Trojanac na Facebook-u u predloženim objavama
Društvene mreže, 26.02.2014, 07:32 AM
Kombinacija najveće društvene mreže Facebook, najpopularnijeg operativnog sistema za mobilne uređaje Android i aplikacije sa stotinama miliona korisnika kao što je WhatsApp, koja služi za razmenu poruka i koju je nedavno kupio Facebook, mogla bi biti dobitna za kriminalce koji pokušavaju da privuku pažnju korisnika da bi ostvarili svoje ciljeve.
Panda Labs upozorava korisnike Facebook-a koji pristupaju sajtu društvene mreže sa Android uređaja na “predložene objave”, kako Facebook suptilno naziva reklame, za popularnu aplikaciju WhatsApp. U pokušaju da privuku korisnike, kriminalci nude mogućnost špijuniranja razgovora kontakata na WhatsApp ili trikove kako na primer sakriti status na WhatsApp ili blokirati nekoga, iako se takva uputstva nalaze na web stranici aplikacije.
Ako žrtva klikne na neku od ovih objava, preusmerava se na lažnu verziju Google-ove prodavnice aplikacija Google Play odakle će korisnik, verujući da se zaista nalazi na Google Play marketu, preuzeti aplikaciju koja je besplatna ali koja će ga koštati onoliko koliko koštaju usluge premijum SMS servisa na koji se Trojanac pretplaćuje bez znanja korisnika.
Dobra vest je da su napadi za sada ograničeni na španske korisnike Facebook-a koji pristupaju društvenoj mreži sa Android mobilnih uređaja.
U Panda Labs su proveravali šta se dešava kada se istim nalozima pristupa sa računara, iPad, iPhone i Android uređaja i ispostavilo se da su se reklame prikazivale samo kada se koristio Google-ov operativni sistem.
Trojanac proverava sve dolazne poruke na uređaju i ako je pošiljalac premijum SMS servis, poruka se presreće i briše tako da korisnik nikada ne sazna za nju.
Pošto ta taktika ne funkcioniše na najnovijoj verziji Androida 4.4, autori Trojanca koriste drugu taktiku. Prilikom prijema poruke zvuk telefona se na dve sekunde potpuno utišava a poruke se označavaju kao pročitane. Aplikacija ima i SMS brojač, pa kad stigne prva poruka od premijum SMS servisa, ona čita poruku i tako dobija PIN kod za potvrdu i registruje korisnika na web sajtu da bi se aktivirao SMS servis.
Trojanac izgleda služi da “zaštiti” uređaj od konkurentskog Trojanca. Ako drugi Trojanac pokuša da se registruje na SMS servis, on neće moći da pristupi poruci sa PIN kodom i zbog toga neće biti u mogućnosti da aktivira servis.
Panda Labs je obavestio Facebook o ovim reklamama u kojima se osim WhatsApp aplikacije, kao mamci koriste i “neverovatni video snimci”, trikovi za Candy Crush ili Angry Birds itd.
Izdvojeno
Korisnici tuže LinkedIn zbog obučavanja AI modela njihovim privatnim porukama bez pristanka korisnika
Korisnici LinkedIn Premium iz SAD tužili su platformu zato što je navodno delila njihove privatne poruke bez njihovog pristanka kako bi obučila mod... Dalje
Zbog lažnih slika Breda Pita koje je generisala veštačka inteligencija, žena ostala bez skoro milion evra
Za En, Francuskinju u svojim pedesetim, 2023. je počela neobično. Dizajnerka enterijera, koja nije imala iskustva sa društvenim mrežama, otvorila ... Dalje
Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine
Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje
Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima
Više od 200.000 jutjubera dobilo je ponude za partnerstva i promocije, a iza ove kampanje koja je u toku, a koju su otkrili istraživači platforme z... Dalje
Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara
Za pola godine, grupa povezana sa Severnom Korejom poznata pod imenom Sapphire Sleet ukrala je kriptovalute u vrednosti od više od 10 miliona dolara ... Dalje
Pratite nas
Nagrade