledu preuzimanja aplikacija za telefon.
Korisnici iOS uređaja mogu preuzimati samo aplikacije iz Apple-ove prodavnice aplikacija, što omogućava bolju kontrolu nad Apple-ovim uređajima. Apple-ova App Store je osim što je jedina takođe i strogo kontrolisana što rezultira većom bezbednošću iOS uređaja.
Nasuprot tome, Google-ov način distribucije softvera je otvoreniji, pa su time i rizici veći. Iako Google kontroliše Android Market, korisnici mogu preuzimati aplikacije i sa drugih sajtova kojima bezbednost možda nije među prioritetima.
Čak ni sam Android Market nije u potpunosti bezbedna opcija za preuzimanje aplikacija. Primer malware-a DroidDream koji je primorao Google da povuče sa marketa i i iz mobilnih telefona korisnika koji su ih instalirali 58 infektivnih aplikacija zaraženih ovim malware-om, pokazuje da Android Market nije imun na malware-e.
Android je u priličnoj meri fragmentiran operativni sistem jer mnogi proizvođači mobilnih telefona modifikuju ovaj operativni sistem otvorenog koda menjajući i zaštittne funkcije. To takođe dovodi do toga da se povećava vreme potrebno da korisnici Androida dobiju ažuriranje za svoj operativni sistem jer ažuriranja moraju biti prilagođena različitim uređajima.
Analiza McAfee identifikuje i različite pristupe koje imaju Google i Apple u borbi protiv malware-a i infekcija. Apple-ov pristup je proaktivan i stavlja akcenat na prevenciju dok Google podstiče razvoj novih aplikacija i reaguje tek posto se problem pojavi. Tačno je da za Android ima mnogo više aplikacija, ali sa aspekta bezbednosti upravo takvo okruženje pogoduje kreatorima malicioznih programa.
Nije problem u operativnim sistemima jer su i iOS i Android bazirani na Unixu/Linuxu. Problem su proizvođači i programeri kojima bezbednost nije visoko na listi proriteta već trka da se aplikacije nađu na tržištu što pre, bez prethodnog adekvatnog testiranja.
Predviđanja stručnjaka iz McAfee-ja su će se broj malware-a za mobilne telefone povećavati, ali se u izveštaju primećuje da bezbednost mobilnih operativnih sistema napreduje. Ipak industrija mobilnih telefona će morati više da poradi na bezbednosti uređaja i platformi.
Izdvojeno
Otkriven trojanac u 8 aplikacija na Google Play koje je preuzelo više od 2 miliona korisnika
Osam Android aplikacija u Google Play prodavnici, koje su preuzeli milioni korisnika, sadrže trojanca Android.FakeApp koji krade korisničke podatke.... Dalje
Android dobija nove zaštite od telefonskih prevara i malvera
Google je najavio novu AI funkciju „Scam detection“ koja prati telefonske razgovore na Google Pixel uređajima kako bi otkrila obrasce koj... Dalje
iPhone ima novu bezbednosnu funkciju koja hakerima ali i policiji blokira pristup podacima na uređaju
Sa ažuriranjem iOS 18.1 objavljenim prošlog meseca, Apple je dodao novu bezbednosnu funkciju, tajmer neaktivnosti, tako da se iPhone automatski pono... Dalje
Novi moćni trojanac ToxicPanda ugrožava bankovne račune korisnika Androida širom sveta
Tim istraživača iz kompanije Cleafy upozorio je na novi opasni malver koji se širi širom sveta i koji je pretnja za svačije bankovne račune. Re... Dalje
Android malver preusmerava korisničke pozive bankama na brojeve koje kontrolišu hakeri
Nova verzija malvera za Android FakeCall otima odlazne pozive korisnika ka njihovoj banci, i preusmerava ih na telefonski broj napadača. Cilj najnovi... Dalje
Pratite nas
Nagrade