Sedam podešavanja koja štite vaš Facebook profil od radoznalaca
Društvene mreže, 12.04.2012, 11:05 AM
Društvene mreže su promenile svet. Euforija koja je pratila njihov razvoj u početku bacila je u drugi plan racionalni stav da ono što ne bismo podelili u stvarnom životu sa ljudima koje ne poznajemo, na internetu otkrivamo bez mnogo razmišljanja o eventualnim posledicama.
Vremenom, stav korisnika se menjao. Zaštita privatnosti podataka koje objavljujemo na društvenim mrežama postala je imperativ, a deo zasluga za pojačani oprez korisnika pripada medijima i stručnoj javnosti koji su se često kritički osvrtali na u najmanju ruku spornu politiku servisa društvenog umrežavanja u vezi zaštite i čuvanja privatnih podataka korisnika kao i načina na koji se takvi podaci koriste bez izričite saglasnosti korisnika.
Deo odgovornosti za zaštitu privatnosti je na korisnicima. Ukoliko ste korisnik društvene mreže Facebook, evo predloga koje daje veb sajt Facecrooks.com koji će vam pomoći da svoju privatnost na ovoj društvenoj mreži zaštitite u meri koju smatrate potrebnom. Za sledećih sedam podešavanja potrebno vam je svega nekoliko minuta.
-
Delite sadržaj samo sa prijateljima: ukoliko ste odabrali opciju “prijatelji prijatelja”, treba da znate da je ono što objavljujete “vidljivo” za otprilike 150000 ljudi. Jesu li vam svi ovi ljudi prijatelji? Imaju li svi prijateljske namere? U “Privacy Settings”, odaberite “Friends” ili “Custom” u okviru opcije “Control your Default Privacy”. Proverite svaki pojedinačni odeljak kako biste bili sigurni da vam trenutna podešavanja zaista odgovaraju.
-
Vaši podaci su samo vaši, ne dozvolite da ih dele vaši prijatelji: Odaberite “Privacy Settings”, potom “Apps, Games and Websites” i podesite opciju “How people bring your info to apps they use.” Zašto je ovo važno? Pojedine aplikacije, kao što je na primer BranchOut, zahtevaju osnovne informacije o vama kao i nekoliko drugih drugih dozvola, uključujući i trenutnu lokaciju vaših prijatelja, vaše i podatke vaših prijatelja o poslu i obrazovanju, i vašu email adresu. Čak i ukoliko vi ne koristite ovakvu aplikaciju, ona može pristupati vašim podacima sa dozvolom vaših prijatelja.
-
Sačuvajte svoj lik od Facebook-a: Ono što Facebook naziva “tag suggestions” (predlozi za označavanje) je ustvari softver za preoznavanje lica. Ukoliko neko od vaših prijatelja objavi fotografiju, Facebook će mu zahvaljujući ovom softveru predložiti da vas označi na fotografiji. Odabirom opcije “Only me” na pitanje “Who sees tag suggestions when photos that look like you are uploaded?” u okviru “Privacy Settings” --> “Timeline i Tagging”, recite "ne" Facebook-u.
-
Preuzmite kontrolu nad oznakama i Timeline-om: U okviru “Privacy Settings”, “Timeline and Tagging”, uključite (ON) sledeće dve opcije: “Review posts friends tag you in before they appear on your timeline” i “Review tags friends add to your own posts on Facebook.” Sa ovako odabranim podešavanjima, dobijate mogućnost pregleda oznaka u objavama i na fotografijama. Ukoliko trenutno niste sigurni da li želite da se sadržaj u kome ste označeni nađe na vašem Timeline-u, zahtev za pregledom oznake čekaće vas da se odlučite na isti način kao i zahtevi za prijateljstvom koji su “na čekanju.”
-
Ograničite vidljivost ranijih objava vašeg profila: Možda niste sigurni da je ono što ste objavljivali pre godinu ili dve nešto što biste objavili i danas, bar ne pred širim auditorijumom. Umesto brisanja objava, možete odabrati opciju “Limit the audience for past posts” klikom na dugme “Limits Old Posts” u okviru “Privacy Settings.”
-
Onemogućite “pretplatničku pretragu”: Ukoliko niste isključili opciju “Subscriber Search”, vaše objave će biti javne i svako će moći da se pretplati na njih. To znači da će se javne objave na vašem Timeline-u pojavljivati među rezultatima pretrage na stranicama pretraživača i da će se vaše objave pojavljivati u news feed-u onih koji nisu vaši prijatelji ali prate vaše objave. Da biste to onemogućili, isključite opciju “Subscriber Search”, u okviru “Account Settings” --> “Subscribers.”
-
Onemogućite Facebook da vas prati i onda kada niste na Facebook-u: Poslednja preporuka veb sajta Facecrooks je Do Not Track Plus dodatak za brauzere ali vi možete da odaberete i neki drugi. Trenutno 1 992 780 veb sajtova koristi Facebook-ovo Like dugme, a taj broj neprestano raste. Primetili ste na mnogim veb sajtovima dugme “Connect” koje vam omogućava povezivanje sa vašim Facebook nalogom. To nije samo zbog deljenja sadržaja već i i zbog praćenja korisnika. Zahvaljujući “Connect” i “Like” dugmadima, Facebook može da prati ne samo svoje korisnike već i one koji to nisu. Vaši klikovi, istorija pretrage, IP adrese i mnogo drugih podataka su ono što zanima Facebook.
Mislite o tome.
Izdvojeno
Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine
Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje
Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima
Više od 200.000 jutjubera dobilo je ponude za partnerstva i promocije, a iza ove kampanje koja je u toku, a koju su otkrili istraživači platforme z... Dalje
Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara
Za pola godine, grupa povezana sa Severnom Korejom poznata pod imenom Sapphire Sleet ukrala je kriptovalute u vrednosti od više od 10 miliona dolara ... Dalje
Meta uklonila 2 miliona Facebook, Instagram i WhatsApp naloga umešanih u investicione prevare
Meta je uklonila više od 2 miliona naloga sa Facebooka, Instagrama i WhatsAppa koji su povezani sa tzv. „pig butchering“ prevarama i viso... Dalje
Sud presudio da svaki korisnik Facebooka ima pravo na odštetu od 100 evra zbog curenja podataka
Savezni sud pravde (BGH) u Nemačkoj doneo je presudu prema kojoj hiljade lokalnih korisnika pogođenih masovnom krađom podataka na Facebooku imaju p... Dalje
Pratite nas
Nagrade