Aplikacije iz Play prodavnice obećavale besplatne patike, a evo šta su korisnici zapravo dobili
Mobilni telefoni, 28.08.2020, 11:30 AM
Kada naiđemo na prevare u Play prodavnici, najčešće je reč o aplikacijama koje nude neku legitimnu uslugu dok u pozadini obavljaju zlonamerne aktivnosti.
Najnoviji slučaj prevare u Play prodavnici koji su otkrili istraživači iz White Opsa je neobičan - prevaranti su preko svojih aplikacija u Play prodavnici korisnicima obećavali besplatan par patika u roku od 14 dana od naručivanja iz aplikacije.
Krajem prošle godine u Play prodavnici pojavile su se aplikacije sa primamljivom ponudom. Trebalo je preuzeti aplikaciju, ostaviti svoje podatke, odabrati patike, i očekivati poštara pred vratima za dve nedelje. Iako je jasno da je ovo prevara, mnogi korisnici su ponudu smatrali suviše primamljivom, o čemu svedoče njihovi komentari.
Međutim, posle nekog vremena, dobri komentari sa 5 zvezdica za aplikaciju zamenjeni su lošim komentarima besnih korisnika, suočenih sa stvarnošću.
Aplikacije su naravno lagale korisnike pa su ostali praznih šaka (ali i bosi takođe). Mnogo je aplikacija poput ovih koje se instaliraju pod različitim izgovorima, ne rade apsolutno ništa, ali uporno bombarduju korisnike reklamama.
Ali ove aplikacije su bile drugačije - nijedan korisnik se nije žalio na reklame. Detaljna analiza aplikacija koju je sproveo White Ops pokazala je da nema očiglednog mehanizma unovčavanja. Osim razočaranja korisnika do kojih naručena obuća nikad nije došla, čini se da neke druge štete nije ni bilo. Ali to nije baš tako.
Obuća nije isporučena ali jeste malver nazvan TERRACOTTA koji je odgovoran za prevaru oglašivača.
To je rezultiralo sa preko 65000 prikazivanja oglasa sa 5550 lažnih aplikacija.
Prevaranti su prikrili pravi izvor oglasnog saobraćaja tako da izgleda da saobraćaj potiče od popularnih aplikacija što je trebalo da stvori utisak kod oglašavača da su dobro potrošili svoj novac.
Google je uklonio ove aplikacije.
Izdavačima aplikacija se preporučuje upotreba fajla app-ads.txt koji će pomoći da se njihove aplikacije ne zloupotrebljavaju kao što je to učinjeno u ovom slučaju. Drugo, oglašivači treba da rade samo sa aplikacijama koje su "app-ads.txt proverene". I na kraju, savet za krajnje korisnike - izbegavajte preuzimanja aplikacija koje obećavaju nešto što je previše dobro da bi bilo istinito. Obavezno proveravajte recenzije korisnika aplikacija pre nego što ih preuzmete.
Izdvojeno
Otkriven trojanac u 8 aplikacija na Google Play koje je preuzelo više od 2 miliona korisnika
Osam Android aplikacija u Google Play prodavnici, koje su preuzeli milioni korisnika, sadrže trojanca Android.FakeApp koji krade korisničke podatke.... Dalje
Android dobija nove zaštite od telefonskih prevara i malvera
Google je najavio novu AI funkciju „Scam detection“ koja prati telefonske razgovore na Google Pixel uređajima kako bi otkrila obrasce koj... Dalje
iPhone ima novu bezbednosnu funkciju koja hakerima ali i policiji blokira pristup podacima na uređaju
Sa ažuriranjem iOS 18.1 objavljenim prošlog meseca, Apple je dodao novu bezbednosnu funkciju, tajmer neaktivnosti, tako da se iPhone automatski pono... Dalje
Novi moćni trojanac ToxicPanda ugrožava bankovne račune korisnika Androida širom sveta
Tim istraživača iz kompanije Cleafy upozorio je na novi opasni malver koji se širi širom sveta i koji je pretnja za svačije bankovne račune. Re... Dalje
Android malver preusmerava korisničke pozive bankama na brojeve koje kontrolišu hakeri
Nova verzija malvera za Android FakeCall otima odlazne pozive korisnika ka njihovoj banci, i preusmerava ih na telefonski broj napadača. Cilj najnovi... Dalje
Pratite nas
Nagrade