Uništenje Facebook-a: Stvarna pretnja ili hoax?

Društvene mreže, 11.08.2011, 11:30 AM

Uništenje Facebook-a: Stvarna pretnja ili hoax?

Video poruka objavljena na veb sajtu YouTube sa naloga FacebookOp u kojo se tvrdi da hakerska grupa Anonimni planira da 5. novembra izvede napad na najveću svetsku društvenu mrežu Facebook pokrenula je lavinu nagađanja i nedoumica u vezi sa tim ko ustvari stoji iza te poruke. U poruci se pozivaju svi oni koji su poklonici haktivizma ili koji samo žele da zaštite slobodu informisanja da se pridruže Anonimnima u uništenju Facebook-a zarad zaštite vlastite privatnosti.

Ko god da je objavio ovaj video, bilo da je zaista reč o članovima grupe Anonimni ili nekom ko se predstavlja kao oni, kao razlog za napad se navodi činjenica da Facebook navodno prodaje lične podatke korisnika vladinim agencijama “kako bi one mogle špijunirati ljude širom sveta.”

Link ka video snimku sa ovom porukom objavljen je na Twitter-u 16. jula i to sa naloga Op_Facebook. To je bila prva i ujedno i poslednja objava sa ovog Twitter profila a takođe i jedini video koji je postavljen na YouTube sa tog naloga.

U poruci grupa ili neko ko se tako predstavlja optužuje Facebook za obmanjivanje korisnika koji se drže u uverenju da imaju izbor, pružajući im ustvari samo iluziju i krijući od njih istinu dok na račun korisnika zarađuju milione dolara. “Kada je usluga besplatna, to ustvari znači dzarađuju od vas i vaših podataka.”

Problem sa identifikacijom porekla ovog snimka leži u činjenici da Anonimni imaju na desetine Twitter i YouTube naloga i decentralizovanu strukturu organizacije, bez lidera ili portparola koji bi zastupao stavove grupe. Zato je i u ovom slučaju teško proceniti koliko su ozbiljne ove pretnje upućene Facebook-u i ko ustvari stoji iza ove najave.

Izbor 5. novembra nije slučajan, kažu upućeni. Naime, tog dana se širom Vellike Britanije paljenjem vatre i vatrometom obeležava neuspela zavera koja se odigrala 1605. godine, 5. novembra, kada e Gaj Favkes pokušao da digne u vazduh engleski parlament i ubije tdašnjeg monarha, kralja Džejmsa i brojne druge političare.

Članovi i sledbenici Anonimnih preuzeli su masku Gaja Favkesa, koja je poznata iz filma “V for Vendetta”, i koja je postala u međuvremenu zaštitni znak grupe.

Međutim, internetom se šire glasine da je sve ovo samo još jedan hoax. Kao argumenti za ovu tvrdnju iznose se pitanja zbog čega za najavu napada nisu korišćeni nalozi koje je grupa ranije koristila u tu svrhu. Takođe, video koji je objavljen na YouTube nije nalik onima koje su Anonimni ranije objavljivali - kvalitet uobičajeno kompjuterizovanog glasa i video produkcije nije onakav na kakav smo navikli od Anonimnih. Uobičajeno je za grupu da napade realizuje ubrzo posle najave a najkasnije nekoliko dana posle. U ovom slučaju, između datuma najave i datuma za koji je najavljen napad na Facebook je vremenski razmak od nekoliko meseci.

Sa dva Twitter naloga Anonimnih sa kojih se grupa u prošlosti obraćala javnosti dolaze izjave koje bi se mogle shvatiti kao demanti najave o predstojećem napadu. Sa naloga @GroupAnon koji prati 26000 korisnika Twitter-a objavljeno je da niko ne može da govori u ime cele grupe i da neki članovi podržavaju operaciju protiv Facebook-a dok to sa drugima nije slučaj. Sa drugog naloga koji ima dvostruko više pratioca, @AnonOps, objavljeno je da je #OpFacebook delo nekih od članova Anonimnih i da to ne znači da je grupa saglasna sa njihovim ciljevima. Sa istog naloga upućena je i poruka medijima da prestanu sa objavljivanjem laži.

Iz Facebook-a se povodom svega ovoga još uvek nisu oglasili.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine

Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine

Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje

Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima

Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima

Više od 200.000 jutjubera dobilo je ponude za partnerstva i promocije, a iza ove kampanje koja je u toku, a koju su otkrili istraživači platforme z... Dalje

Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara

Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara

Za pola godine, grupa povezana sa Severnom Korejom poznata pod imenom Sapphire Sleet ukrala je kriptovalute u vrednosti od više od 10 miliona dolara ... Dalje

Meta uklonila 2 miliona Facebook, Instagram i WhatsApp naloga umešanih u investicione prevare

Meta uklonila 2 miliona Facebook, Instagram i WhatsApp naloga umešanih u investicione prevare

Meta je uklonila više od 2 miliona naloga sa Facebooka, Instagrama i WhatsAppa koji su povezani sa tzv. „pig butchering“ prevarama i viso... Dalje

Sud presudio da svaki korisnik Facebooka ima pravo na odštetu od 100 evra zbog curenja podataka

Sud presudio da svaki korisnik Facebooka ima pravo na odštetu od 100 evra zbog curenja podataka

Savezni sud pravde (BGH) u Nemačkoj doneo je presudu prema kojoj hiljade lokalnih korisnika pogođenih masovnom krađom podataka na Facebooku imaju p... Dalje