Zbog nepoštovanja zakona o o čuvanju podataka građana, Rusija kaznila Facebook novčanom kaznom od 47 dolara
Društvene mreže, 15.04.2019, 03:00 AM
Rusija je kaznila Facebook sa 3000 rubalja, što je otprilike 47 dolara, zbog nepoštovanja kontroverznog zakona o čuvanju podataka korisnika u zemlji.
Da dobro ste pročitali - 47 dolara. To je bizarno i neverovatno, ali istinito.
U decembru prošle godine, ruska Savezna služba za nadzor u oblasti telekomunikacija, informacionih tehnologija i masovnih komunikacija Roskomnadzor, je poslala obaveštenja Twitteru i Facebooku tražeći od njih da pruže informacije o lokaciji servera koji čuvaju lične podatke ruskih građana.
U nadležnosti Roskomnadzora je ogromna crna lista sajtova zabranjenih u Rusiji.
Iako su pomenute kompanije imale rok od mesec dana da odgovore, odlučile su da ne otkriju ove informacije, zbog čega je moskovski Taganski Okružni sud najpre pretprošle nedelje kaznio sa 3000 rubalja Twitter, a u petak prošle nedelje i Facebook.
Novčana kazna je minimalna kazna kojom ruski sudovi mogu kazniti kompanije zbog kršenja člana 19.7 Administrativnog zakona Ruske Federacije, koji se odnosi na nepružanje informacija. Maksimalni iznos novčane kazne po ovom članu je 5000 rubalja.
U julu 2014. godine, Rusija je odobrila amandmane na ruski Zakon o ličnim podacima koji je stupio na snagu 1. septembra 2015. godine, prema kojima strane tehnološke kompanije moraju čuvati lične podatke ruskih građana unutar granica zemlje.
Iako kazna koja je izrečena Facebooku i Twitteru izgleda smešno, dalje odbijanje da se poštuje zakon može rezultirati mnogo ozbiljnijim sankcijama. Rusija može zabraniti sajtove ovih društvenih mreža, kao što je zabranila LinkedIn krajem 2016. godine.
Rusija nije prva zemlja koja sprovodi takav zakon o stranim tehnološkim kompanijama. Maja 2016. godine Iran je usvojio nove propise o svim stranim aplikacijama za razmenu poruka i društvenim mrežama koji obavezuju servise da "podatke i aktivnosti" građana Irana prebace na servere u Iranu u roku od godinu dana.
Kina je usvojila slične amandmane krajem 2016. godine, koji su primorali "kritične operatore informacione infrastrukture" da čuvaju podatke njenih građana u granicama države.
Izdvojeno
Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine
Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje
Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima
Više od 200.000 jutjubera dobilo je ponude za partnerstva i promocije, a iza ove kampanje koja je u toku, a koju su otkrili istraživači platforme z... Dalje
Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara
Za pola godine, grupa povezana sa Severnom Korejom poznata pod imenom Sapphire Sleet ukrala je kriptovalute u vrednosti od više od 10 miliona dolara ... Dalje
Meta uklonila 2 miliona Facebook, Instagram i WhatsApp naloga umešanih u investicione prevare
Meta je uklonila više od 2 miliona naloga sa Facebooka, Instagrama i WhatsAppa koji su povezani sa tzv. „pig butchering“ prevarama i viso... Dalje
Sud presudio da svaki korisnik Facebooka ima pravo na odštetu od 100 evra zbog curenja podataka
Savezni sud pravde (BGH) u Nemačkoj doneo je presudu prema kojoj hiljade lokalnih korisnika pogođenih masovnom krađom podataka na Facebooku imaju p... Dalje
Pratite nas
Nagrade