U najvećem hakerskom napadu u istoriji Twittera, ipak ukradene privatne poruke hakovanih korisnika
Društvene mreže, 20.07.2020, 09:30 AM
U petak uveče, Twitter je na blogu objavio detalje o onome što se dogodilo tokom najvećeg sajber-napada u istoriji kompanije, kada su napadači preuzeli kontrolu nad nekim od najpraćenijih Twitter naloga, uključujući nalog predsedničkog kandidata demokrata Džoa Bajdena, bivšeg predsednika SAD Baraka Obame, izvršnog direktora Tesle Ilona Maska, suosnivača Microsofta Bila Gejtsa, Kanje Vesta, Majkla Blumberga i mnogih drugih.
Loša vest je da je Twitter otkrio da su napadači mogli da preuzmu privatne direktne poruke (DM) sa 8 hakovanih naloga i da su mogli da vide lične podatke, uključujući telefonske brojeve i email adrese svih naloga koje su hakovali.
Twitter je potvrdio da su napadači pokušali da preuzmu arhivu „Vaši Twitter podaci“ za 8 naloga, koja između ostalog, sadrži i direktne poruke.
Napadači su mogli preuzeti i direktne poruke koje su vlasnici ovih naloga obrisali, s obzirom da Twitter čuva ove poruke na svojim serverima sve dok ih bilo koja strana u razgovoru ima. Prošlog februara je otkriveno da možete vratiti izbrisane DM-ove preuzimajući arhivu „Vaši Twitter podaci”, čak i ako ste ih izbrisali. Arhiva takođe može da sadrži i druge lične podatke poput slika i video snimaka koje su dodate porukama, kontakata koje Twitterova aplikacija uvozi sa pametnog telefona, istorije lokacija korisnika, kao i evidencije o vremenu kada je korišćena usluga, detalje o nalozima koji su blokirani i druge informacije.
Iako nije otkrio identitete vlasnika 8 kompromitovanih naloga, Twitter tvrdi da nijedan od tih naloga nije verifikovan nalog, što bi moglo da znači da podaci nijedne poznate ličnosti nisu preuzimani. I dalje je moguće da su hakeri videli njihove DM-ove, ali privatne poruke Bajdena i drugih verovatno nisu ukradene.
Kako je saopštila kompanija, 130 naloga bili su mete hakera - oni su resetovali lozinke, prijavili se i tvitovali sa 45 od ovih 130 naloga i pokušali da preuzmu podatke za „do osam“ neverifikovanih naloga.
Twitter je ranije potvrdio da su njihovi interni alati koje koriste zaposleni u kompaniji korišćeni za preuzimanje naloga i da su napadači koristili taktike socijalnog inženjeringa.
“Napadači su uspešno manipulisali malim brojem zaposlenih i koristili njihove poverljive podatke za pristup unutrašnjim sistemima Twittera”, navodi se u saopštenju kompanije.
“U tom kontekstu, socijalni inženjering je namerna manipulacija ljudima da bi obavili određene radnje i otkrili poverljive informacije”, objasnila je kompanija dodajući da je napadačima to uspelo sa manjim brojem zaposlenih.
Kada su ušli u Twitterove interne sisteme, hakeri nisu mogli da vide lozinke korisnika, ali su mogli da pristupe njihovim ličnim podacima, uključujući email adrese i telefonske brojeve, koji su vidljivi zaposlenima koji koriste interne alate za podršku korisnicima. Što se tiče privatnih poruka, logično je da ako se radi o porukama Bajdena, Kim Kardašijan ili Ilona Maska, da bi napadači mogli da zarade prodajući poruke na forumima mračnog interneta. A prodaja poruka Bajdena ili Blumberga, mogla bi imati i političke konsekvence. Zato nije jasno zašto napadači nisu preuzeli podatke sa naloga poznatih ličnosti.
Kompanija je rekla da nastavljaju istragu o ovom incidentu, da sarađuju sa policijom, i da su trenutno u procesu utvrđivanja dugoročnih mera koje će preduzeti kako bi poboljšali bezbednost svojih sistema.
Izdvojeno
Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine
Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje
Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima
Više od 200.000 jutjubera dobilo je ponude za partnerstva i promocije, a iza ove kampanje koja je u toku, a koju su otkrili istraživači platforme z... Dalje
Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara
Za pola godine, grupa povezana sa Severnom Korejom poznata pod imenom Sapphire Sleet ukrala je kriptovalute u vrednosti od više od 10 miliona dolara ... Dalje
Meta uklonila 2 miliona Facebook, Instagram i WhatsApp naloga umešanih u investicione prevare
Meta je uklonila više od 2 miliona naloga sa Facebooka, Instagrama i WhatsAppa koji su povezani sa tzv. „pig butchering“ prevarama i viso... Dalje
Sud presudio da svaki korisnik Facebooka ima pravo na odštetu od 100 evra zbog curenja podataka
Savezni sud pravde (BGH) u Nemačkoj doneo je presudu prema kojoj hiljade lokalnih korisnika pogođenih masovnom krađom podataka na Facebooku imaju p... Dalje
Pratite nas
Nagrade