Aplikacije sa Google Play krale lozinke za Facebook naloge
Mobilni telefoni, 10.07.2015, 01:00 AM
Istraživači kompanije ESET otkrili su novu, genijalnu, a opet veoma jednostavnu fišing šemu: Android igrice koje pre nego što počnu traže od korisnika da unesu korisnička imena i lozinke za svoje Facebook naloge.
Istraživači ESET-a otkrili su takve igre u Google Play prodavnici. Reč je o igrama Cowboy Adventure, koju je preuzelo i instaliralo pola miliona korisnika Androida, i manje popularnoj igru Jump Chess (1000-5000 instalacija).
Za razliku od drugih Android malvera, ove aplikacije su funkcionalne - zaista je reč o pravim igrama, ali problem leži u činjenici da kada se ove aplikacije pokrenu, korisniku se pojavljuje lažni Facebook login prozor. Ako žrtve nasednu na prevaru, njihova korisnička imena i lozinke biće poslate na server koji je pod kontrolom napadača.
Autor obe aplikacije je ista osoba.
Ove igre su u Google Play prodavnici dostupne za preuzimanje već mesecima.
Ipak, nisu svi koji su preuzeli ove aplikacije prevareni - neki od njih su čak pokušali da u komentarima upozore druge korisnike.
Google je uklonio ove aplikacije sa Google Play, ali korisnici koji koji su već otkrili svoja korisnička imena i lozinke za Facebook naloge moraju da promene lozinke što pre, kako bi sačuvali svoje naloge. Za većinu, upozorenje je verovatno došlo prekasno.
Selektivan fišing je razlog za to što je aplikacija Cowboy Adventure postala za tako kratko vreme toliko popularna, tvrde stručnjaci iz kompanije Trustlook. Aplikacija je prikazivala fišing prozor pre otpočinjanja igre samo ako je IP adresa povezivala korisnika sa Azijom. Drugi korisnici nisu videli ovaj prozor.
Istraživači pretpostavljaju da kada Facebook kredencijali bili prosleđeni C&C serveru, automatizovana skripta bi koristila ukradene podatke i Facebook API za širenje igre slanjem pozivnica svim prijateljima žrtve.
Korisnicima se, kao i uvek, savetuje da pažljivo procenjuju svaku aplikaciju pre nego što započnu njeno preuzimanje i počnu da je koriste. Treba proveriti ocene koje je dobila aplikacija i pročitati komentare ostalih korisnika da bi se stekao utisak da li se programeru može verovati, i uvek pažljivo razmotriti dozvole koje aplikacija zahteva prilikom instalacije.
Izdvojeno
Opasni malver otkriven u bezazlenoj aplikaciji za izračunavanje indeksa telesne mase
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije McAfee otkrili su da aplikacija BMI CalculationVsn, koja se mogla preuzeti sa Amazon Appstore, u pozadin... Dalje
Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje
Google će ažurirati upozorenja za nepoznate uređaje za praćenje koja bi vlasnicima Android uređaja trebalo da olakšaju njihovo otkrivanje, najav... Dalje
Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android
Tim istraživača Zlabsa iz kompanije Zimperium otkrio je sofisticiranu mobilnu phishing kampanju (Mishing) koja distribuira novu varijantu bankarskog... Dalje
Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play
Istraživači Citizen Lab-a otkrili su novi malver za Android analizirajući softver koji je ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) instalirala na ... Dalje
Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi
Moćni špijunski softver Pegaz mogao bi biti rašireniji nego što se ranije mislilo. Mobilna bezbednosna platforma iVerify otkrila je sedam infekci... Dalje
Pratite nas
Nagrade