Android ''Factory reset'' ne briše sve podatke korisnika sa uređaja
Mobilni telefoni, 25.05.2015, 08:00 AM
Ako ste nekad prodali ili poklonili svoj stari Android, verovatno ste pre toga vratili telefon na fabrička podešavanja kako bi obrisali sve svoje podatke sa uređaja. A ako na telefonu imate instalirano neko rešenje protiv krađe, verujete da su vaši podaci sigurni - čak i ako vam ukradu telefon, vaši privatni podaci će biti obrisani i/ili će se vaš telefon zaključati tako da lopov ne može da im pristupi.
Međutim, osim uverenja da su valjano zaštitili svoje podatke, korisnici zapravo nemaju uvid da li ovo funkcioniše jednako dobro kako tvrde proizvođači.
Ako se sad već pitate da li ima mesta sumnji, testovi (pdf) koje su sprovela dvojica istraživača iz Kompjuterske laboratorije Univerziteta Kembridž pokazuju da oko 500 miliona Android uređaja ima loše implementiranu funkciju “Factory reset”. Šta to ustvari znači?
Vraćanje na fabrička podešavanja je funkcija koja služi za vraćanje uređaja u originalno stanje, na podešavanja koja je uređaj imao prilikom kupovine. Svrha opcije “Factory reset” je potpuno brisanje svih podataka koje je dodao korisnik telefona, tako da telefon može biti prodat ili recikliran bez ikakvog rizika za privatnost korisnika.
To uključuje i brisanje podataka sa SD kartice ako postoji, na kojoj korisnici obično čuvaju fotografije napravljene kamerom telefona, multimedijalni sadržaj, dokumente i druge podatke. Ali istraživači tvrde da za oko 630 miliona uređaja "Factory reset" ne funkcioniše dobro, tako da ni podaci koji se čuvaju na SD kartici takođe nisu u potpunosti izbrisani korišćenjem ove opcije.
Istraživači Loren Sajmon i Ros Anderson su testirali mobilne telefone sa verzijama Androida od 2.2 do 4.3, kupljenih između januara i maja prošle godine.
Posle vraćanja uređaja na fabrička podešavanja, istraživači su uspeli da dođu do korisničkih imena i lozinki za Google naloge sa svakog od 21 testiranog uređaja 5 različitih proizvođača koji imaju loše implementiranu funkcionalnost vraćanja na fabrička podešavanja.
Istraživači su se koncentrisali na jeftine napade za oporavak podataka koji ne zahtevaju skupu opremu, ni specifično znanje, i otkrili da mogu povratiti neke SMS-ove, emailove, i razgovore iz aplikacija za razmenu poruka, Google master kolačiće, kao i Facebook tokene za identifikaciju što im je moglo omogućiti pristup nalozima korisnika.
U izveštaju koji su objavili, istraživači kažu da bi potpuna enkripcija diska možda rešila problem, što ustvari znači da bi zaostali podaci na taj način bili zaštićeni, ali loš proces resetovanja takođe omogućava oporavak enkripcijskog ključa.
Istraživači su ponudili Googleu i drugim proizvođaćima, kao i programerima Android Open Source Projecta preporuke za smanjenje ovih rizika u budućnosti.
U drugom dokumentu (pdf) koji su objavili istraživači otkriveni su rezultati testova nekih mobilnih antivirusnih aplikacija koje imaju zaštitu od krađe (daljinsko brisanje i daljinsko zaključavanje). Rezultati su ni u ovom slučaju nisu bili sjajni.
“Arhitekture mobilnog operativnog sistema ostavljaju third-party bezbednosnim aplikacijama malo prostora za poboljšanje opcije Factory reset, zbog čega funkcije daljinskog brisanja nisu alternativa ugrađenoj lošoj funkciji Factory Reset”, kažu istraživači.
Izdvojeno
Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje
Google će ažurirati upozorenja za nepoznate uređaje za praćenje koja bi vlasnicima Android uređaja trebalo da olakšaju njihovo otkrivanje, najav... Dalje
Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android
Tim istraživača Zlabsa iz kompanije Zimperium otkrio je sofisticiranu mobilnu phishing kampanju (Mishing) koja distribuira novu varijantu bankarskog... Dalje
Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play
Istraživači Citizen Lab-a otkrili su novi malver za Android analizirajući softver koji je ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) instalirala na ... Dalje
Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi
Moćni špijunski softver Pegaz mogao bi biti rašireniji nego što se ranije mislilo. Mobilna bezbednosna platforma iVerify otkrila je sedam infekci... Dalje
Novi Android bankarski trojanac krade lozinke za aplikacije banaka i kripto-berze
Istraživači iz kompanije Cleafy otkrili su novog Android bankarskog trojanca pod nazivom „DroidBot“ koji krade podatke za prijavljivanje... Dalje
Pratite nas
Nagrade