TikTok se saglasio da isplati 92 miliona dolara po tužbi za prikupljanje podataka korisnika
Društvene mreže, 26.02.2021, 11:00 AM
TikTok se složio da plati 92 miliona dolara za namirenje kolektivne tužbe u kojoj se tvrdi da je kompanija ugrozila privatnost korisnika.
Popularna aplikacija, u vlasništvu kompanije ByteDance sa sedištem u Pekingu, optužena je da je prikupljala privatne i biometrijske podatke korisnika, a među njima i podatke maloletnika.
Ova tužba je proistekla iz 21 odvojene kolektivne tužbe podnete u Kaliforniji i Ilinoisu prošle godine.
Ako bude prihvaćena nagodba o kojoj će odlučivati američki okružni sud za severni okrug Ilinoisa, od kompanije će se zahtevati da napravi fond za isplatu korisnika TikToka. Pored toga, od TikToka bi se zahtevalo da pokrene novi program obuke o privatnosti i da preduzme dalje mere za zaštitu korisničkih podataka.
TikTok je optužen za korišćenje „složenog sistema veštačke inteligencije (AI)“ za prepoznavanje crta lica u video zapisima korisnika, kao i za preporučivanje nalepnica i filtera. Algoritmi se takođe navode kao sredstvo za identifikaciju starosti, pola i etničke pripadnosti korisnika.
U tužbi se takođe navodi da su se korisnički podaci slali u Kinu i da su podeljeni sa trećim stranama, bez pristanka korisnika.
TikTok je negirao da je radio nešto loše. Međutim, u saopštenju koje je objavila kompanija navodi se da iako se ne slažu sa tvrdnjama, umesto da prolaze kroz dugotrajne parnice, žele da usmere svoje napore u izgradnju “sigurnog i radosnog iskustva za TikTok zajednicu“.
TikTok je u januaru najavio strože kontrole za mlade korisnike, koje uključuju podrazumevane postavke privatnosti i ograničenje Dueta i Stitcha na korisnike starije od 16 godina.
Ako sud odobri poravnanje u iznosu od 92 miliona dolara, prema uslovima sporazuma, tužitelji u Ilinoisu mogli bi dobiti veći udeo jer je Ilinois jedina američka država koja ima zakon koji omogućava stanovnicima da traže naknadu štete kada se njihovi biometrijski podaci sakupljaju ili koriste bez pristanka.
Prošle godine, Facebook se složio da isplati 550 miliona dolara za kršenje istog zakona u Ilinoisu. Tužitelji su tvrdili da Facebookova funkcija „Predlozi za oznake“ izvlači i čuva biometrijske markere bez pristanka korisnika.
Izdvojeno
Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine
Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje
Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima
Više od 200.000 jutjubera dobilo je ponude za partnerstva i promocije, a iza ove kampanje koja je u toku, a koju su otkrili istraživači platforme z... Dalje
Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara
Za pola godine, grupa povezana sa Severnom Korejom poznata pod imenom Sapphire Sleet ukrala je kriptovalute u vrednosti od više od 10 miliona dolara ... Dalje
Meta uklonila 2 miliona Facebook, Instagram i WhatsApp naloga umešanih u investicione prevare
Meta je uklonila više od 2 miliona naloga sa Facebooka, Instagrama i WhatsAppa koji su povezani sa tzv. „pig butchering“ prevarama i viso... Dalje
Sud presudio da svaki korisnik Facebooka ima pravo na odštetu od 100 evra zbog curenja podataka
Savezni sud pravde (BGH) u Nemačkoj doneo je presudu prema kojoj hiljade lokalnih korisnika pogođenih masovnom krađom podataka na Facebooku imaju p... Dalje
Pratite nas
Nagrade