Android malver BRATA posle krađe podataka i novca sa računa briše podatke sa uređaja
Mobilni telefoni, 25.01.2022, 10:00 AM
Malver za Android poznat pod nazivom BRATA dobio je nove, opasne funkcije u svojoj najnovijoj verziji, uključujući GPS praćenje, mogućnost korišćenja više komunikacionih kanala i funkciju koja vrši resetovanje na fabrička podešavanja uređaja kako bi malver uklonio sve tragove zlonamerne aktivnosti.
Malver BRATA su prvi primetili istraživači kompanije Kaspersky 2019. godine koji su tada upozorili na ovaj Android RAT (alat za daljinski pristup) koji je u to vreme uglavnom inficirao Android uređaje korisnika u Brazilu.
Prošle godine malver se pojavio i u Evropi, kada su analitičari kompanije Cleafy primetili da malver cilja korisnike elektronskog bankarstva i da krade njihove podatke za prijavljivanje a da su u sve to umešani prevaranti koji se predstavljaju kao agenti podrške banaka.
Najnovije verzije malvera BRATA sada inficiraju uređaje korisnika elektronskog bankarstva u Velikoj Britaniji, Poljskoj, Italiji, Španiji, Kini i Latinskoj Americi.
Svaka varijanta malvera je fokusirana na različite banke.
Autori koriste slične tehnike sakrivanja koda u svim verzijama, kao što je pakovanje APK fajla u šifrovani JAR ili DEX fajl, čime se uspešno zaobilazi antivirusna detekcija.
BRATA sada traži znake prisustva antivirusa na uređaju i pokušava da izbriše otkrivene bezbednosne alate pre nego što pređe na izvlačenje podataka.
Nove funkcije koje su istraživači primetili u najnovijim verzijama malvera uključuju keylogging funkciju, koja dopunjuje postojeću funkciju snimanja ekrana. Sve nove varijante imaju i GPS praćenje.
"Najstrašnija" od novih funkcija je ona koja vrši fabričko resetovanje uređaja, kome napadači pribegavaju u sledećim situacijama: kada je kompromitovanje uređaja uspešno završeno, a posle toga i neovlašćena transakcija (tj. akreditivi su ukradeni) i kada aplikacija otkrije da radi u virtuelnom okruženju, najverovatnije radi analize.
BRATA koristi fabričko resetovanje kao prekidač za samozaštitu, ali pošto briše uređaj, to može dovesti i do iznenadnog i nepovratnog gubitka podataka žrtve.
BRATA je dobio i nove komunikacione kanale za razmenu podataka sa C2 serverom i sada podržava HTTP i WebSockets. WebSockets omogućava napadačima komunikaciju u realnom vremenu i ručnu eksploataciju uživo.
Najbolji način da izbegnete infekciju Android malverom je da instalirate aplikacije iz Google Play prodavnice, izbegavate sumnjive veb sajtove i uvek skenirate aplikacije pomoću antivirusa pre otvaranja.
Tokom instalacije, obratite pažnju na tražene dozvole i izbegavajte davanje dozvola koje izgledaju nepotrebno za osnovnu funkcionalnost aplikacije. Pratite potrošnju baterije i obim mrežnog saobraćaja kako biste na vreme uočili neobjašnjive skokove koji se mogu pripisati zlonamernim procesima u pozadini.
Izdvojeno
Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje
Google će ažurirati upozorenja za nepoznate uređaje za praćenje koja bi vlasnicima Android uređaja trebalo da olakšaju njihovo otkrivanje, najav... Dalje
Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android
Tim istraživača Zlabsa iz kompanije Zimperium otkrio je sofisticiranu mobilnu phishing kampanju (Mishing) koja distribuira novu varijantu bankarskog... Dalje
Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play
Istraživači Citizen Lab-a otkrili su novi malver za Android analizirajući softver koji je ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) instalirala na ... Dalje
Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi
Moćni špijunski softver Pegaz mogao bi biti rašireniji nego što se ranije mislilo. Mobilna bezbednosna platforma iVerify otkrila je sedam infekci... Dalje
Novi Android bankarski trojanac krade lozinke za aplikacije banaka i kripto-berze
Istraživači iz kompanije Cleafy otkrili su novog Android bankarskog trojanca pod nazivom „DroidBot“ koji krade podatke za prijavljivanje... Dalje
Pratite nas
Nagrade