3 u 1: Novi malver za Android Xbot je bankarski trojanac, kripto-ransomware i kradljivac informacija
Mobilni telefoni, 22.02.2016, 01:00 AM
Istraživači iz firme Palo Alto Networks otkrili su 22 Android aplikacije inficirane novim trojancem nazvanim Xbot. Trojanac je još uvek u fazi razvoja, ali je već sada u stanju da uradi mnogo toga lošeg na inficiranim uređajima.
Xbot krade korisnička imena i lozinke za bankovne račune i informacije o kreditnim karticama i to na fišing stranicama napravljenim tako da imitiraju platni interfejs Google Play prodavnice, kao i stranice za prijavljivanje sedam banaka.
Malver takođe može da zaključa inficirane uređaje, šifruje fajlove koje nađe na SD kartici, i da zatim ucenjuje žrtvu tražeći od nje da plati 100 dolara preko PayPala. Srećom, enkripcijski algoritam je veoma slab, tako da uz pomoć stručnjaka, većina korisnika može da dešifruje svoje fajlove.
Xbot može da ukrade i sve SMS poruke i informacije o kontaktima, da presreće SMS poruke i da iz SMS poruka izvuče mTAN brojeve (Mobile Transaction Authentication Number) koje banke šalju korisnicima.
Malver u ovom trenutku nije mnogo raširen, i za sada uglavnom cilja korisnike Androida u Rusiji i Australiji. Šest od sedam aplikacija koje imitira ovaj malver pripadaju najpopularnijim bankama u Australiji.
Xbot ima fleksibilnu arhitekturu koja može lako biti prilagođena tako da cilja i više Android aplikacija. Imajući u vidu da autor redovno ažurira malver i unapređuje ga, on bi uskoro mogao postati pretnja za korisnike Androida širom sveta, upozoravaju iz Palo Alto Networks.
Istraživači smatraju da je Xbot naslednik trojanca Aulrin koji je otkriven 2014. Dva malvera imaju veoma sličnu strukturu koda i ponašanje.
Za sada nije jasno kako se Xbot širi, kažu istraživači. Ono što je jasno je da ga nema u Google Play prodavnici, tako da su korisnici koji aplikacije preuzimaju samo iz nje, bezbedni.
Osim toga, od nekih malicioznih aktivnosti ovog malvera su zaštićeni i oni koji koriste 5.0 i novije verzije Androida zato što malver koristi “activity hijacking” tehniku za pokretanje fišing stranica koja je nedelotvorna na uređajima sa Android 5.0 i novijim verzijama. Ipak, svi korisnici su u opasnosti bar zbog nekih mogućnosti kojima raspolaže malver.
S obzirom da je autor uložio značajno vreme i trud da bi njegov malver bio kompleksiji i da bi otežao njegovo otkrivanje, istraživači očekuju da će njegova sposobnost da inficira uređaje i ostane na njima biti sve veća, kao i da će malver početi da cilja i korisnike u drugim delovima sveta.
Izdvojeno
Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje
Google će ažurirati upozorenja za nepoznate uređaje za praćenje koja bi vlasnicima Android uređaja trebalo da olakšaju njihovo otkrivanje, najav... Dalje
Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android
Tim istraživača Zlabsa iz kompanije Zimperium otkrio je sofisticiranu mobilnu phishing kampanju (Mishing) koja distribuira novu varijantu bankarskog... Dalje
Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play
Istraživači Citizen Lab-a otkrili su novi malver za Android analizirajući softver koji je ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) instalirala na ... Dalje
Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi
Moćni špijunski softver Pegaz mogao bi biti rašireniji nego što se ranije mislilo. Mobilna bezbednosna platforma iVerify otkrila je sedam infekci... Dalje
Novi Android bankarski trojanac krade lozinke za aplikacije banaka i kripto-berze
Istraživači iz kompanije Cleafy otkrili su novog Android bankarskog trojanca pod nazivom „DroidBot“ koji krade podatke za prijavljivanje... Dalje
Pratite nas
Nagrade