Zbog ekstenzija za Chrome koje su izvlačile podatke korisnika Facebook tužio dve kompanije

Društvene mreže, 05.10.2020, 09:30 AM

Zbog ekstenzija za Chrome koje su izvlačile podatke korisnika Facebook tužio dve kompanije

Facebook je podneo tužbu protiv dve kompanije zbog stvaranja i distribucije zlonamernih ekstenzija za Google Chrome koji su bez odobrenja prikupljali podatke korisnika Facebooka i Instagrama.

U tužbi su imenovani BrandTotal Ltd., izraelska kompanija sa sedištem u Delaveru i Unimania Inc., kompanija osnovana u Delaveru.

Dve kompanije stoje iza UpVoicea i Ads Feeda, dve ekstenzije za Chrome koje su dostupne u zvaničnoj Chrome veb prodavnici od septembra odnosno novembra 2019. godine, i koje imaju više od 5000, odnosno 10000 instalacija.

„BrandTotal je primamio korisnike da instaliraju ekstenziju UpVoice iz Google Chrome prodavnice nudeći plaćanje za instaliranje, u vidu poklon kartica, tvrdeći da korisnici koji instaliraju ekstenziju postaju „panelisti... [koji] utiču na marketinške odluke i strategije brendova korporacija“, navodi se u Facebookovoj tužbi.

„Slično tome, Unimania je reklamirala svoj dodatak za Ads Feed u Google Chrome Storeu tvrdeći da su korisnici postali „članovi panela elitne zajednice koja utiče na odluke o oglašavanju korporacija.”

Ali Facebook tvrdi da su, uprkos njihovim opisima, obe ekstenzije bile zlonamerne i dizajnirane za izvlačenje javnih i nejavnih podataka sa naloga korisnika.

Facebook tvrdi da je UpVoice izvukao podatke sa korisničkih profila na Facebooku, Instagramu, Amazonu, Twitteru, LinkedInu, Pinterestu i YouTubeu.

I Ads Feed je prikupljao podatke od korisnika Facebooka, Instagrama, Amazona, Twittera i YouTubea.

Podaci koje su ove ekstenzije prikupljale uključuju informacije o korisničkom profilu (ime, korisnički ID, pol, datum rođenja, status veze i informacije o lokaciji), podatke o oglasima (ime oglašivača, slika i tekst oglasa i pokazatelji interakcije i reakcije korisnika ) i korisničke preferencije oglasa, koje ekstenzije nisu smele da prikupljaju.

Facebook tvrdi da su podaci koji su ilegalno prikupljeni kroz dva dodatka prepakovani i prodati preko veb sajta BrandTotala.

Facebook kaže da su dve ekstenzije koristile gotovo identičan kod za izvlačenje podataka od korisnika i slale ih na iste servere zbog čega Facebook veruje da je reč o kompanijama koje su delile iste zaposlene.

Facebook traži od suda zabranu koja bi onemogućila tuženima pristup veb sajtovima Facebook i Instagram, onemogućila ih da dalje razvijaju ekstenzije, a kompanija traži i naknadu štete na osnovu prethodne dobiti dve kompanije.

Ipak, uprkos tome što su tužene kompanija svojim ekstenzijama prekršile pravila Googleove Chrome veb prodavnice i izvlačile podatke i korisnika Googleovog servisa YouTube, dva dodatka su do pre neki dan bila dostupna u Chrome veb prodavnici, sve dok mediji nisu izvestili o ovom slučaju.

Facebook je rekao da je mnogo puta pokušao da ih ukloni, ali da Google nije odgovorio na njihove zahteve.

Unimania je, pre nego što je razvila ekstenziju Ads Feed, prethodno bila umešana u još jedan skandal 2018. godine, kada je AdGuard pronašao četiri ekstenzije za Chrome koje su izvlačile podatke korisnika Facebooka.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook već godinama koristi javne objave, fotografije i interakcije korisnika za obuku veštačke inteligencije. Kompanija je već iskoristila javn... Dalje

Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke

Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke

Facebook je najavio da uvodi passkey (digitalni ključ) kao novi način prijavljivanja na mobilnim uređajima, bez potrebe za klasičnim lozinkama. Ov... Dalje

Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u

Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u

Sajber kriminalci iz poznate grupe FIN6 predstavljaju se kao ljudi koji traže posao na platformama poput LinkedIn-a kako bi zarazili poslodavce malve... Dalje

Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Mandiant Threat Defens upozorava korisnike na prevaru iza koje stoji grupa UNC6032 koja na društvenim mrežama postavlja oglase za lažne AI video al... Dalje

TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

Sajber kriminalci koriste TikTok video snimke za širenje malvera za krađu informacija Vidar i StealC u ClickFix napadima, upozorava Trend Micro. Re... Dalje