11 aplikacija u kojima je pronađen poznati malver Joker uklonjeno iz Google Play prodavnice
Mobilni telefoni, 10.07.2020, 09:30 AM

Istraživači iz firme Check Point otkrili su novu verziju malvera Joker u aplikacijama za Android uređaje. Sakrivena u naizgled legitimnim aplikacijama, nova verzija malvera Joker mogla je da preuzima dodatni malver na uređaje, koji pretplaćuje korisnike na premijum usluge bez njihovog znanja.
Nakon što su obavestili Google o svom otkriću, 11 aplikacija u kojima je pronađen malver uklonjeno je iz Play prodavnice.
“Malver Joker teško je otkriti, uprkos Googleovom ulaganju u zaštite Play prodavnice", rekao je Aviran Hazum iz Check Pointa, koji je identifikovao novi način rada malvera Joker. “Iako je Google uklonio zlonamerne aplikacije iz Play prodavnice, možemo očekivati da se Joker ponovo prilagodi.“
Joker je prvi put otkriven 2017. godine i jedan je od najraširenijih Android malvera, ozloglašen zbog prevara i špijuniranja, koje uključuje krađu SMS poruka, liste kontakata i informacije o uređajima.
Prošle godine otkriveno je nekoliko kampanja koje su uključivale Joker, a malver je neprestano pronalazio jedinstvene načine iskorišćavanja “rupa” u bezbednosnim proverama Play prodavnice.
Iako nije nepoznat, Joker i dalje uspeva da se ušunja u Googleovu zvaničnu prodavnicu aplikacija zahvaljujući malim promenama u kodu koje mu omogućavaju da savlada prepreke zaštita Play prodavnice.
Da bi prikrili njihovu pravu prirodu, autori malvera pribegavaju raznim metodama - šifrovanju kako bi se sakrio maliciozni kod od mehanizama za analizu, lažnim recenzijama da bi namamili korisnike da preuzmu njihove aplikacija, i taktici koja podrazumeva da se u Play prodavnici objavi “čista” verzija aplikacije da bi se steklo poverenje među korisnicima a zatim se ažuriranjem aplikacije dodaje zlonamerni kod.
Od januara 2020. godine Google je uklonio više od 1700 aplikacija iz Play prodavnice koje su objavljene tokom poslednje tri godine a koje su bile zaražene malverom.
Korisnici koji su instalirali bilo koju od zaraženih aplikacija, trebalo bi da provere da li je bilo sumnjivih plaćanja njihovim platnim karticama, ali i da provere svoje račune za mobilni. Takođe, prilikom instaliranja aplikacija pažljivo pregledajte dozvole koje ste dali svakoj aplikaciji instaliranoj na uređaju.
11 spornih aplikacija koje je Google uklonio iz Play prodavnice su:
com.imagecompress.android
com.contact.withme.texts
com.hmvoice.friendsms
com.relax.relaxation.androidsms
com.cheery.message.sendsms
com.cheery.message.sendsms
com.peason.lovinglovemessage
com.file.recovefiles
com.LPlocker.lockapps
com.remindme.alram
com.training.memorygame

Izdvojeno
Android dobija funkciju automatskog restartovanja koja blokira izvlačenje podataka sa zaplenjenih ili ukradenih uređaja

Google uvodi novi bezbednosni mehanizam za Android uređaje koji će automatski restartovati zaključane, nekorišćene uređaje nakon tri uzastopna... Dalje
Jeftini Android telefoni, lažni WhatsApp i krađa kriptovaluta

Iz godine u godinu, kriptovalute su sve češće sredstavo plaćanja. Prema podacima za 2023. godinu, u razvijenim zemljama oko 20% stanovništva je... Dalje
Zloglasni malver SpyNote primećen na lažnim Google Play stranicama
.jpg)
Istraživači iz DomainTools-a primetili su veb sajtove hostovane na nedavno registrovanim domenima koji služe za distribuciju SpyNote-a, moćnog tr... Dalje
Google objavio zakrpe za ranjivosti Androida koje se koriste u napadima
.jpg)
Google je objavio zakrpe za 62 ranjivosti, od kojih su dve, kako je rekla kompanija, iskorišćene u napadima.Dve od 62 ranjivosti su veoma ozbiljne.... Dalje
Nova verzija poznatog trojanca Triada pronađena na kopijama popularnih modela Android pametnih telefona
.jpg)
Nova verzija trojanca Triada pronađena je na hiljadama novih Android uređaja. Preinstalirani trojanac omogućava hakerima da ukradu podatke čim se... Dalje
Pratite nas
Nagrade