Adware aplikacije sa Google Play simuliraju deinstalaciju a ostaju na uređaju
Mobilni telefoni, 07.03.2019, 02:00 AM
Tri adware aplikacije otkrivene u Google Play prodavnici koriste poseban trik kako bi sebi osigurale prisustvo na uređaju na duže vreme. Oni su predstavljeni kao uslužni programi za kameru. Sve tri aplikacije imaju ukupno više od 700000 instalacija.
Aplikacije potpisuju različiti programeri. Njihova jedina funkcija je prikazivanje reklama na zaraženom uređaju. Dokaz za to su komentari korisnika koji se žale da su aplikacije lažne.
Da bi opstao na uređaju, adware sakriva svoju podrazumevanu ikonu nakon što se prvi put pokrene lažna aplikacija i kreira prečicu za njeno pokretanje. Kada korisnik pokuša da ga deinstalira, on to više ne može da uradi sa početnog ekrana, gde jedino ima opciju da ukloni prečicu.
Lukas Stefanko, istraživač i analitičar malvera u kompaniji ESET, otkrio je tri aplikacije, čiji su nazivi Excellent Camera, Ideal Camera: Full Featured Camera for Android i Super Camera Lite 2019.
Deinstaliranje aplikacije sa početnog ekrana Androida uvedeno je sa Androidom 6.0 “Marshmallow”. Da bi na ovaj način deinstalirali aplikaciju, korisnici jednostavno moraju dugo držati prst pritisnut na ikonu aplikacije i povući je na opciju “deinstalirati”. Lako je razumeti zašto je ova metoda postala popularna kada alternative podrazumevaju više koraka.
Stefanko u videu koji je objavio objašnjava kako aplikacije rade i kako ih se rešiti. Jedan od načina je da se to uradi je direktno iz Google Playa. Drugi je da odete u meni Aplikacije u Podešavanjima i izaberete aplikaciju koju želite da uklonite iz sistema.
Stefanko je iskusan istraživač koji često prijavljuje aplikacije koje krše pravila Googleove prodavnice. Prošle godine je otkrio nekoliko bankarskih trojanaca koji su bili maskirani u astrološke aplikacije.
U januaru ove godine, Stefanko je otkrio devet adware aplikacija koje su instalirane ukupno više od 8 miliona puta.
Problem je izgleda teško rešiti, jer je istog meseca Stefanko prijavio još 19 Android aplikacija sa više od 50 miliona instalacija koje se predstavljaju kao GPS alati. Ono što su zapravo radile ove aplikacije bilo je prikazivanje reklama i pokretanje Google mapa.
Izdvojeno
Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje
Google će ažurirati upozorenja za nepoznate uređaje za praćenje koja bi vlasnicima Android uređaja trebalo da olakšaju njihovo otkrivanje, najav... Dalje
Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android
Tim istraživača Zlabsa iz kompanije Zimperium otkrio je sofisticiranu mobilnu phishing kampanju (Mishing) koja distribuira novu varijantu bankarskog... Dalje
Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play
Istraživači Citizen Lab-a otkrili su novi malver za Android analizirajući softver koji je ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) instalirala na ... Dalje
Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi
Moćni špijunski softver Pegaz mogao bi biti rašireniji nego što se ranije mislilo. Mobilna bezbednosna platforma iVerify otkrila je sedam infekci... Dalje
Novi Android bankarski trojanac krade lozinke za aplikacije banaka i kripto-berze
Istraživači iz kompanije Cleafy otkrili su novog Android bankarskog trojanca pod nazivom „DroidBot“ koji krade podatke za prijavljivanje... Dalje
Pratite nas
Nagrade