TikTok zabranjen i u Austriji
Društvene mreže, 11.05.2023, 10:00 AM
Austrija je poslednja u nizu zemalja u Evropskoj uniji koja je zabranila TikTok na vladinim uređajima zbog zabrinutosti za privatnost.
Austrijski ministar unutrašnjih poslova Gerhard Karner objavio je tu vest neposredno pre nedeljne sednice vlade koja je održana juče u Beču.
On je rekao da će političari u vladi i zaposleni i dalje moći da koriste aplikaciju ali van vladinih kancelarija i to samo na svojim ličnim uređajima.
Austrija se pridružuje dugačkoj listi zapadnih zemalja koje su već zabranile aplikaciju zbog bezbednosnih razloga, uključujući SAD, Veliku Britaniju, Kanadu, Francusku, Belgiju i Australiju.
Najviše institucije EU - Evropski parlament, Evropska komisija i Savet EU - takođe su zabranile TikTok.
TikTok je pod lupom vlada i regulatora zbog velike količine prikupljenih podataka i straha da bi ByteDance, kineska kompanija koja je vlasnik TikToka, mogla biti prinuđena da te podatke preda komunističkom režimu kako to zahteva kineski zakon.
U martu se izvršni direktor TikToka Šou Ču pojavio pred američkim zakonodavcima u Vašingtonu kako bi odgovorio na pitanja i pokušao da ubedi zvaničnike da ogromne količine podataka koje prikuplja aplikacija ne krše privatnost američkih korisnika.
Međutim, američki zakonodavci nisu bili impresionirani Čuovim svedočenjem i od tada raspravljaju o zakonu koji bi zabranio TikTok u celoj državi.
Osim što popularnu aplikaciju smatraju pretnjom nacionalnoj bezbednosti SAD, zakonodavci su zabrinuti da Kina koristi aplikaciju da manipuliše američkim narodom i širi propagandu. Oni takođe navode zabrinutost za mentalno zdravlje male dece i tinejdžera koji koriste TikTok.
Pored zabrane TikToka na svim federalnim uređajima, vlade mnogih američkih država takođe su zabranile zaposlenima upotrebu TikToka.
TikTok je odbacio sve tvrdnje o deljenju podataka sa kineskom vladom i rekao da je potrošio preko milijardu i po dolara na rigorozne mere u pogledu bezbednosti podataka kako bi umirio američke zakonodavce.
Izdvojeno
Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine
Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje
Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima
Više od 200.000 jutjubera dobilo je ponude za partnerstva i promocije, a iza ove kampanje koja je u toku, a koju su otkrili istraživači platforme z... Dalje
Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara
Za pola godine, grupa povezana sa Severnom Korejom poznata pod imenom Sapphire Sleet ukrala je kriptovalute u vrednosti od više od 10 miliona dolara ... Dalje
Meta uklonila 2 miliona Facebook, Instagram i WhatsApp naloga umešanih u investicione prevare
Meta je uklonila više od 2 miliona naloga sa Facebooka, Instagrama i WhatsAppa koji su povezani sa tzv. „pig butchering“ prevarama i viso... Dalje
Sud presudio da svaki korisnik Facebooka ima pravo na odštetu od 100 evra zbog curenja podataka
Savezni sud pravde (BGH) u Nemačkoj doneo je presudu prema kojoj hiljade lokalnih korisnika pogođenih masovnom krađom podataka na Facebooku imaju p... Dalje
Pratite nas
Nagrade