Prevaranti se lažno predstavljaju kao Meta da bi ukrali lozinke korisnika Facebooka
Društvene mreže, 25.04.2023, 08:30 AM
Istraživači iz kompanije Group-IB upozorili su na novu fišing kampanju usmerenu protiv korisnika Facebooka koja se oslanja na više od 3000 lažnih profila pomoću kojih prevaranti pokušavaju da ukradu akreditive korisnika društvene mreže.
Stručnjaci Group-IB kažu da je kampanja i dalje u toku.
„Tokom februara i marta 2023. istraživači Group-IB otkrili su više od 3.200 profila koje su kompromitovali ili kreirali sajber kriminalci koji su pokrenuli ovu kampanju“, navodi se u izveštaju Group-IB.
„Prevara se sprovodi na više od 20 jezika, iako su stručnjaci Grupe-IB otkrili da je velika većina profila koji se lažno predstavljaju kao Meta postavljena na engleskom.“
Prema rečima stručnjaka za bezbednost, krajnji cilj ove kampanje je da se pristupi Facebook nalozima javnih i poznatih ličnosti, preduzeća i sportskih timova, između ostalih, da se ukradu osetljive informacije i koriste za pristup novim nalozima.
„Ovo poslednje je moguće s obzirom na prečestu pojavu da ljudi koriste istu kombinaciju korisničkog imena i lozinke za više servisa, a to predstavlja ozbiljan rizik za njihove naloge“, navodi se u izveštaju.
Sa tehničkog stanovišta, hakeri uključeni u ovu kampanju uglavnom su se oslanjali na fišing veb sajtove koji imitiraju Facebook stranicu za prijavu, kao i na napade otmice sesije sa ciljem krađe kolačića pretraživača.
„Prevaranti se lažno predstavljaju kao Meta, Facebookova matična kompanija, u svojim javnim objavama i na nekom od više od 220 fišing sajtova“, kažu istraživači.
„Oni prisvajaju zvanični logo Mete i Facebooka na svojim profilima na društvenim mrežama i fišing veb stranicama kako bi izgledali legitimno i pouzdano u očima korisnika. Ovi lažni profili nemaju nikakve veze sa Facebookom, a društvena mreža ih često brzo uklanja.“
Foto: Dawid Sokołowski / Unsplash
Izdvojeno
Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine
Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje
Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima
Više od 200.000 jutjubera dobilo je ponude za partnerstva i promocije, a iza ove kampanje koja je u toku, a koju su otkrili istraživači platforme z... Dalje
Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara
Za pola godine, grupa povezana sa Severnom Korejom poznata pod imenom Sapphire Sleet ukrala je kriptovalute u vrednosti od više od 10 miliona dolara ... Dalje
Meta uklonila 2 miliona Facebook, Instagram i WhatsApp naloga umešanih u investicione prevare
Meta je uklonila više od 2 miliona naloga sa Facebooka, Instagrama i WhatsAppa koji su povezani sa tzv. „pig butchering“ prevarama i viso... Dalje
Sud presudio da svaki korisnik Facebooka ima pravo na odštetu od 100 evra zbog curenja podataka
Savezni sud pravde (BGH) u Nemačkoj doneo je presudu prema kojoj hiljade lokalnih korisnika pogođenih masovnom krađom podataka na Facebooku imaju p... Dalje
Pratite nas
Nagrade