13 zlatnih pravila za bezbednost vašeg pametnog telefona

Mobilni telefoni, 22.03.2012, 08:07 AM

13 zlatnih pravila za bezbednost vašeg pametnog telefona

Pametni telefoni promenili su način na koji komuniciramo, učimo, rešavamo probleme, kupujemo, putujemo, radimo, plaćamo račune i zabavljamo se. Laki za rukovanje i pouzdani, oni omogućavaju trenutan pristup podacima i informacijama. Pored svega nabrojanog, bezbroj korisnih i zabavnih aplikacija učinili su da pametni mobilni telefoni postanu uređaji koje njihovi vlasnici koriste 24 sata, 7 dana nedeljno.

Nemaran stav prema bezbednosti uređaja koji nam je postao nezamenljiv u svakodnevnom životu može rezultirati narušavanjem privatnosti, krađom identiteta, raznovrsnim neprijatnostima, gubitkom intelektualne svojine ili novca. Što više zavisimo od pametnih telefona to je rizik veći.

Kompanija Attevo koja pruža usluge konsaltinga u oblasti informacionih tehnologija ponudila je korisnicima smart telefona spisak sastavljen od trinaest zlatnih pravila koja grantuju bezbednost vašeg pametnog telefona i vas kao korisnika:

  • Odnosite se prema svom smart telefonu kao prema novčaniku - nikad ga ne ostavljajte bez nadzora na javnim mestima. Fizička kontrola uređaja sprečava krađu, nedozvoljenu upotrebu ili instalaciju malvera.

  • Uključite zaštitu lozinkom u podešavanjima telefona. Nedano istraživanje je pokazalo da samo 38% korisnika pametnih telefona uključuje ovu osnovnu zaštitnu funkciju.

  • Instalirajte ažuriranja opertivnog sistema kada god su dostupna kako biste smanjili rizik od sistemskih ranjivosti. Podaci iz 2011. godine pokazuju da 90% korisnika Androida koriste zastarele verzije operativnog sistema sa po nekoliko veoma ozbiljnih ranjivosti.

  • Instalirajte aplikaciju za zaštitu od malvera ukoliko je dostupna za uređaj koji koristite kako biste sprečili infekciju zlonamernim aplikacijama i sa veb sajtova.

  • Kada koristite brauzer mobilnog telefona izbegavajte sumnjive veb sajtove koji mogu hostovati zlonamerni kod.

  • Budite obazrivi prilikom kupovine ili instalacije aplikacija. Sačekajte da aplikacije budu ocenjene, preuzimajte ih samo iz pouzdanih izvora (poznate online prodavnice) i naročito budite oprezni kada je reč o besplatnim aplikacijama. One mogu biti besplatne sa dobrim razlogom - jedan od njih može biti pristup vašim podacima.

  • Pokušajte da kontrolišete pristup vašim podacima koji ima svaka aplikacija koju preuzmete. Igrice na primer ne treba da imaju pristup kontaktima u telefonu, fotografijama, emailovima, lokaciji, istoriji surfovanja, SMS-ovima i drugim funkcijama telefona. Takođe, izbegavajte da dajete dozvolu za automatsko ažuriranje.

  • Ne čuvajte lozinke, PIN brojeve ili druge podatke o nalozima u kontaktima ili beleškama u telefonu.

  • Izbegavajte korišćenje otvorenih WiFi pristupnih tačaka, posebno kada vam je pristup interentu potreban za kupovinu ili online banking.

  • Izbegavajte otvaranje sumnjivih emailova ili SMS poruka. Neoprezni korisnici mogu tako upasti u zamku fišinga i poverljive podatke ostaviti u ruke nekom ko je zlonameran.

  • Isključite Bluetooth kada vam nije potreban i izbegavajte korišćenje ove funkcije kada ste na javnim mestima.

  • Koristite PIN za pristup govornoj pošti ali izbegavajte da koristite podrazumevana PIN podešavanja telefona.

  • Koristite SSL ili HTTPS konekciju za enkripciju prenosa podataka kada pristupate email nalogu.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje

Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje

Google će ažurirati upozorenja za nepoznate uređaje za praćenje koja bi vlasnicima Android uređaja trebalo da olakšaju njihovo otkrivanje, najav... Dalje

Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android

Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android

Tim istraživača Zlabsa iz kompanije Zimperium otkrio je sofisticiranu mobilnu phishing kampanju (Mishing) koja distribuira novu varijantu bankarskog... Dalje

Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play

Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play

Istraživači Citizen Lab-a otkrili su novi malver za Android analizirajući softver koji je ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) instalirala na ... Dalje

Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi

Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi

Moćni špijunski softver Pegaz mogao bi biti rašireniji nego što se ranije mislilo. Mobilna bezbednosna platforma iVerify otkrila je sedam infekci... Dalje

Novi Android bankarski trojanac krade lozinke za aplikacije banaka i kripto-berze

Novi Android bankarski trojanac krade lozinke za aplikacije banaka i kripto-berze

Istraživači iz kompanije Cleafy otkrili su novog Android bankarskog trojanca pod nazivom „DroidBot“ koji krade podatke za prijavljivanje... Dalje